Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • EAndris

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Salutare! Sunt “fericitul” posesor al unei Corsa D, motor 1.2 (86 HP - banuiesc 12 XEP cod motor), 100.000 km, achizionat de recent din Germania! Intrucat facea presiune pe instalatie si arunca antigel din vas, domnul mecanic mi-a confirmat ca e dusa garnitura de chiuloasa, iar ca bonus, pe langa toate schimburile (kit distributie, transmisie, bujii) mi-a spus ca si bobina de inductie e dusa (intrerupea in turatii mici la sarcina)...deci o caciula de bani!
Nu am de ales si duc chiuloasa la reconditionat (in speranta ca e necesara doar planeitatea) insa voiam sa va intreb, recomandati bobina de inductie second? Si ar merge si cea de pe 1.4?
In final, voiam sa intreb daca e normal ca zona de climatizare/ventilatie din bord(AC MANUAL) sa nu fie iluminat?
Multumiri!


MODEL: Opel Corsa D editie 111 Jahre 07.2010
MOTOR: 1.2 86 HP
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Pune bobina noua. Costa cam 300 RON. Parca Delphi e cea originala.
Bobina cedeaza pe la 100 000km. Nu merita SH. Nu stii cat mai tine.
  • EAndris

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2019

  • Mesaj Privat
Bobina Delphi am gasit peste 500 lei... in jur de 320 lei am gasit Mobiletron care am auzit ca e parnaie si Bardi, despre care nu stiu nimic Confused
Despre kitul de distributie FAI stie cineva detalii? Kitul include garnitura capac distributie si e pretul ok, insa nu am vazut pareri...Multumesc
  • mariuseek

  • Mesaje scrise: 299
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Bobina originala e Bosch. Ia una noua, o gasesti in jur de 400 lei, poate si un pic mai jos.
La climatizare ai becurile arse, sunt 2 bucati.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR