Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • s0m30n3

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Salut, vreau sa pun si o intrebare... am tot cautat pe aici pe forum si nu am gasit daca s-a pus aceasta problema. Intrebarea s-ar putea sa sune unpic stupid... dar cum nu ma pricep la mecanica deloc va rog sa nu ma judecati Laughing
Se poate inlocui motorul pe un Astra G Y20DTH an 2000 cu unul pe benzina fara mari modificari ? Ce modificari ar trebui facute ?
Skip ads

  • ghostrider

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Pai cred ca prima modificare ar fii masina in sine Very Happy
Nu cred ca se poate si chiar daca s-ar putea nu este fezabil parerea mea
Dar ce nu te mai satisface motorul de 2.0 diesel?
  • s0m30n3

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Mi se pare faorte lenesa, demaraj mai deloc ... treptele 1-2-3 trage destul de greu... adica am mers cu un astra 1.6 twinport 103cp si e diferenta imensa... acum motorul meu este destul de obosit.. dar nu stiu ce as putea scoate din el... momentan e in service masina cred ca tre sa schimb cuzinetii pt ca nu am presiune la ulei...
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Se poate schimba dar de ce sa te complici si sa iti cheltui banii cand poti foarte simplu sa cauti o astra benzina, faci schimbu si mai primesti si ceva diferenta. Smile
Majoritatea schimba de la benzina la diesel si nimeni nu a fost vreodata multumit. O masina pe benzina e fabricata intr'un fel, iar cea pe motorina in altul.
Cat despre demaraj eu tind sa cred ca motorul tau are probleme mai ales daca zici ca nu ai presiune ulei. Nu cred ca intre 2000 DTi si 1.6 benzina este diferenta asa mare, la drum lung nu cred ca 1.6'le sta in fata la diesel. Mergi la un service si remediaza problemele (verifica si debitmetrul, EGR... Idea ) si apoi te hotarasti daca merita sau nu.
Bafta!
Skip ads

  • s0m30n3

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfat elegance, eu comparam 101cp diesel cu 103 benzina in orash... la drum lung nu am ce sa ii reprosez masinii, de multe ori fac depasiri intr-a 5 ... o sa incerc sa verific debitmetrul si EGR, desi nu stiu unde ... ca la Radacini nu ma mai duc niciodata(nu zic ca nu stiu meserie dar nu ii intereseaza te minte pe fata)!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Lasa radacinile Laughing si da un search dupa debitmetru/egr si le verifici singur. Debitmetrul se verifica f usor, scoti mufa si vezi cum merge masina. mai mult ca sigur o sa traga mai bine ceea ce inseamna ca trebuie schimbat (nu te obosi cu curatatul, NU se poate Very Happy ). EGR'ul il poti curata intr'un service unde exista un mecanic capabil sa desfaca 2 suruburi daca nu vrei s ate murdaresti. Smile
  • ghostrider

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Corect.
Verifica singur debitmetru si in caz de problema(mai mult ca sigur de la asta este) remediaz-o(adica schimba-l).
Nusj de ce te plangi tu ca eu am motor de 1.7 si sunt multumit de el.Deci la tine mai sunt vreo 25 de caluti in plus Very Happy
Deci daca te ocui un pic de masina o poti face sa mearga in parametrii normali.
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Deasemenea cu un mic TUNE-UP o sa ai un cuplu foarte mare si mai multi caluti. Ma refer la chip-tuning. Dar ca sa te gandesti la asta trebuie ca motorul sa functioneze bine si sa fie in parametrii normali. Pun pariu ca dupa chip ii lasi in urma pe cei cu 1,6 si 103 caluti Evil or Very Mad
Skip ads

  • alex_arhire

  • Mesaje scrise: 989
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Eu am 1.6 Twinport 103 CP. Nu sufar de grandomanie, dar de curiozitate, va intreb ce demaraj are 2.0 DTI de la 0 la 100 km/h si care este viteza maxima. Si eu am mers cu amandoua si, sincer, mi s`a parut mai iute benzina (mai ales dupa 3500 ture) decat dieselul.
Pt. comparatie: Conform manualului de utilizare, 1.6 Twinport 103 CP de pe Astra G prinde suta in 12.5 secunde si se duce la 188km/h.
  • s0m30n3

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
alex_arhire nu se compara frate ... aia spun si eu dieselul e diesel... mai lenes.. dar eu momentan am probleme la motor deci am si putere mai mica poate de aia mi s-a parut extrem de mare diferenta!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa transform topicul in benzina Vs motorina dar ar fi interesant o liniuta intre 1.6 si 2.0 Twisted Evil

Astra 2.0 DTI 16V Y20DTH 74kW/100hp 5-speed hatchback 5 doors 47

Performance
Top speed (km/h): 188
Acceleration 0-100 km/h (sec)* : 12
Acc. 80-120 km/h in 5th gear (sec)* : 13.5
Pass-by noise (dBA): 72
Fuel: diesel
Fuel consumption (liter/100 km): Measured according to EU guideline 99/100/EU.
Additional equipment can lead to increased
consumption and CO2 values.
urban: 7.6
extra-urban: 4.6
total: 5.7


Ultima modificare facuta de elegance la Vin 25 Mai, 2007 12:19 pm, modificat de 2 ori in total
  • mihait

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
De ce o liniutza intre o masina pe benzina cu cutie automata in 4 trepte si una diesel cu manuala in 5 ?
Skip ads

  • Cristi_C

  • Mesaje scrise: 741
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2003 z18xe + z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Ontopic:

- poti sa schimbi motorul, tre schimbat cam tot la el, insclusiv cutie de viteze si directie si plateare (cred)... ecu... cam tot, m-am intersat eu cand am schimbat motorul. Si oricum daca schimbi tot, o sa ai mari probleme la RAR.

Offtopic:

- pe mine nu m-a facut inca nici un diesel, m-am facut zilele trecuta cu o vectra C, z18xe, si l-am facut, probabil este mai greu decat astra. Deci eu cred ca un benzinar bate un motorinar la liniuta la minim 500 metri, la drum lung nu mai vorbesc.
  • sabothor

  • Mesaje scrise: 403
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Am astra Bertone Z18XE din 2003 si m-am dat cu un BMW 530d fabricatie 2005 si i-am rupt mufa la liniuta pe Vitan - Glina (cheiul dambovitzei), cu toate ca eu am ESP+TC pe masina si nu am putut sa plec cu scartz. Aveam cel putin 250-300m in fata lui, dar din pacat spre final m-a ajuns si m-a depasit, deci la plecare de pe loc, un 3 litri diesel e lil' fella! Very Happy Noroc ca adversarul meu era un var de-al meu si era un pic nervos dupa cursa. A zis .. Adrian aveam morcovul in cur ca am dat 35.000 euro pe masina asta ... degeaba... Laughing
  • s0m30n3

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2006

  • Mesaj Privat
revin la topic ... m-am apucat sa imi repar motorul ... vesti proaste de la service am probleme cu pompa de ulei si cu cuzinetii ... aveti idee ce preturi sunt pentru piesele astea ?
  • edit

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2007

  • Mesaj Privat
sabothor a scris:Am astra Bertone Z18XE din 2003 si m-am dat cu un BMW 530d fabricatie 2005 si i-am rupt mufa la liniuta pe Vitan - Glina (cheiul dambovitzei), cu toate ca eu am ESP+TC pe masina si nu am putut sa plec cu scartz. Aveam cel putin 250-300m in fata lui, dar din pacat spre final m-a ajuns si m-a depasit, deci la plecare de pe loc, un 3 litri diesel e lil' fella! Very Happy Noroc ca adversarul meu era un var de-al meu si era un pic nervos dupa cursa. A zis .. Adrian aveam morcovul in cur ca am dat 35.000 euro pe masina asta ... degeaba... Laughing


domnule, dar cati CP putere are masina dvs ? peste 500 cumva ?

pt ca mi-e greu sa cred ca un bmw de 231 cp poate fi lasat la 300 m in spate de un obosit de astra din 2003 ! culmea este ca spre final, acel bmw a recuperat diferenta ca prin minune. ceva nu se leaga !

doar daca ati facut liniuta prin plin trafic si ai prins culoare de trecere mai libere decat verisorul tau, ca doar asa poti lasa acel bmw cu 300 m in spate. sau poate la volanul bmw-ului era mitura arghezi.
  • free4wayu

  • Mesaje scrise: 133
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2004

  • Mesaj Privat
BMW-ul ala are 218 cai parca, nu 231, dar oricum nu cred ca l-ai batut cu bertone pe bune, poate doar te-a lasat...
si eu sunt pro benzina, dar motorul de 3.0d de la la BMW e senzational, nu se compara cu 115 sau 125 de cai ai tai.....
iar daca a recuperat aia 300m asa repede..... gandeste-te ca s-a jucat cu tine

si de cand are 1.8 ESP?
  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
revenind la subiect. da, se poate face transplantul. de cand lumea si pamantul, baietii au modificat golfuri in draci. stiu de la niste prieteni din germania. de opel nu stiu prea multe. dar pe golf 1 si 2 au aparut tot felul de inginerii. motoare vr6 (170cp), g60 (1.8 supercharged, 160cp), transplant benzina-diesel si diesel-benzina, si multe altele. deci de putut se poate. pe mine sincer m-ar tenta acest transplant, dar in timp, cand masinuta mea va avea satutul de "a 2a masina", si va fi un mic opc pentru "fun". deja i-am dat look-ul de opc. daca ii mai pun si motorul respectiv (benzinar, 1.8, 160cp), gata. este bine Smile
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
se poate face transplant de genul asta, si invers dar nu te sfatuiesc: eu am schimbat la golf de la 1.3 benzina la 1.6 diesel, avantajul meu a fost ca eu am avut 2 masini din care am facut una, dar nici nu vrei sa stii ce probleme am avut cu omologarea la rar Sad ; dupa ce am umblat si eu vreo 2 ani cu benzina in acte si diesel pe masina am reusit sa il omologhez; deci se poate! dar inseamna multa munca, bani multi (deoarece trebuie sa iei motorul, cutia, planetarele, electronica); ca o paranteza eu am luat si trenul fata fiindca am avut de unde Laughing si asa si trebuia pentru ca dieselul e mult mai greu decat benzinarul; tie de la benzina la diesel nu cred ca iti e necesara si aceasta modificare;
mai bine schimb-o cu totul.....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR