Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • AOltean988

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Germania
  • Masina: Corsa 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2019

  • Mesaj Privat


Acestea sunt farurile unui Opel Corsa D 2010 ... sunt cu lupe (AFL) , se misca in curbe , etc. si bineinteles sunt dotate cu becuri tip H7 , problema este ca pe timp noapte pe un drum neiluminat lumina provenita de la aceste faruri bate la doar cativa metri in fata masini ceea ce este deranjant mai ales daca drumul nu este trasat pe margini si pe mijloc! Masina o am de doar cateva saptamani si avand doar 85.000Km becurile H7 cu care era dotata erau de puterea unei lumanari , doua lumanari mai exact! Smile asa ca am decis sa ii pun becuri xenon H7 ... inca ceva mai special de gen H7 xenon LED cu racire! Dau bara fata jos , scot faruile , schimb becurile put tot inapoi( mai putin capacul din spatele farului ) si fac o proba pe un drum neiluminat la miezul noptii ... surpriza! bat puternic , frumos si JOS! la fel ce celelalte doar putin mai clar. Merg a doua zi la service pt reglaj...nea Gicu' zice ca bateau putin prea sus Smile) asa ca le-a reglat sa bata normal... adica si mai JOS! Daca stiti vre-o rezolvare la aceasta problema care sa nu includa schimbarea farurilor cu cele normale fara lupe ... va rog lasati un comment Wink Va multumesc!


MODEL: Corsa 2010
MOTOR: A14XER
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pai daca acum ti le-a reglat ok atunci asa trebuie sa fie. daca nu crezi ca este bine, mergi la inca un service sa ti le verifice si daca si acolo iti spune ca sunt ok atunci asa sunt. Apropo ai spalatoare de far la ele? daca nu ai iti recomand sa iti pui pentru ca la faruile cu lupa daca se murdareste putin deja nu mai bate bine mai ales ca acum ai pus si xenon sau LED ca nu am inteles exact ce ai pus (nu exista H7 xenon LED cu racire Smile ).
  • AOltean988

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Germania
  • Masina: Corsa 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Salut și mulțumesc pt raspuns, service-ul unde am fost este de fapt reprezentanța Opel în orașul în care locuiesc, acolo fac și TUV , acest model de Opel nu este dotat cu spãlãtor pt faruri, ceea ce cred ca este irelevant și xenon led cu rãcire(motoraº care eliminã cãldura provenitã de la bec) existã. https://www.google.com/searc...rc=6NIcnJQzsu7TkM
  • svasile

  • Mesaje scrise: 1,693
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Sunt becuri led, becurile xenon sunt altfel si au alt principiu de functionare (xenonul este gaz).
  • AOltean988

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Germania
  • Masina: Corsa 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2019

  • Mesaj Privat
Într-adevãr sunt LED 😆 ... Dar existã vreo rezolvare la problema mea?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR