Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • numedeutilizator

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salut, este vorba de o masina Opel Vectra C 2008 1.9CDTI cu probleme pe la motor.
Masina este a unui prieten care a luat-o de noua, a ingrijit-o, dar la ultima vizita la mecanic, i-a spus ca problema actuala (ceva cu uleiul care a dat pe afara, filtrul de ulei neschimbat la timp) va reveni in timp si nu este rentabil sa desfaca absolut tot motorul piesa cu piesa pentru remedierea probleme.
Stiu ca este destul de vaga problema, dar am vorbit cu acel mecanic si a spus ca se rezolva problema cu inlocuirea motorului care am observat ca are un pret de pana in 2.000ron.
Ma intereseaza acest aspect, pentru ca pretul masinii este in opinia mea extrem de accesibil, dar in acelasi timp, nu as vrea sa stau pe urma sa fac drumuri la mecanic incontinuu.

Acum am o intrebare, daca tot ma tenteaza sa schimb motorul, se poate schimba cu unul pe benzina ?
Iar daca da, ce implica aceasta operatiune ?


MODEL: (Model) 0
MOTOR: 1.9CDTI
  • Aurelian.

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Eu zic sa intrebati si la alt mecanic, probabil o fi vreun traseu de recirculare a gazelor de carter infundat de face motorul presiune interna si da uleiul afara, oricum merita sa intrebati si in alta parte.
Despre inlocuirea motorului cu unul pe benzina eu zic sa renunti la acest aspect deoarece modificarile suplimentare pe care va trebui sa le faci ca sa se potriveasca fizic si sa mai si functioneze in parametri o sa te coste mai mult decat masina insasi, plus ca mai trebuie sa treci pe la "prietenii" de la RAR pt. omologare.
Daca as fi in situatia ta as cauta alta masina, o sa-ti para rau mai tarziu ca te-ai legat la cap aiurea.
Bafta.
  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR