Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Mokka
  • D5343

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salut, detin un opel mokka 1,4 4x4 140cp 2015 benzina,euro 6 de care sunt foarte incantat.Masina a iesit din garantie si i-am efectuat deja o revizie intr-un service autorizat, deoarece in reprezentanta mi s-a parut un adaos care nu-si are rostul si am vrut sa incerc filtre mann+ulei Motul(desigur cu specificatia dexos 2,gen1 5w30).Am aproximativ 1800km de la acea revizie care a fost facuta in luna decembrie a anului 2018 si senzorul imi arata o viata a uleiului de 81%(aproximativ 1500-1600km sunt facuti in regim urban si probabil de aceea).Momentan sunt multumit de comportamentul motorului cu acest ulei, este mai putin zgomotos fata de ce a avut inainte gm 5w30 dexos1, gen2), revizia de ulei o fac la 10.000km deoarece merg 80-90% in Bucuresti unde stim cu totii cum este mediul.
Lasand la o parte aceasta mica prezentare nu am regasit in cartea masinii intervalul de schimburi pentru mai multe consumabile ca de exemplu: bujii,distributie(este pe lant la acest motor) etc.Aveti cumva idee unde as putea gasi aceste informatii?

Si as mai fi avut o mica nedumerire, masina are senzori de presiune in pneuri si as fi vrut ca in primavara cand schimb rotile sa iau alte valve pentru jante(acestea avand 4 ani), si nu stiu daca trebuie cumparat practic si alt senzor pentru fiecare roata sau se schimba doar valva?Nu prezinta nici un defect, dar stiam ca la 3-4 ani se schimba valvele.

In speranta ca voi primi raspuns la cele mentionate mai sus, va doresc o seara buna.



Model: Mokka
An fabricatie: 2015
Cod motor: A14NET
  • DRotariu

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu am luat separat un set de jante pentru iarna si am cumparat senzori de presiune de aici https://www.pieseauto.ro/sen...-1835809926.html. Cei de pe site te suna pentru a putea face "codarea" senzorilor pentru tipul de masina detinut. Eu le-am montat si merg fara probleme. Dupa cum vezi valva si sensorul nu sunt separate. Si este senzor pe fiecare roata.
Sper ca te ajuta raspunsul.
  • D5343

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salut DROTARIU, multumesc pentru raspuns.Sincer ma asteptam la mai multe raspunsuri, macar legate de partea cu revizia si schimburile, dar asta e.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Salutare!
Intrã pe Chevrolet.ro si vei gasii manualele gamei chevrolet in format pdf, descarca manualul chevrolet Trax,in el ai sa gasesti rãspunsuri la întrebãrile tale.
Drumuri bune!
  • D5343

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2019

  • Mesaj Privat
Salut, am intrat si gasesc manualul pe care il am si eu, in care se specifica cu totul altceva, voiam o parere de la cei care au opel mokka si la ce intervale fac aceste schimburi.In manual de ex scrie 30.000 dar pentru Romania la jumatate, ei bine eu nu fac nici la 15.000 pt ca merg mult in oras si 10.000 este destul de mult oricum ca si interval la cum este forjata masina prin orasul asta.In fine, nu mai conteaza, o sa gasesc pe cineva care are opel mokka si-mi poate oferi aceste informatii.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Mokka

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR