Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • OPC Iulian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra OPC 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Dragi proprietari de opel vectra c opc line ,1.9 , cod motor z19dt, an 2008 fara filtru de particule , km 154.200 , si nu numai cei care ma pot sfatui chiar ii rog frumos sa ma indrume ca de obicei bag ce e mai bun intr-o masina si de aceea ma intereseaza ce tip de ulei sa ii pun adica in mare parte eu ma gandesc la castrol , dar nu sunt hotarat de la Castrol care sa il aleg. Proprietarul dinaintea mes a pus Castrol Magnatec 5w40 DPF , adica pentru filtru de particule daca nu gresec din cunostintele mele minime .
1. Cum e mai bine pentru motoru ei sa ii pun pentru DPF sau nu? De specificat ca nu ma zgarcesc la bani prefer
sa pun ce este cel mai bun pe piata. O sa pun prima poza cu uleiu pus de fostu proprietar .
2. Pentru aceasta motorizare trebuie sa i-au un ulei adecvat pentru motoarele cu pompe duze?
3. Am asa ceva eu?
4. Daca am ce ulei sa aleg din cele pentru DPF sau pentru pompe duze?
Banuiesc ca da aceasta motorizare este cu pompe duze dar nu sunt 100% sigur de aceea prefer sa intreb
necunoscand. Va intreb deoarece din linku scris mai jos sunt 2 uleiuri Castrol Edge Titanium Turbo Diesel si
Castrol Edge Titanium .
5. Uleiul trebuie sa tin cont sa fie pentru turbo ?
6. Un alt factor la care trebuie sa ma uit este sa aiba norma GM-LL-B025?
7. Ce ulei din linku de mai jos este bun pentru mine?
8. Sa bag tot 5w40 sau 5w50 / 0w30 / 0w40 ?
Cele 5 Tipuri de ulei de la Castrol sunt : Castrol Magnatec C3 , Castrol Magnatec Diesel B4 DPF , Castrol
Magnatec A3 / B4 , Castrol Edge Titanium Turbo Diesel , sau Castrol Edge Titanium.
9. Uleiu e de preferat sa bag unu facut de italieni ? Referitor ca motoru e facut de Fiat.
10.Cand fac schimbu de ulei , este de recomandat sa fac si schimbu de antigel, lichid frana , ulei cutie viteze?
Intreb deoarece am auzit pareri si pareri ca uleiu la cutia de viteze doar se completeaza si ca se schimba doar
cand intra greu in viteze , suruie s.a.m.d.
11.Si daca nu la ce interval de km sau timp se schimba?
12.La FILTRE TOATE ( ulei,motorina,aer , polen ) ce ma sfatuiti sa pun facute de italieni sau gen Mann ?
Atasez linku cu tipurile de ulei de la Castrol:
https://www.autokarma.ro/pie...0559;a1348:60171;
Va multumesc frumos tuturor celor care ve-ti venii cu sfaturi .
O zi buna si drumuri usoare.







MODEL: Vectra OPC 2008
MOTOR: Z19DT
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,133
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu ai DPF nu trebuie un ulei aprobat pentru motoare cu DPF.
Orice ulei sintetic, preferabil aprobat DEXOS 2 sau GM B025 e bun. E mai important sa-l schimbi la timp, adica 10000km. 5W30, 5W40, 0W40.
Antigelul se schimba la 2-5 ani si se pune roz, rosu, G12 sau G12+. Nu se amesteca cu antigel de alte culori.
Uleiul din cutie sau servodirectie e moft. Se schimba daca e murdar, dupa multi km, in rest trebuie doar sa fie la nivel.
Filtre - oricare de la producatori cunoscuti.
  • RBest

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salut, cel mai usor este sa intri pe site-ul producatorului la configurator de ulei si iti recomanda ce e cel mai ok pt motorul tau, mie pt acelasi cod motor, nici eu nu am DPF,mi-a sugerat site-ul Castrol Titanium FST 0W40. Cred ca acela il voi baga pt ca acesta care e in masina pare a fi un lot mai nereusit(GM 5W30 dexos 2) si m-am decis sa trec ori pe Castrol ori pe Motul.
  • OPC Iulian

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra OPC 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Mulțumesc , pentru rãspunsu tãu R Best. O zi buna !
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR