Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • pyanystul

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Am 2 intrebari posibil prostesti pentru anumite persoane:
1.Daca am de parcurs 10 Km, in linie dreapta fara opriri, cum voi obtine un consum cat mai mic, mergand in treapta a 2-a cu 20Km/h (sau chiar a 1-a) sau in treapta a 4-a cu 50km/h?
Raportarea la timp este exclusa!
Ca sa intelegeti mai bine, mai am 10Km pana la prima benzinarie si sunt pe gol, la care din cele 2 variante este recomandat sa apelez?
2.S-ar putea sa intreb o tampenie, dar am observat o chestie la indicatorul de benzina (posibil doar in mintea mea), si anume:
-Cand rezervorul este plin, scade ceva mai repede decat atunci cand este pe gol.Cu alte cuvinte, am impresia ca parcurg mai putini km cu cantitatea de benzina dintre penultima linie si ultima linie de la indicator (full) decat cantitatea dintre prima si a doua linie(gol) NU linia rosie, desi liniile indicatorului sunt trasate la distante egale.
Este decalibrat sau exista un raport de indicare a nivelului in functie de cantitatea de benzina?Practic, am rezervorul plin, scade mai repede, am rezervorul gol, scade mai greu nivelul benzinei.Benzina, trazeul, km, etc. raman identici!
Va multumesc!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cel mai mic consum il obtii cu bicicleta.
Pentru restul dilemelor si trilemelor care nu te lasa sa dormi, iti recomand sa pui mana pe forum si sa il citesti. Sunt deja N discutii despre cum se obtine cel mai consum (atat mic, cat si mare), cat si despre relativitatea liniaritatii indicatorului de benzina, si cauzele, motivele si presupunerile aferente

Sau te-ai sfadit cu nevasta si simti nevoia sa vorbesti cu cineva?
  • pyanystul

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Foarte inteligent si la obiect raspunsul, ce sa zic?Multumesc mult pentru recomandari si ironii.Sigur stie si nevasta mea mai multe, pacat ca nu am vorbit cu ea...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR