Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • 5uciu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2012

  • Mesaj Privat
buna. de o luna am achizitionat un vectra b din 10/2001 sport edition break...sunt foarte multumit mai putin de motor pt k nu stiu ce poate sa aibe. la rece intre 1100-1900 rpm imi merge sacadat(in valuri) la liber iar in viteza nu o pot tine la aceeasi turatie...cand se accelereaza cand pune frana de motor. precizez ca noaptea am vazut ca cel din spatele meu are parte fum...ziua nu vad fumu insa seara se vede daca te uiti in oglinda...am schimbat de cand am adus-o toate filtrele iar ieri uleiul si pompa de apa pentru ca imi era dusa. in plus daca turez pe la 3000-4000 de ture in a 2-3-4 si probabil si in celelalte si fac frana de motor mi se aude un huruit puternit in partea dreapta fata. directia ii beton, rulmentii la fel. daca o turez iar nu mai face sau daca o scot la liber. va rog doar cei care au mai intalnit astea sa ma ajute! multumesc
Skip ads

  • rolland

  • Mesaje scrise: 433
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Fa-i o diagnoza ca sa vezi ce erori ai. Daca nu ai pe nimeni cu un cablu si OP-com te pot ajuta eu .Vad ca esti din Mures.
  • 5uciu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2012

  • Mesaj Privat
i s-a facut diagnoza. o eroare la EGR...am curatat egr-ul si e ok acum in sensu ca nu mai am erori. dar masina tot asa face la rece
  • CBidiu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Un opel astra h 17 dtl și dupã ce am curãțat injectoarele a început sa scoatã un fum negru pe test nu am erori și cu toate astea am curãțat ege cu clapeta de accelerație și tot scoate fum.cind o turez în mers zici ca merg pe cãrbuni ce pãrere aveți ma puteți ajuta cu ceva
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
5uciu a scris:buna. de o luna am achizitionat un vectra b din 10/2001 sport edition break...sunt foarte multumit mai putin de motor pt k nu stiu ce poate sa aibe. la rece intre 1100-1900 rpm imi merge sacadat(in valuri) la liber iar in viteza nu o pot tine la aceeasi turatie...cand se accelereaza cand pune frana de motor. precizez ca noaptea am vazut ca cel din spatele meu are parte fum...ziua nu vad fumu insa seara se vede daca te uiti in oglinda...am schimbat de cand am adus-o toate filtrele iar ieri uleiul si pompa de apa pentru ca imi era dusa. in plus daca turez pe la 3000-4000 de ture in a 2-3-4 si probabil si in celelalte si fac frana de motor mi se aude un huruit puternit in partea dreapta fata. directia ii beton, rulmentii la fel. daca o turez iar nu mai face sau daca o scot la liber. va rog doar cei care au mai intalnit astea sa ma ajute! multumesc


de verificat daca au fost montate corect filtrele in special cel de motorina, apoi bagat un aditiv de curatare pentru motorina si ulei 2T (eu la acest motor faceam un coctail: 800ml benzina + 200ml ulei 2T la un plin de motorina si mergea brici.
cat despre huruit trebuie verificata planetara, discurile (cand apare acel huruit apasa usor frana sa vezi daca mai face) respectiv tampoanele motor si rolele de pe cureaua de accesorii. succes
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
2013! Smile
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
CBidiu a scris:Un opel astra h 17 dtl și dupã ce am curãțat injectoarele a început sa scoatã un fum negru pe test nu am erori și cu toate astea am curãțat ege cu clapeta de accelerație și tot scoate fum.cind o turez în mers zici ca merg pe cãrbuni ce pãrere aveți ma puteți ajuta cu ceva

Fum negru inseamna foarte multa motorina arsa,ar trebui sa dea un semn pe la valorile reale,debitmetru,presiune admisie,temperatura motor,cantitate injectata .Ce metoda de curatire ai folosit? aditiv?
  • CBidiu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Am dat jos tot și le am curãțat cu benzina și cu sprai curãțitor dar tot scoate fum am schimbat și egr și pompa de inalta și filtru de aer ce mai trebuie schimbat sa nu mai scoatã fum.acum ar trebui sa duc și turbina la verificat
  • CBidiu

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Am pus și testere pe ea și îmi zice ca egr nu lucreazã și de aia l am schimbat și înainte de a monta egr- ul l am și curãțat cu spray curatitor
  • Cristian215

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2020

  • Mesaj Privat
Fumul poate aparea din foarte multe motive:
Verifica daca injectia este in parametrii
Curata senzorul MAP
Galeria de admisie infundata
Vre-o valva blocata pe deschis
Scapari de vacuum pe undeva
Verifica daca actuatorul de la turbo functioneaza(daca tine vacuum)
Linia de retur de la motorina blocata
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR