Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • adi008

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salut,opelul meu se accelereaza foarte greu,iar la drum in panta urca foarte greu si nu urca cu mai mult de 50 la ora.stie cineva ce poate fi?


MODEL: Vectra 2005
MOTOR: Z19DTH
Skip ads

  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
E cam greu sa spunem o posibila cauza din aceste informatii. Recomandat ar fi o diagnoza auto (tester) si o curatare temeinica a EGR-ului, clapeta acceleratie si galerie admisie.
  • adi008

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Chiar azi o sa fac aceasta curatare.e posibil sa mai fie si din cauza ambreiajului si a volantei? Ca se aude cand apas ambreiajul .
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Am uitat sa mentionez si filtrul de motorina, aer, ulei se schimba periodic (odata cu uleiul) sau ocazional?

Ce anume se aude la ambreiaj? Nu ai mentionat nimic legat de ambreiaj in enuntul initial, iar din ambreiaj nu are ce sa fie, decat daca patineaza, dar aia se simte si se poate observa si din turometru.
Eventuale batai ale volantei indica uzura acesteia, dar nu are treaba cu trasul din greu al masinii.
Skip ads

  • adi008

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Filtrul de ulei il schimb odata cu uleiul ,periodic,dar celelalte cred ca au 2 ani de cand nu le-am schimbat,cel de motorina si cel de aer .sa fie si din aceasta cauza? Iar la volanta,da,se aude o bataie cand motorul e la relanti ,cand tin apasat ambreiajul nu se mai aude.
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Nici nu-i de mirare ca masina nu trage... Filtrul de motorina si aer se schimba de regula odata cu cel de ulei si uleiul de motor, deci daca nu s-au schimbat de 2 ani, nu mai sta pe ganduri, du-te la un magazin de piese cu talonul, cumpara-le si schimba-le cat mai repede posibil.

Daca bataia nu e pronuntata, nu-i motiv de ingrijorare, dar trebuie "urmarita" astfel incat daca aceasta se accentuaza sau apare si in timpul mersului sau apar alte simptome care sa ofere motive de ingrijorare atunci te poti gandi la un schimb, dar pana atunci e irelevanta.
  • adi008

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Ok,mersi de raspuns,asta am sa si fac. Am sa revin cu rezultatul dupa ce le schimb.o zi buna!
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Chiar te rog sa ne spui ce ai facut si ce rezultate ai obtinut. Spor la lucru.

Salutare si drumuri bune.
  • adi008

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salut.,azi am dat jos egr si m-am speriat ce am vazut in amandoua gaurile cea rotunda si cea patrata, era plin de o depunere neagra ca un fel de carbune farimitat fin ,in plus in partea patrata fixa,de la masina ,cea care cred ca face legatura cu clapeta de acceleratie si cu corpul acela lung,la fel era infundata de aceeasi materie ca dupa ce am curatat acolo ,se vedea lumina inspre clapeta , am uitat sa mentionez ,am dat si furtunul acela gros .in fine ,am spalat bine egr cu wd40 si intr-adevar e o diferenta mare la cum mergea innainte.nu stiu cum sa adaug poze , ca va aratam ce era pe el.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR