Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Voi cum stati cand conduceti ?
Eu mi-am dat scaunul in spate sa ajung doar cu piciorul intins aproape la maxim sa apas ambreiajul la maxim, lasat la maxim in jos, spatarul dat putin pe spate si stau decat cu mana stanga pe volan in partea de sus mijloc, sau cand sunt mai lenes si nu este prea aglomerat jos de tot la jumate sprijnita pe picior ori lateral pe cotiera si tin volanul lateral. Cu dreapta ori stau pe schimbator ori pe frana de mana ca sa o tin pe ceva aproape de schimbator.
Skip ads

  • klax187

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1994 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cam asa:

Razz Razz

mi-e greu sa explic in cuvinte ... prietenii is fac griji sa nu adorm .. so ... don'no Embarassed
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pai si cum mai ajungi la pedale? ii dai cruise control si te culci a? Very Happy
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
lol marfa topic Smile

eu conduc geekstyle, super aproape de pedale si de volan, si doar de vro 2 ani m-am autocorectat sa nu tin spatarul de la scaun perfect drept Smile Smile

geekstyle means control; nu stiu ce reactii ai tu cand atingi cu unghia de la picior ambreiajul Smile tu altfel super baiat

chiar vorbesc serios ca asa conduc:)
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
pai nu ating cu unghia Smile atung cu tot piciorul dar aproape intins la maxim Smile
  • Kalibrat

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Si eu tot geek style.
Tot vad smecheri care aprope ca stau pe spate la volan, nu inteleg care-i treaba.
Oare aia de la raliuri de prosti nu sunt toti cu scaunele date pe spate la maxim? ati vazut ce aproape sunt de volan?
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Kalibrat... nu e vorba de "smecherie" ... Eu nu ma consider smecher conducand asa... Este mult mai relaxant sa conduci cum am zis eu decat aproape de volan... Aia la raliuri nu trebuie sa fie relaxati si trebuie sa vada cat mai in fata... si normal stau cat mai infata posibil...
  • Rares

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2001 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Cica distanta recomandata intre volan si piept e de 20 - 35 cm .
Skip ads

  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Recomandata pentru ce? Nu zic ca nu e bine Smile dar intreb de ce ?
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pentru siguranta se pastreaza distanta de 20 -35 cm.
Pai fiecare conduce in felul lui , sa se simta cat mai relaxat la volan si totodata sa nu fie un cretin pe drum (adica sa treaca la milimetru de fiecare masina numai de aceea ca e 'prea' relaxat) .
Si eu acelasi stil il am , geeky Smile
Nu te-ai intrebat Slick de ce scaunele sport sunt la aproape 90 de grade ?(ma refer la unghiul de deschidere )
  • GSi

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Si eu tot geek style Wink cam naspa ca la inaltimea mea (1m97) stau cu capul la vreo 2mm de tavan.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Eu sunt la mijloc Smile

Din pacate volanul nu mi se regleaza deloc, si asta imi restrictioneaza pozitiile la volan.

Spatarul e cam 20 grade inclinat fata de verticala. In general imi reglez scaunul astfel incat sa am cam 15 cm in jurul genunchilor.

In oras stau cu o treapta mai in spate, sa pot intra/iesi mai usor. La drum lung stau putin mai in fata, sa pot sa-mi relaxez mainile mai usor, sa nu stau cu ele intinse.

Greu pe autostrada, ca nu stiu ce naiba sa mai fac cu piciorul de pe acceleratie !
Skip ads

  • Darkness

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Targu Mures, RO
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Si eu stau destul de aproape de volan. (cam 20-25cm). imi plac in general cockpit'uri mici (am ~1.68m Smile) imi place sa simt pedala. sa nu ma chinui s-o gasesc. sa fie tot timpu sub piciorul meu!
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
hai ca ma simt bine Smile Smile

Kalibrat, NOI stim de ce Smile Smile
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
si ca sa nu fiu secretos ma simt bine ca sunt in categoria de shoferi "geeks" (tm)Smile Smile alaturi de soferii care stiu ce vor de la masina Smile

asta chiar daca sunt doar un 1.6 aspirat Smile Smile Smile
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu de ce TREBUIE sa stati asa aproape de volan. Ce naiba, doar nu sunteti femei. Ce, daca stai mai in spate relaxat ce are? Ca doar nu trebuie sa vezi botul masinii.

De ce aveti impresia ca esti mai "in control" daca stai in fata?
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Poate nu au incercat sa stea pe spate... Si eu am fost invatat de la scoala de soferi sa stau aproape... nu mi-a spus instructorul... eu asa m-am asezat prima data... Dupa ce mi-am luat masina tot asa stateam... scaunul ridicat la maxim si in fata. Dup-aia am inceput sa il mai las in jos si mai pe spate si am vazut ca e mai cinfortabil si mai relaxant... Acum e jos la maxim si in spate nitel si mi se pare pozitia cea mai buna pentru condus... Acum mi se pare nasol sa ma intorc la pozitia de sus si fata cum eram la inceput... dar intr-adevar se vede putin mai bine ce e prin jur...
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pai daca esti asa suparat cum e GSI Wink cu super-tuning, ce-ti trebe sa mai vezi si altundeva decat in fata, ca la 150kmph tre sa vezi in fata, eventual si in oglinda sa nu vina vre-un M5 Smile
  • 8IMISTIQ

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2004

  • Mesaj Privat
lol sa nu vina vrun M5 de-a lu monkey Smile Smile 4est te-am vazut acolo, de-asta spun.

sa stii ca eu la inceput stateam si cu scaunul drept, dar ma simteam penibil, asadar am facut un compromis -- am zis ca las scaunu la fel de in fata, dar putin mai dat pe spate (cat sa nu fie unghi de 90) Smile

asta este, imi pasa mie de ce spune lumea Smile Smile pana la un punct Smile

ideea e ca am incercat, am si reusit putin, dar daca l-as da si mai in spate, nu m-as mai simti in siguranta - e tare nasol sa nu ajungi la pedale cum trebuie (am 1.76 nu sunt liliputan Smile Smile )
  • popemi

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Craiova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2004

  • Mesaj Privat
de cand conduc opel in sfarstit stau si eu bine la volan..am 1,90 si imi aduc aminte ca in dacie mi se vedea genunchiul in geamul lateral... Laughing ...cea mai buna pozitie zic ca tot mai departe un pic de volan si desigur condus cu stanga, in majoritaatea timpului...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR