Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • ichimcostica

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Dupa aproape 14 ani de functionbare fara probleme deosebite, brusc si fara nici o avertizare, volanul se misca foarte greu si s-a aprins un bec rosu la bord. Noroc ca s-a intamplat la plecare din parcare, n-am mai putut conduce nici 100 de metri, abia am reusit s-o parchez din nou, tragand cu ambele maini de volan. Nu stiu ce s-a intamplat ? Ma intreb cum ar fi fost sa patesc asta in plina viteza. N-am auzit sa se fi produs accidente provocate de blocarea directiei, mi se pare criminala defectiunea.
Precizez ca am masina din 2006 si am cumparat-o noua. Am facut reviziile tehnice anual si nu am parcurs decat 74.000 km.
A mai auzit cineva de asa ceva ?
Question Question Question Question Question Question Question Question


MODEL: Astra 2006
MOTOR: Z14XEP
Skip ads

  • Cristian - Ploiesti

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2016

  • Mesaj Privat
salut colegu, am mai auzit de directie grea (servodirectie moarta ), blocata nu prea ..
dar sa stii ca cel mai interesant lucru e chiar becul ala rosu din bord daca binevoiesti sa ne spui cum arata Smile
  • ichimcostica

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Salutare si multumesc. Becul e rosu.
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu cred ca este blocata directia in sensul propiuzus al cuvantului.Fiind obisnuit cu servodirectia ,acum cand aceasta nu functioneaza are aceasta senzatie.Cauzele pot fi multiple ,de la o siguranata arsa pana la defectarea pompei si este greu sa ghicim ce se intampla dupa informatiile primite.O expunere mai detaliata,cu coduri de eroare,verificari care s-au facut la masina ar fi de mare ajutor pentru dvs.
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Alternator, sigurante, fire/conectori, baterie sau mai grav EPS.
  • ichimcostica

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Am ajuns in service. La prima constatare se pare ca nu functioneaza alternatorul, cureaua e la locul ei. Ramane sa stabilesaca mecanicul exact despre ce este vorba. Aveti dreptate nu a fost o blocare propriu-zisa a directiei, dar eu m-am cam speriat, nu mi s-a mai intamplatat asa ceva, desi am ceva ani de sofat. Oricum, am dus-o in service pe platforma.
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ne spui si noua ce a fost defect?
  • BMarcu

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2019

  • Mesaj Privat
buna seara. problema am si eu cu astra g e din 2006 1.6 xep servo cand este motorul rece merge bine cum sa incazil incet incet se intareste volanul nu mai merge servo.... masurat baterie ....alternator bun sigurante bune ......mai rau e am puso pe tester. sa vedem de unde vine prob . si ...pe tester nici pompa nici abs esp nu le gaseste ca si cum nu ar fi. nu comunica deloc
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Din punctul unde nu te mai ajuta testerul,incepe 100% meseria...! Cine e meserias se descurca...,cine nu...,se blocheaza!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR