Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • SRobert687

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salut,

Probabil cã am o vârstã înaintatã (24 ani) însã vreau sã devin mecanic auto. Este o muncã respectabilã si îmi plac masinile. Problema este cã nu stiu de unde si cum sã încep. Cineva mecanic care poate sã-mi ofere niste sfaturi ?
Skip ads

  • Mylux

  • Mesaje scrise: 104
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2018

  • Mesaj Privat
Da,sa mergi sa te angajezi intr-un service prima data ca ucenic...,mai ales fara o minima pregatire in domeniu nu ai cum sa profesezi....
  • SRobert687

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Eu mã gândeam sã procedez în felul urmãtor:
-fac o școalã de mecanic auto, în general dureazã 4-5 luni.
-in aceasta perioada caut tot ce înseamnã informații gratuite legate de mecanica pe internet și învãț
-eventual dacã am noroc și mã primește un service, prima luna o lucrez fãrã plata și în acea lunã fac tot posibilul sã dau dovada cã merit un post in servisul respectiv.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
de ce sa lucrezi gratis ?
La cate masini sunt in circulatie cred ca e cerere de mecanici auto.
Skip ads

  • SRobert687

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Pãi mã gândeam cã nu ofer mare lucru, având în vedere cã nu am experiențã. Ce pot sã învãț eu într-o școalã timp de 4 luni? Nu știu, mã gândeam cã bate bine la ochi dacã ofer 1 lunã de probã
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
asta angajatorul va hotara, tu nu trebuie sa te vinzi gratis nici daca nu stii nimic.
Sigur daca te angajeaza iti va da ceva de facut conform priceprii tale la momentul angajarii.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
SRobert687 a scris:Pãi mã gândeam cã nu ofer mare lucru, având în vedere cã nu am experiențã. Ce pot sã învãț eu într-o școalã timp de 4 luni? Nu știu, mã gândeam cã bate bine la ochi dacã ofer 1 lunã ce probã


Varianta asta trebuie sa o uiti pentru ca vii la munca,faci ce ti se cere si pleci acasa odata cu toata lumea,este o invitatie ca dupa cele 30 zile free sa fii trimis acasa. Cand investesc intr-un om luna de luna ,il invat,urmaresc ce evolutie are stiu cat poate sa stiu cat ii dau si cand sa-l verific sa nu faca greseli.
Daca tot vrei sa mergi la scoala,invata pentru inceput cum se folosesc CORECT sculele de mana de mecanica si tot ce inseamna scule si aparate de masura si control,sculele ajutatoare,cele speciale ,prese chei dinamometrice etc.
Nu considera ca fiind pierdere de timp sa inveti cum functioneaza si care sunt regulile de protectia muncii la utilajele de ridicat ,elevatoare cricuri,prese,scule de gaurit,polizat ...pentru ca daca nu le inveti la inceput nu le vei mai invata niciodata.
Un om care stie meserie si va duscuta cu tine are nevoie sa stie ca te poate lasa intr-un atelier dotat cu asemenea utilaje chiar daca la inceput o sa maturi printre poaturile de lucru....eu asta am prima grija.
Daca inveti astea si esti disous ca toata viata sa petreci cel putin o ora pe zi in care sa mai vezi ce-a mai aparut nou ,ce fac altii,cum fac altii ....si ce le iese la sfarsit ,apuca-te de treaba cu incredere .
O sa fii surprins ca oriunde in lume regulile sunt cam aceleasi stiindu-le bine pe akea sin tara poti merge oriunde sa lucrezi.
Bafta.
  • SRobert687

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru sfaturi și încurajare. Din ce am citit eu pe site-ul scolii ce urmeazã sã o urmez, include igiena și securitatea muncii . Îmi place mecanica pentru cã sunt multe informații ce se pot absorbi, nu este static. Din ce am înțeles, unele reprezentante te trimit la cursuri, dar mã gândesc cã depinde și cat de capabil este angajatul. Încã o datã spun, apreciez cã mi-ați rãspuns. Efectiv nu am pe nimeni la care sã cer sfaturi, în special în domeniul mecanica auto.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,490
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Sã nu uitãm seriozitatea...o calitate deficitarã, la tehnicieni chiar foarte buni, din pãcate. Nu promite niciodatã ceva ce nu ești sigur cã poți face! Dã mai bine sã nu promiți și sã rezolvi, decât invers.
  • CMarius799

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2023

  • Mesaj Privat
Ai mai devenit mecanic?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR