Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • Catalin Balan

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Germania
  • Masina: Zafira 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2018

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Povestesc pe scurt (daca pot spune asa) cum sta treaba. Locuiesc in Germania. Am avut o problema cu inchiderea centralizata. Cand am venit in Romania,fratele meu s-a bagat sa o repare,a scos volanul,a umblat pe la sigurante si nu a reusit sa o faca. Cand a montat totul inapoi,a ramas ESP-ul aprins (triunghiul galben cu masina care patineaza). a zis sa fac doua ture cu ea,viraje maxime dar nimic nu s-a intamplat nici cu ESP-ul nici inchiderea centralizata. Am revenit in Germania,pe la toate service-urile mi-au zis ca e dus ''Steuergärat'',adica modulul electronic. Am mers la reprezentanta Opel si au gasit un arc rupt la contact,s-a rezolvat cu inchiderea dar ESP-ul a ramas aprins. Credeam ca se vor ocupa si de asta dar a trebuit sa fac o alta prgramare si au gasit acest modul electronic defect. Am incercat cu un amic roman sa rezolv problema,cu testerul sau si a dat eroarea C0460 dar nu o putea sterge defel. Cei de la reprezentanta au zis ca acest modul costa vreo 400 de euro (plus/minus) iar cu montaj pana in 600 de euro. E destul de mult...Am mers iar la baiatul roman cu testerul ,gandinu-ma ca poate nu e un contact bun acolo,a desfacut volanul si m-am ales cu alta problema: semnalizatorul nu revine in pozitia initiala decat daca il aduc cu degetul. Am mers la alta reprezentanta opel ca sa vad alta parere. Acelasi lucru mi-au zis. Mi-au cerut un cod(in germana Wegfahrsperren,in romana,cu google inseamna dispozitiv de imobilizare),cod pe care cei de la prima reprezentanta au zis ca e 6967,iar cei de la a doua au spus ca nu se potriveste. Ca si cod VIN:W0L0AHM759G062244. Ce pot face? Nemtii zic ca trebuie un modul nou. Daca iau unul sh,risc sa patesc la fel . Ei banuiesc ca si acesta e sh. Cat costa un modul din asta in Romania? Multumesc!


MODEL: Zafira 2008
MOTOR: 1.7

CODURI EROARE: C0460
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR