Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • AndyGreen

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2008 Z16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salutare ! Am o problema la masina din semnatura si nu stiu exact care pare sa fie cauza. (newbie in tot ce tine de masini, asa ca va rog sa fiti blanzi si sa mai traduceti pe ici pe colo niste termeni)

Simptome: 1. Schimbatorul are un joc lateral maricel (aprox 1cm), atat pe liber cat si in viteza.

2. Schimbarea vitezelor este putin greoaie, parca agata ceva. La schimbarea 3-4 opune putin mai multa rezistenta parca.

3. La accelerari, DOAR in treptele 1 si 5 (imediat dupa ce bag in viteza), schimbatorul este impins usor inapoi, fara a iesi din viteza. Ca si cum l-as fi impins prea tare si se "fixeaza" el cum trebuie.

4. Sunt momente cand masina refuza sa intre in treapta 1 sau marsarier (se manifesta mai rar).

5. In treapta a 5-a masina scoate un zgomot neobisnuit, ca un vajait la accelerare si decelerare. Nu e un zgomot puternic, dar mi-e teama sa nu degenereze in ceva mai grav.

Din ce am inteles, ar putea fi din cauza timoneriei. Credeti ca are si cutia de viteze ceva ? (Doamne-ajuta sa nu totusi)


Cod(uri) eroare: Nu apar coduri de eroare

Va multumesc !
----
Model: Astra H GTC Turbo
An fabricatie: 2008
Cod motor: Z16LET
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR