Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • adrianlyn84

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor, si toate gândurile bune tuturor celor care ne împãrtãșesc din experiența lor, cãci nu de puține ori am gasit rãspunsuri la ceea ce imi trebuia pe aici...si acum problema mea, dețin un astra j a16xer, de 1 an de zile, sunt la al 2 lea schimb de ulei, iar intr o dimineata, am observat ca in vasul de expansiune era si ceva ulei, evident am schimbat termoflotul(in cel vechi am gasit ulei inclusiv in separatorul dintre apa si ulei) + toate garniturile...ce ma exaspereazã in momentul de fațã e ca inainte de schimbarea celui vechi, daca desfaceam busonul vasului de expansiune se auzea un simplu pâsãit, acum, cu cel nou, DACA desfac butonul si lichidul de rãcire este încã încins, lichidul din vas erupe pur si simplu ca un vulcan. Este normal sa se întâmple asta !? Multumesc frumos tuturor!


MODEL: Astra 2011
MOTOR: A16XER
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu se desface cand e fierbinte.
Scrie si pe el....
  • aditalpes

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Posibil garnitura chiulasa. ....
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Daca temperatura lichidului de racire este corecta dupa ce deschide termostatul si chiar dupa o functionare mai indelungata ,nu iti face probleme ,asa trebuie sa sa se intample daca desfaci busonul vasului cand motorul este cald ,instalatia fiind sub presiune.Nu se desface busonul cald.
Skip ads

  • adrianlyn84

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2018

  • Mesaj Privat
Temperatura ramane la 90 grade, tot sistemul de rãcire functioneaza normal, ma speria oarecum presiunea care se regãsește în vasul de expansiune, asta dupã ce anterior schimbãrii termoflotului, presiunea in vas era una semnificativ mai micã. Voi merge pe mana voastrã si nu voi mai cauta alte rãspunsuri! Multumesc frumos, tuturor, pt timpul acirdat, sfaturi si participare !
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu lasa balta problema asta si poti intreba oricand banui ca ai o problema , mai ales ca racirea motorului este o chestiune f.importanta si poti sa o dai in alte probleme mult mai mari ,asa ca urmareste in continuare evolutia instalatiei de racire . Vezi sa nu fie de vina busonul vasului de expansiune , are o pastila care deschide la o anumita presiune ,sa nu fie blocata ,intepenita.
Ma gandesc si la termoflotul care zici ca l-ai schimbat , ai montat unul original ,sau unul aftermarket, sa nu fie el de vina , deoarece prin el circula antigel , si sa nu fie obturat in interior , sau eu stiu , pt. ca zici ca dupa ce l-ai schimbat ai sesizat problema asta.
Ai cumva setat pe comp.de bord si temperatura lichidului de racire , pt. ca ai sa iti zic ce era sa o comit eu , din cauza unui furtun defect ,am pierdut tot antigelul ,noroc ca doar ce ajunsesem acasa si pe ceasul din bord imi arata 90 grade si nici un mesajsau bec aprins in bord si am comutat repede in bord temp. lichidului de racire si ce sa vad, era 105 grade ,in timp ce ceasul arata 90.Asa ca atentie cu ceasurile de pe astra j sa nu beliti motoarele .
Ceasul ala cred ca e pus doar de forma ca nu indica corect si sta bat la 90 grade, nu urca nici nu scade ,in schimb cel digital urca si scade in functie de functionarea motorului.
  • adrianlyn84

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2018

  • Mesaj Privat
...multumesc de sfat, Radu, însã din pãcate, Opelul meu nu are computer de bord, el afișând doar kilometrii, nici macar consumul... Sad
  • MihaiGSM

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
E normal sa ai presiune in vas la cald. Busonul nu se desface niciodata cu motorul incins!
Atat timp cat nu creste sau scade nivelul in vas, nu mi-as face griji.
  • MihaiGSM

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
E normal sa ai presiune in vas la cald. Busonul nu se desface niciodata cu motorul incins!
Atat timp cat nu creste sau scade nivelul in vas, nu mi-as face griji.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR