Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Suedezii de la SAAB au lansat ieri, in premiera pentru Romania, un model de autoturism care functioneaza pe baza de biocombustibil.

Modelul SAAB 9-5 turbo BioPower 2.0t reduce emisiile de carbon cu 80a si ofera o putere mai mare cu 30 de cai-putere decat echivalentul sau pe benzina. Automobilul, care a fost prezentat pentru prima data publicului in 2004, are omologare completa de tip european, standard Euro 4, si este cel mai bine vandut autoturism ecologic in Suedia.

Masina suedeza costa 34.391 euro, dar este aproape inutila in Romania pentru ca aici biocombustibilii nu se comercializeaza in stare pura, ci se vor vinde, de la 1 iulie, doar in amestec cu combustibili traditionali.

Emisii de carbon reduse cu 80%

Producatorii sustin ca diferentele dintre modelul BioPower si cel pe benzina sunt minime: motor mult mai rezistent la coroziune, materiale speciale, soft si electronica ajustate pentru acest tip de motorizare si frane mai puternice datorita performantelor mai inalte ale BioPower. Diferentele majore apar la nivelul emisiilor de gaze. In urma testelor a rezultat ca BioPower, care a inlocuit benzina obisnuita cu biocombustibilul E85, reduce emisiile de carbon fosil cu 80%.

Firma suedeza este primul producator din lume care a realizat o motorizare turbo pe etanol si a reusit sa creasca puterea automobilului cu 40 Nm (280 Nm) datorita ajustarii electronice si a cifrei octanice mai mari, spune Horatiu Ionescu, director general SAAB Romania. Combustibilul E85 este un amestec de 85% bioetanol si 15% benzina.

Ministrul mediului va circula cu biocombustibil

SAAB Romania si Ministerul Mediului au incheiat un parteneriat in urma caruia ministrul Attila Korodi va fi primul roman care va avea o masina de serviciu pe baza de biocombustibil. „Contractul de comodat este pe un an si presupune la nivel de etanol un plin pe luna”, a declarat Horatiu Ionescu, care a adaugat ca in Suedia un litru de etanol E85 costa 0,65 euro.

CARACTERISTICI

SAAB 9-5 turbo BioPower 2.0t

Motor ......................................180 CP
Acceleratie .............................0-100/8.5 sec

Cuplu ......................................Nm/Prm/ 280
Consum..................................9.0 l/100km

Capacitate rezervor ..............68 l
Viteza maxima.......................225 km/h

Pret - CIP Bucuresti .............28.900 euro
DDP ........................................34.391 euro



Ultima modificare facuta de Vios40 la Joi 07 Jun, 2007 12:26 am, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
mda..interesant...pacat ca in brazilia si alte tari sud americane, pana si vectrele le gasesti functionand pe e85...

pot lansa cate masini vor ei, daca nu vom avea de unde sa le alimentam in RO, tot degeaba.

culmea e ca am vazut pe strada, ma rog, parcata, o toyota prius hybrid..nu credeam ca va incepe lumea sa isi ia asa ceva, deocamdata..
  • BeWaRe

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Normal bro ca primul saab sa ajunga la Attila Korodi , in cateva luni scoate el o lege care va scoate multe batranici de pe strada doare ce naiba suntem inca o tara in care cuvantu spaga sau mita se zice pe fata si se creeaza favoruri..De ce sa ne ascundem cand putem sa lom pe fata.Cat despre masina am vazut ca performantele sunt destul de bune poate candva cand salarile romanilor vor depsi 2000 de € min pe conomie atunci vom putea sa ne permitem si noi ce Dl Attila Korodi a primit ,,cadou''
  • Vios40

  • Mesaje scrise: 409
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1987 2.3D LS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2007

  • Mesaj Privat
BeWaRe a scris:Cat despre masina am vazut ca performantele sunt destul de bune poate candva cand salarile romanilor vor depsi 2000 de € min pe conomie atunci vom putea sa ne permitem si noi ce Dl Attila Korodi a primit ,,cadou''


Asa este, se pare ca in spatele celor mai noi si inovatoare "inventii" se ascund tot soiul de asa zise "beneficii". Fiecare trepadus guvernamental se crede un pic de capo del tuti capi cum ar raspunde senilul si raposatul Al CAppone. Lasand gluma deoparte modelul cu pricina, cel putin din discutiile purtate cu anumiti dealeri, nu a indeplinit target-ul initial din unicul motiv ca este amplasat pe un autoturism scump. Oare pentru muritori poluarea nu este importanta? Asa o gandi "trepadusul" si ca sa fiu carcotas as spune ca degeaba esti sau devi daca nu ai fost Very Happy
Skip ads

  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Fac si eu o precizare. Masina nu e scumpa, oameni buni!
E totusi un saab din clasa mare, are un 2.0t... cat ar trebui sa coste?
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu is curios cum o sa duca masina la o statie de alimentare cu etanol. Very Happy
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
COmbustinbil e85 se gaseste in germania? ungaria?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
elegance a scris:Eu is curios cum o sa duca masina la o statie de alimentare cu etanol. Very Happy

pe platforma Twisted Evil
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Aduce etanolul in pungi Smile
  • Opelissimo

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2011

  • Mesaj Privat
E neinteresanta din start deoarece e prea scumpa!
Aveti idee - daca ne introduce biocombustibil la pompa o sa ne scada si puterea motorului?
  • kapp

  • Mesaje scrise: 361
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Nu. am alimentat eu din Suedia cu e85 si masina a mers la fel. Raportul a fost cam 30 % e85 70% benzina. Motorul trebuie invatat si va merge si pe e85* (vorbesc despre o laguna 2 care din fabrica e pregatita pentru asa ceva) Pentru restul masinilor stiu ca se schimba anumite componente.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pentru cele pe benzina mai e cum mai e...da sa te tii la diesel probleme ,daca acum sar dci-urile in aer cum pasesc in Romania si fac primul plin de la anu o sa vedem cum e sa fie chiar legiferata apa in motorina. Very Happy
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR