Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salut!
A venit timpul sa-i fac schimbul de ulei si as vrea o recomandare de ulei , care sa mearga bine pe motorizarea asta.Eu acum nu stiu ce ulei am la masina , am mai citit discutii pe aici dar nu scrie nimic clar "uleiul cutare se baga" , deci am facut topicul ca nu am inteles 100% de care se baga.


Model: Astra
An fabricatie: 2005
Cod motor: Z16XEP
Skip ads

  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
spune si cati km ai pe bord/cat aproximezi a fi reali , daca completezi ulei intre schimburi si in ce cantitate, ce tip de rulaj efectueaza , in ce regim/perioada, si in ce stare este motorul din pdv al uzurii ( urmeaza a fi segmentat, schimbat simeringuri cuzineti, este perfect din pdv tehnic,etc)....asta daca nu crezi ca acel cineva care va raspunde are "competente" gen Mama-Omida sau detine vreun glob magic.
  • Franchi

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2008 Z16XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2016

  • Mesaj Privat
La mine, motor segmentat, nu consumã între schimburi, am bãgat doar Motul X-CESS ºi X-Clean 5w40 schimbat la maxim 10.000km, maºina face cam 70% din km extraurban.
  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Are peste 200k km (in bord am 170k dar are lejer peste 200k) , motorul este in stare buna , nu umblu la el , nu pierde ulei.
Nu stiam ca trebuie sa dau chiar atatea detalii,chiar si cati km are la bord ,nu stiam ca este importanta treaba asta .
Skip ads

  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
bagi ce e inscris la motor.
unii au preferinte de branduri,eu nu ii caut in coarne.
atat timp cat e uleiul recomandat de GM si il schimbi la timp.
  • ovicsb

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2013 A16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@scosmin,fara suparare dar daca aveai un motor uzat care consuma ulei si ai fi primit recomandarea de a pune 0w30 sau 5w30 si apoi il consuma, ziceai ca ai primit un sfat prost de la respectivul. Mai mult un motor neintretinut cam la 200000km rulati are nevoie de alta intretinere vorbind aici de curatare motor (daca are depuneri,namol,etc), verificari ale compresiei, consumului de ulei la rulaj (aparut din cauza uzurii segmentilor sau semeringuri supape ori pierderi datorita neetanseitatilor), vascozitatii lubrifiantului utilizat,etc totul in comparatie cu unul rulat doar 30000-50000 km la care inca nu se discuta de problemele descrise anterior.
Asadar daca totul zici ca e perfect, desi nu spui daca ai sau nu consum de ulei foloseste recomandarea producatorului din manualul masinii respectand acele sfaturi intocmai, asta daca esti o persoana mai nepriceputa in ale mecanicii si vrei sa stai linistit fara a face experiente si teste .
Daca esti mai exigent foloseste lubrifianti din clasa de vascozitate 5W30, 0w40 cu agreere GM.
Daca esti mai tipicar , putin si priceput, foloseste ulei din clase de vascozitate 0w40 cu aditivare fara filtru particule.
Daca esti extrem de tipicar cu motorul, cauta lubrifianti dupa datele din fisa tehnica, continutul chimic de elemente, analizele chimice ale uleiului dupa folosire ,continut de PAO sau esteri, etc. Nu scriu aici recomandari fiindca se pot declansa polemici sau mai rau controverse daca nu se cunoaste starea tehnica a motoarelor, nivelul de implicare si cunostinte tehnice a utilizatorului , respectiv exigenta in intretinerea tehnica a motorului.
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Pai tocmai asta ziceam, daca pana la 200.000 de km aia au bagat ce s-a nimerit mai are sens acum sa ii dai ce e mai scump?
Mai ales daca ar consuma ulei de ce ai vrea sa bagi top of the line?
A mea a avut stickerele Opel de schimb de ulei in representanta pana la 200.000 de km
Vad ca nu consuma ulei deocamdata .
  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Nu consuma deloc ulei , data trecuta nu am fost eu cand i-a facut schimbul; de ulei , a fost fratemiu l-a unchimiu care e mecanicu' lu' peste si el stie ce ulei mi a bagat.Sincer nici n am deschis cartea aia , maine am sa caut in ea sa vad ce scrie.
Sunt nepriceput intradevar de aceea si intreb.Am inteles ca uleiul GM e cel mai pr-st posibil,citind tot pe acest forum,am vorbit cu tipul unde ii fac schimbul de ulei si mi-a recomandat liqui moly 5w40 , de asta ce parere aveti ?
Skip ads

  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Totusi de ce discuta asta aici? Avem topic dedicat PENTRU ULEIURI. O seara buna, cautati topicul respectiv si continuati acolo va rog frumos
  • DNeacsu406

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Salut detin un astra h 1.6 16 valve motor ecotec,cod motor z16xep..as vrea din experienta fiecarui sa-mi se spuna ce ulei recomandati!
Motorul fiind ecotec ,dat din fabricare ca fiind un motor silentios, acesta nu este deloc silentios are un zgomot ca de diesel,nici prea rau dar se aude,.
Am avut in el 5-30 destos 2,lam schimbat la cca 5000 km cu gm 10-40.
Cu 10 40 gm imi cam miroase a fum dar nu e vizibil....ok..
Ce recomandati pentru a face motorul mai silentios 0-30 este bun?
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Mai silentios? Nu mare lucru, mecanic in primul rand
  • DNeacsu406

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Mecanic?din punctul de vedere al mecanicului a zis ca e ok din punct de vedere mecanic,zgomotul se aude foarte putin in interior ,insa in exterior se aude un zgomot ca de tacheti,,,eu am zis ca nu am uleiul potrivit si din cauza asta se aude ,.insa poate fii altceva ,?...
Tabla aceaa de la galeria de admisie a fost etansata ...sa fie alternatorul?.daca ar fi cum las testa sa vad daca e el,..
Un mecanic mai priceput prin apropiere.?
Stau in sat cornesti dambovita
Skip ads

  • scosmyn

  • Mesaje scrise: 241
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Eu sunt din Dãrmãnești , tot Dâmbovița .. am mașina la fel cã a ta , mașinile astea de 1.6 benzina de fel sunt zgomotoase , sa vina unul care poate sa.mi spunã cã nu i așa.. și la mine e zgomotos motorul , n ai ce sa i faci.
Eu am bãgat acum ,2 luni liqui moly 10w40 , are o culoare gri. Acum depinde , unii mecanici mi au spus cã se recomanda 5w40 pentru tacheții ãștia, sa fie mai subțire .. alții mi au spus 10w40 . Dar strict cã zgomot așa e motorul pe mașina asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR