Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Cruznik

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2008 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare,
Am si eu o intrebare are vreunul din voi pe masina jante R18 J8 ET33 si cauciucuri 225/45/R18 sau ceva cu ET-ul cat mai apropiat de 33 ( 35-38 ) ? Ma intereseaza daca ating cauciucurile de aripa. Masina pe care vin montate este un Vectra C facelift sedan 2008.
PS: Pe jantele de 17 (225/45/R17) aveam ET41 J7 deci astea de 18 ies inafara cu 8 mm si cu cauciucurile astea au raza mai mare cu 12,5 mm. Ma intereseaza sa spuna cineva care are pe masina sau a avut/incercat sa puna. Nu am incercat inca pe masina jantele sunt fara cauciuc si urmeaza sa le reconditionez.

Jantele ca acestea
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ca sã menții (în limite admisibile) caracteristicile dinamice/geometrice ale roții, menținând lãțimea inițialã(225), ar trebui sã montezi 225/40R18. Altfel te îndepãrtezi mult...
Pe de altã parte, nu știu câți au avut ideea de a monta fix dimensiunea de jantã și anvelopã pe care tu le dorești...rãmâne de vãzut...
  • Cruznik

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2008 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Da stiu ca e cu bataie lunga sper sa gasesc pe cineva cu aceleasi cauciucuri si un ET apropiat de 33. Am si cauciucurile asta este de fapt problema. Am fost la reprezentanta si am intrebat daca pot pune jante de 18 si ce anvelopa pot monta pe janta ei mi-au dat o foaie cu dimensiunea asta ca sa merg la RAR sa trec in CIV. La RAR surpriza, in nu stiu ce baza de date sau uitat ei au zis ca nu se poate trece in CIV. Problema este ca eu am luat si jantele si cauciucurile in baza a ce au zis cei de la reprezentanta ca merge si acum stau cu morcovul bagat pana la frunza daca merg sau nu. Nu au fost foarte ieftine jantele (Indreptat+sablat+ ca urmeaza vopsirea ) si nici anvelopele noi.
PS: Inca nu m-am hotarat cat de rau sa il bat pe Inginerul de la reprezentanta care mi-a dat foaia aia Razz
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu da vina pe reprezentanta, ca nu ti-au comunicat ca poti pune jante cu ET 33 la anvelope cu latimea de 225.
Din ce am vazut, cel mai mic ET este de 35, la anvelope de 195/65 r15.
Trebuia sa masori ce spatiu ai intre rotile actuale si pasajele rotilor inainte de a cumpara jantele.
  • Cruznik

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2008 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Eu pe reprezentanta dau vina pentru marimea anvelopei nu a jantei, ce mi-au dat ei spunea ca pot pune dimensiunea de 225/45/R18 in baza de date de la RAR se pare ca nu merge pe masina mea. Reprezentanta nu iti da foaie pentru RAR cu marimile de Janta ci cu marimea anvelopei . Janta se potriveste ca si ET am verificat asta inainte, ma intrereseaza daca atinge anvelopa pe care am luat-o din cauza celor de la reprezentanta. Pentru ca exact cum a zis colegu bibu16v, stiam ca ar fi trebuit 225/40/R18 ca sa ramana la fel ca si diametru roata la ce aveam eu 225/45/R17, dar am luat 225/45/R18 pentru ca am gasit la un pret bun si pentru ca inginerul cel incompetent de la reprezentanta mi-a dat foaie oficiala pentru RAR ca sa le pot monta legal ca si dimensiune. Credeam ca am fost destul de clar, daca nu imi cer scuze.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR