Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • vzrul

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina: Signum 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Salut colegi ,sunt relativ nou pe forum si nou posesor de signum facelift 1.9 ,150 din 2006 (cel putin pe acte),dupa mai multe cautari nu am reusit sa gasesc ce ulei ar fi mai bun pentru acest tip de motor,marca m-m hotarat pe liqui moly , am cautat si pe forum dar nu am gasit nimic concret doar o gramada de pareri ,din ce am citit ar merge 5w30 sau 5w40...care din acestea ar fi mai bun si care model de liqui moly pentru ca sunt o gramada ,multumesc anticipat


MODEL: Signum 2006
MOTOR: 1.9 150
  • Aurelian.

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salut, recomand cu incredere Motul 5w40 sau 5w30 dar vezi sa fie cu specificatia dexos2 sau C3 pt. motoare diesel. Am incercat si altele dar nu mi-au placut, le-a cam mancat motorul, iar zgomotul acestuia era mai mare spre deosebire de Motul care nu a mancat gram de ulei, plus un motor usor mai silentios. Motul e full sintetic fata de liqui moly care e amestec de mineral cu sintetic. Un alt ulei destul de bun pe care il folosesc insa la alta masina este Total Quartz, am auzit si la alte persoane cuvinte numai de lauda. Tu alege ce vrei insa fereste-te de marcile exotice deoarece acestea nu au rafinarii proprii si sunt facute din uleiuri uzate si refiltrate, tratate si vandute din nou ca uleiuri miraculoase.
Asta e recomandarea mea personala, poate altii au incercat altceva si pot spune parerea lor aici.
  • vzrul

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina: Signum 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Salut,multumesc pentru interesul aratat,eu personal dupa cautari ma hotarasem pe liqui moly top tec 4600 5w30 (are dexos 2),am cautat si motul la recomandarea ta si am gasit mai multe uleiuri care au specificatia dexos 2,este unul care este special pentru opel ,sincer tot in ceata sunt eu uleiul specificat de la liqui moly l-am gasit ca full sintetic trecut,specific ca in masina tot liqui moly am (dar masina este achizitionata de o sapt) si as fi vrut sa tin acelasi tip ,o sa mai astept recomandari si daca se poate cu tipul exact de ulei folosit deoarece fiecare firma are 3-4 uleiuri ,as dori si o parere despre toptec 4600 de la liqui moly daca a folosit cineva sau chiar motul 8100 xclean EFE (am gasit si doar FE)5w30 ambele,multumesc anticipat
  • Aurelian.

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Prima data am folosit motul 8100 x-clean 5w40 si am fost foarte incantat. Am zis sa incerc dupa aia si alte uleiuri mai ales ca masina e turbo diesel si cu dpf, am zis sa caut ceva expres in acest sens si am incercat si altele, cel mai slab si mai dezamagitor fiind de exemplu mobil de care nu ma mai ating in viata mea.
Acum la ultimul schimb am zis sa trec inapoi la motul insa ceva mai subtire si anume motul x-clean FE 5w30. Deocamdata e ok, nu-l mananca, iar incarcarea tachetilor se face in 1-2 secunde fata de altele care dura mai mult, iar tacanitul motorului iti spune chestia asta. Ca si fapt divers vezi ca astia de la motul au si ulei specific opel. Poti incerca ce vrei, si liqui moly este bun insa nu-si justifica pretul mult mai ridicat fata de altele care fac acelasi lucru si au aceeasi calitate. Zic in cunostinta de cauza, am folosit acest ulei la fosta masina si nu m-a impresionat cu nimic, e un ulei ca oricare altul.
Poti sa alegi intre castrol, liqui, motul, total, etc dar nu intra intr-un vartej de marketing din care sa nu mai stii ce sa iei, la urma urmei toate fac acelasi lucru, iar diferentele le vei observa chiar tu si in felul asta vei reusi sa te stabilesi la un ulei care ti-a placut cel mai mult. Bafta.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR