Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • DMargineanu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu o intrebare care ma macina: Am achizitionat o noua consola multimedia (navigatie) de tip plug and play, care a inclocuit consola originala de tipul CD30.



Este fabricatie China iar manualul de utilizare este unul foarte generic! Problema pe care o am este aceea ca atunci cand ma aflu conectat la ea cu telefonul si ma suna cineva, acel cineva nu ma aude cand vorbesc si sunt nevoit sa comut pe speaker-ul telefonului pentru a continua discutia! De ce ar mai avea functie de telefon daca nu ar functiona microfonul incorporat in ea?



Am vazut ca are o mufa pentru microfon extern in spate dar logica mea ma face sa cred ca ar trebui sa functioneze si cel mic din coltul de jos al interfetei. Nu am gasit nicio optiune in setari sau in carte si sunt blocat! As putea sa cumpar un microfon extern dar nu vreau sa il scot pe undeva prin torpedou ca sa folosesc o functie care cu siguranta ar trebui sa fie inclusa in ea "by default"..adica e un microfon...mai si scrie "Mic" acolo Smile))).

Daca conectez totusi un microfon extern prin mufa jack in spate si il las in bord in spatele ei cu restul cablaraielor...se va auzi ceva? Eu totusi sper sa fie o metoda ascunsa sa rezolv problema microfonului standar inclus in ea daca se poate.

Cu stima,
Dan Margineanu


MODEL: Opel Astra H
MOTOR: Z14XEP
  • lupan bogdan

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2016

  • Mesaj Privat
Bunã, vezi un pic setãrile la telefon..... la cum e poziționat microfonul în chinezãrie... da se va auzii ca naiba... asta dacã funcționeazã cel intern.
  • DMargineanu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Salut, telefonul meu este un Huawei P20 Pro si se achita bine de datoria de a reda muzica in masina, cand ma suna cineva se intrerupe muzica si aud interlocutorul clar si tare in sistemul audio al masinii....dar cand vorbesc, nu ma ude, deci microfonul navigatiei nu merge si e normal sa nu fie activ cel din telefon ca este bifata automat optiunea Bluetooth la telefon, ceea ce inseamna ca "pasazea" ambele functii catre navigatie...si difuzorul si microfonul ... numai ca cel din urma nu merge! Nu imi dau seama ce setare ar fi in telefon care sa influenteze functionarea corecta a microfonului navigatiei. Daca apas pe sursa si se intorc functiile in telefon...imi scoate si sunetul interlocutorului din sistem si se va baza pe difuzoarul si microfonul telefonului.
  • cutienoua

  • Mesaje scrise: 326
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Astra 2009 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2016

  • Mesaj Privat
pune microfon extern si il montezi in bord catre tine. probabil ca nu au instalat nici un microfon acolo in colt,chiar daca scrie.
la astfel de aparate nu poti avea pretentii sa fie asa cum ar trebui.
eu am tras firul de la microfon pana in lacasul lui de fabrica, dar nu e pozitia ideala,doar am vrut sa fie mascat cumva.
cred ca pe undeva langa volan se aude cel mai bine.
incearca mai multe pozitii si alege una in care te auzi cel mai bine.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR