Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • radu radu radu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2019

  • Mesaj Privat
buna ziua ma poate ajuta cineva cu multa rabdare ?
opelul meu, cam caruta ce e drept, are nevoie de ambreiaj cred deoarece de pe la 60 la ora daca accelerez motorul se tureaza si masina nu isi mareste viteza.
ce credeti ambreiaj nu?


MODEL: Astra 2001
MOTOR: y19dth
Skip ads

  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Cu ambreiajul ai dreptate...,dar pentru ce iti trebuie "multa rabdare"...?!
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
MODEL: Astra 2001
MOTOR: y19dth ?
Esti sigur?
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
schimbi ambreiajul si gata. cat despre motor cred ca este Y20DTH ca nu stiu sa fi fost de 1.9 pe Astra B (stiam doar de astra F, G, H, J, K Smile )
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Astra B(sau Mark 2) este sora geamãnã dela Vauxhall al Opel Kadett E, care este predecesorul Astrei F... Very Happy Very Happy poate la asta se referã!
  • radu radu radu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Buna seara va multumesc pentru raspunsuri
Nu impuscati pianistu' nu se prea pricepe si cred ca este vorba de 20 nu 19, iar de la niste prieteni am aflat ca din cauza profilului capotei de motor masina aceasta se mai numeste '' randunica'' ? interesant dar asa si asa, nu prea este randunica.
- Stie cineva totusi in bucuresti un sevice care este macar acceptabil ca pret, si se pricepe la o astfel de masina?
- Cam cat timp credeti ca trebuie sa las masina in service pentru a inlocui ambreiajul?
- Ce anume ar trebui sa inlocuiesc acolo la ambreiaj, as putea sa cer sa imi inlocuiasca numai discul de ambreiaj? , sau
- cum ar trebui sa abordez cu un service problema asta? ,
- este cumva mai bine sa ii las pe ei sa vada intii ce este stricat si dupa aceea...?
- Ce ma sfatuiti sa fac recunosc ca nici nu prea am foarte multe finante ?
Multumesc
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Vorbesti la un service pentru programare, mecanicul desface si vede ce trebuie inlocuit, stai langa el sau trimite pe cineva de incredere, sa nu iti spuna sa inlocuiesti toata masina Very Happy
In sectorul 6 (Giulesti ) te pot trimite la un service care sunt super OK (lucrare -pret manopera), timp nu prea au dar.......
Daca ai noroc schimbi doar discul de ambreiaj, sau tot kit-ul.
  • radu radu radu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Aha merci
exista un nr de tel pentru o programare, mail, ceva?
Poti sa imi spui, sa vad daca si cand ma pot primi?
Vad ca te pricepi si iti multumesc pentru ca imi raspunzi nu vreau sa te intreb prea multe si sa te deranjez
ai idee de cat timp ar putea dura maxim aceasta operatie? -pana la urma e ca o operatie importanta, sunt putin ingrijorat.
iertare si merci
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
ai in Bucuresti 2 service-uri ale unor colegi de forum: AutoA si EDS, sunt sigur ca oricare din ele te vor putea ajuta mai ales ca sunt pasionati Opel Wink
de schimbat se schimba rulmentul, placa de presiune si placa de ambreiaj. Este multa monopera si nu merita sa inlocuiesti doar una din astea chiar daca restul din cele enumerate de mine sunt bune...
  • radu radu radu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua/seara
Am cautat chiar pe net, nu ca nu am incredere , dar m-am grabit, sau m-am hazardat si totusi am facut o cautare pe net, am gasit un service, i-am rugat sa imi spuna ce, cum, cat, cind, si mi-au dat un raspuns interesant - '' timp de executie 24H''
si daca la inceput nu am stiut ce sa cred banuind ca totul e ok, un prieten mi-a atras atentia asupra faptului ca in tr-o zi se pot lucra 8 - 10 H, deci ar putea sa insemne ca o astfel de lucrare se poate intinde chiar pe trei zile?
Asa sa fie?
Este atat de greu sa schimbi un ambreiaj la masina asta? Bine masina este veche, dar totusi...in cazul acesta se impune sa schimb totul fara sa comentez.
Gresesc?
Va multumesc inca o data si va rog sa ma mai ajutati inca odata.
Din vasta voastra experienta ce stiti, asa este?
Atat de mult dureaza inlocuirea ambreiajului de regula, sau este o particularitate a acestui autoturism, sunt mirat.
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
2 mecanici meseriasi,rezola problema lejer in 1,5-2 ore.In programul Opel este dat timpul de executie normat si service-ul este obligat sa-l stie si sa-l respecte...! In 24 de ore...,o si vopseste!
  • radu radu radu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 y19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Ziua buna dragii mei
Asa este 2 meseriasi ...etc asa este
Am inlocuit tot ambreiajul, m-am folosit de sfaturile voastre si asa am facut.
Intr-adevar inlocuirea ambreiajului a durat 45 de minute, desprinderea cadrului sau cum ii zice a durat 2 zile cu 10 ore de lucru fiecare si ca urmare dupa ce am facut acest lucru am VANDUT cazanul.
Ambreiajul , piese si manopera m-a costat la opel Dibas 4000 lei (ron), iar cazanul l-am dat cu 500 de euro
IMEDIAT dupa ce am inlocuit ambreiajul.
Sper ca voi sa nu fi patit ca mine sau... nu stiu ce sa spun pentru ca totusi masinile astea sunt cam cazane chiar daca nu ne putem permite ceva mai sus totusu gindindu-ma mai bine nu merita opel, altceva.
Va multumesc pentru tot ajutorul vostru , dar daca stiam ce cazan am luat nu va solicitam ajutorul, va multumesc, va respect si sper sa fiti si utilizatori de opel nu numai mecanici si cel mai mult sper ca sa nu impartasiti ghinionul meu.
Asa cum spunea cineva ''da' ce-i face o si vopseste ?''
Din pacate nu merita sa imi iau OPEL mai ales vechi, bine .. parca amavut o presimtire, poate ca era mai bine sa o fi dat inainte de inlocuirea ambreiajului.
In sfarsit ce sa mai zic asta e.
va multumesc mult si va urez sa aveti sarbatori pascale reusite,
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
mai bine o duceai la remat, primei un tiket de 1500 euro pe care il vindeai cu 1000 si scapai de o grija si asta inainte sa schimbi ambreiajul si ieseai si pe plus Smile
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
radu radu radu a scris:
Asa este 2 meseriasi ...
Intr-adevar inlocuirea ambreiajului a durat 45 de minute, desprinderea cadrului sau cum ii zice a durat 2 zile cu 10 ore de lucru fiecare si ca urmare dupa ce am facut acest lucru am VANDUT cazanul.
Ambreiajul , piese si manopera m-a costat la opel Dibas 4000 lei (ron), iar cazanul l-am dat cu 500 de euro
De curiozitate m-am uitat in normativ Opel si timpul de inlocuire disc ambreiaj(cu tot ce implica) este de 5,5 ore,manopera facuta de un singur meserias.Conform normativului,daca termina lucrarea intr-o ora,vei plati 5,5 ore,iar daca o termina in 7 zile,vei plati tot 5,5 ore...! De aceea se numeste normativ,e valabil pentru toti!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR