Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
Solutie
  • Piersinaru Dumitru

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Bun ziua,
Am fost anuntat de Service ca nu imi pot face schimbarea gratuita a distrubutiei, deoarece am depasit cu doua luni temenul la care trebuia sa fac revizia.
Problema stã in felul urmator:
1.Achizitionat Opel Grandland X,în Iunie 2020.
2. Prima revizie facuta in service cu factura in data de 04 iunie 2021, 10.725 km la bord.
3. A doua revizie facuta in service cu factura in data de 06 mai 2022, 22.329 km la bord.
4.A treia revizie facuta in data de 08.10.2022, (masina nu mai era in garantie)26.853 km (am bonul de la toate piesele cumparate( e-piesa) si nu am luat nici factura din service
5 A patra revizie facuta ieri la Radacini cu factura si 34.449 km la bord.(1400 ron platiti cpt revizie)
Imi spun cei de la Radacini ca nu pot sa-mi schimbe gratuit curteaua si distributia, pt ca intre revizia a 2-a si revizia a 3-a este o depasire cu mai mult de 2 luni.
Dar eu am facut revizia a treia, revizie facuta in data de 08.10.2022
Cum vi se pare?


MODEL: Grandland X 2020
MOTOR: F12XHT

Aceasta discutie are un raspuns marcat ca solutie la problema expusa.
Sari direct la Solutie



Ultima modificare facuta de Piersinaru Dumitru la Vin 28 Jul, 2023 4:43 pm
Skip ads

  • wanchope

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salutare! Mergi la service unde ai facut revizia a 3 a si cere un duplicat al facturii de manopera revizie si sa-ti confirme in scris ca sunt autorizati RAR si data efectuarii reviziei. Probabil ca in sistemul Opel nu apar toate reviziile iar serviceul unde ai facut revizia era unul din afara retelei Opel. Ar putea fi o explicatie asta.
  • Piersinaru Dumitru

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc!
  • Adrian_68

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Scuza-ma ca te intreb, dar de ce ai facut revizia a 3-a dupa doar 6 luni si mai putin de 5000 Km? Poate asta li se pare si lor suspect, mai ales daca revizia nu apare in sistemul lor si tu nu ai factura.
Skip ads

  • Piersinaru Dumitru

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Pentru ca mi s-a parut uleiul cam negru,fiind inceput de iarna, am schimbat si cauciucurile de vara cu cele de iarna, si am zis sa fac si toate schimburile de filtre plus ulei, daca tot o duc in service.
Toate piesele si uleiul l-am luat de pe e-piesa, am si bonul fiscal cu tot ce trebuie,(toate filtrele plus uleiul) insa nu am luat factura de la service pentru ca nu decontez nicaieri, plus ca nu am stiut de problemele cu distributia.
De - abia saptamana trecuta am intrat pe forum si am vazut problemele pe care le intampinãm cu distributia....
Deci, masina are 34.449 km, cumparata de noua de la Radacini Bucuresti, iar ieri cand am facut revizia la ei, si s-a uitat mecanicul la curea(a bagat un distantier pe la busonul unde se pune uleiul) a constatat cã, cureaua trebuie schimbatã,.
Masinã la 34.449 km. nu se poate asa ceva....
Cica urma sa ma contacteze .......
Niste neseriosi.....
  • Adrian_68

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Arad
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2017

  • Mesaj Privat
Dar daca masina nu mai e in garantie, de ce ar schimba distributia gratuit? Sa nu ma intelegi gresit, eu nu tin cu ei. Incerc numai sa inteleg si sa aflu si eu lucruri noi. De exemplu asta cu schimbatul distributiei. Stiam ca numai daca e in garantie se schimba gratis.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Softul Opel nu le permite sa se faca interventii in garantie daca ai depasit termenul prevazut in carnet pt revizii. Iar revizia ta extra nu e in sistem, deci nu poti dovedi ca exista. Oricine poate veni cu un bon de piese dar asta nu dovedeste ca au si fost folosite tot de el. Se accepta doar depasirea nr de km cu max 1500. Subscriu la nevoia de a avea dovada reviziei....ulterior sa faci reclamatie direct la Opel si doar ei pot autoriza mai departe interventia....eventual cei de la Opel pot autoriza depasirea fara sa mai faci dovada reviziei, dat fiind incadrarea la km.
De asta reviziile la reprezentanta pot fi in final mai ieftine....
  • Piersinaru Dumitru

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Adrian_68 a scris:Dar daca masina nu mai e in garantie, de ce ar schimba distributia gratuit? Sa nu ma intelegi gresit, eu nu tin cu ei. Incerc numai sa inteleg si sa aflu si eu lucruri noi. De exemplu asta cu schimbatul distributiei. Stiam ca numai daca e in garantie se schimba gratis.

Adrian,
Toate masinile au aceasta problema din fabricatie, iar ei au hotarat sa faca schimbul distributiei chiar daca masina nu mai este in GARANTIE, si are doar 34 .000 km.
Cauta si tu pe forum.Eu am aflat de curand de aceasta problema....altfel masina este super ok.
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu am avut o discutie indeirexcta cu ei. Cam aveau pretentia sa faci reviziile la ei. La mine reviziz pica tot in afara garantiei dar bateau apropouri sa fac revizia la ei ca sa pot beneficia de eventuale campanii..Numai ca eu am 2.0 diesel.. teoretic nu o sa am probleme cu cureaua, Si vor 1200 lei, in conditiile in care o rezolb cu 800-900 lei in alta parte
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Servisarea in reprezentanta e teoretic identica cu cea de la orice service autorizat. Singura diferenta e inregistrarea ei in bazele de date si implicit dovada automata ca ai intervenit la timp si conform specificatiilor producatorului.
Altfel spus, daca prima curea e garantata 100k sau 6 ani, producatorul o schimba pe banii lui oricand in acest interval chiar daca masina nu mai e in garantie insa reviziile au fost facute corect.
Partea interesanta este ca pt a doua curea sau ulterior avem doar garantie de 2 ani oferita de Opel si doar daca intervenim in reprezentanta.
Deci reviziile in reprezentanta pot fi cu 2-300 de lei mai scumpe decat la alte serviceuri dar pot evita probleme mult mai costisitoare pe termen lung.
PS: Opel si PSA au introdus recent o noua tehnica pt schimbare distributie, cu un kit special, ce presupune mai putina manopera si deci un pret mai mic.
  • Piersinaru Dumitru

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Are cineva un numar de telefon, adresa de e-mail de Opel Romania, cei care aproba schimbarea distributiei?

Va multumesc anticipat!
  • Piersinaru Dumitru

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2020

  • Mesaj Privat
bazate a scris:Softul Opel nu le permite sa se faca interventii in garantie daca ai depasit termenul prevazut in carnet pt revizii. Iar revizia ta extra nu e in sistem, deci nu poti dovedi ca exista. Oricine poate veni cu un bon de piese dar asta nu dovedeste ca au si fost folosite tot de el. Se accepta doar depasirea nr de km cu max 1500. Subscriu la nevoia de a avea dovada reviziei....ulterior sa faci reclamatie direct la Opel si doar ei pot autoriza mai departe interventia....eventual cei de la Opel pot autoriza depasirea fara sa mai faci dovada reviziei, dat fiind incadrarea la km.
De asta reviziile la reprezentanta pot fi in final mai ieftine....

Nu cred ca ar cumpara cineva piesele de pe e- piesa, ca sa ce?
Normal sa le pui la masina, dar la un service agreat ,cu jumatate din suma pe care o iau cei de la Radacini.
Eu ieri am platit 1300 ron la reprezentanta, filtre, ulei, 3 bujii.
Bujiile si manopera la ele, aproape 500 ron.
Hai sa fim seriosi. Nu ma plang de bani, insa cred ca sunt jepcari.
Dup ce siti schimba bujiile, iti fac si noxele, si acolo iti mai iau 100 ron.
Iar eu fac primul ITP, pe 4 august.
Sanatate.

Skip ads

  • Piersinaru Dumitru

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2020

  • Mesaj Privat
bazate a scris:Servisarea in reprezentanta e teoretic identica cu cea de la orice service autorizat. Singura diferenta e inregistrarea ei in bazele de date si implicit dovada automata ca ai intervenit la timp si conform specificatiilor producatorului.
Altfel spus, daca prima curea e garantata 100k sau 6 ani, producatorul o schimba pe banii lui oricand in acest interval chiar daca masina nu mai e in garantie insa reviziile au fost facute corect.
Partea interesanta este ca pt a doua curea sau ulterior avem doar garantie de 2 ani oferita de Opel si doar daca intervenim in reprezentanta.
Deci reviziile in reprezentanta pot fi cu 2-300 de lei mai scumpe decat la alte serviceuri dar pot evita probleme mult mai costisitoare pe termen lung.
PS: Opel si PSA au introdus recent o noua tehnica pt schimbare distributie, cu un kit special, ce presupune mai putina manopera si deci un pret mai mic.

Un pret mai mic?
Mi-au trimis mie oferta de schimbare, 1900 ron!
Sanatate.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
1900 e pretul total al reviziei sau doar pentru distributie?
Eu am vb recent in reprezentanta si mi-au spus ceva de 1300 pt distributie....poate am inteles eu gresit pretul insa sunt sigur ca au precizat ca e mult mai ieftin decat la inceput, cand parca era peste 2500.
Pe de alta parte cei din reprezentanta factureaza si un produs numit "revizie" pe langa piese si manopera, spre deosebire de un service normal care trece doar manopera pt interventie...
Un alt detaliu de urmarit este tipul de ulei folosit....detaliu ce poate fi invocat de dealer pt a anula garantia.
Concret, din 2022 s-a trecut pe 0w30 si de anul acesta la 0w20.
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Piersinaru Dumitru a scris:Are cineva un numar de telefon, adresa de e-mail de Opel Romania, cei care aproba schimbarea distributiei?

Va multumesc anticipat!

In MyOpel e trecut nr de mai jos:
+40 31 407 0800
Succes!
  • Piersinaru Dumitru

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2020

  • Mesaj Privat
bazate a scris:1900 e pretul total al reviziei sau doar pentru distributie?
Eu am vb recent in reprezentanta si mi-au spus ceva de 1300 pt distributie....poate am inteles eu gresit pretul insa sunt sigur ca au precizat ca e mult mai ieftin decat la inceput, cand parca era peste 2500.
Pe de alta parte cei din reprezentanta factureaza si un produs numit "revizie" pe langa piese si manopera, spre deosebire de un service normal care trece doar manopera pt interventie...
Un alt detaliu de urmarit este tipul de ulei folosit....detaliu ce poate fi invocat de dealer pt a anula garantia.
Concret, din 2022 s-a trecut pe 0w30 si de anul acesta la 0w20.

Aici vorbim pe fapte concrete, nu ne dam cu parerea.
1.Factura de 1975,53 ron, este numai pt schimbarea distributiei.Nu atasez factura pentru datele GDPR.
2.Cei din reprezentanta nu au cum sa factureze si un produs numit revizie, deoarece tocmai ce am facut revizia la ei.
3.Nu au nimic impotriva ca s-a afolosit alt tip de ulei,deoarece service-ul unde am facut reviziile, era agreat de Opel.
Despre ce vorbim?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,486
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Mister Dumitru ne cerți? Cã eu așa înțeleg. Ai o frustrare ( reiese din mesaj) dar nu noi ți-o produserãm vere!
Pentru a fi legat de ultimul post ( nu doar vorbe) observ cã :
1. Nu contestã nimeni valoarea de pe facturã.
2. Cei din reprezentanțã AU cum sã factureze produse fizice și abstracte, precum și servicii.
3. Anumite reprezentanțe refuzã garanții tocmai pe subiectul ulei.
În completare observ cã acest forum nu este oficial al Opel și nu reprezintã pe cei care produc Opel, adicã aici toți ne putem da cu pãrerea...
  • Piersinaru Dumitru

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2020

  • Mesaj Privat
Dragã Domnule Corsablue,
În primul rând, nu sunt de acord cu modul dumneavoastrã de exprimare,si va cer sã vã adresați civilizat.Sunt convins cã nu vã caracterizeazã o asemenea exprimare și nu vã face cinste.
Nu, nu sunt frustrat, nu vã cert,am vrut si vreau sã arãt numai adevãrul, deoarece aici este un forum unde ne putem ajuta cu toții.Dacã nu știm ceva, punem mâna și citim, ne documentãm(am fãcut și eu acest lucru, e drept cam târziu)
Legat de ultima facturã, discuția a fost (dacã ați citit cu atentie) cã citez,,Pe de alta parte cei din reprezentanta factureaza si un produs numit "revizie" pe langa piese si manopera, spre deosebire de un service normal care trece doar manopera pt interventie..."
Eu vorbesc în cunoștințã de cauzã, pentru cã tocmai ce am fost acum douã zile în reprezentanța Rãdacini.
Separat discuției noastre, nu a zis nimeni, niciodatã cã acest forum este oficial al Opel si cã nu ne putem da cu pãrerea.Dimpotrivã, de aici culegem si acumulãm informații CORECTE și prețioase.
Iar ca sã vedeți și factura emisã pentru schimbarea distributței, iar dumneavostrã spuneti ca au cum sã factureze produse fizice si abstracte, o sã atașez factura.
Subiect închis.
Cu respect!
  • Piersinaru Dumitru

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2020

  • Mesaj Privat
corsablue a scris:Mister Dumitru ne cerți? Cã eu așa înțeleg. Ai o frustrare ( reiese din mesaj) dar nu noi ți-o produserãm vere!
Pentru a fi legat de ultimul post ( nu doar vorbe) observ cã :
1. Nu contestã nimeni valoarea de pe facturã.
2. Cei din reprezentanțã AU cum sã factureze produse fizice și abstracte, precum și servicii.
3. Anumite reprezentanțe refuzã garanții tocmai pe subiectul ulei.
În completare observ cã acest forum nu este oficial al Opel și nu reprezintã pe cei care produc Opel, adicã aici toți ne putem da cu pãrerea...


Dragã Domnule Corsablue,
În primul rând, nu sunt de acord cu modul dumneavoastrã de exprimare,si va cer sã vã adresați civilizat.Sunt convins cã nu vã caracterizeazã o asemenea exprimare și nu vã face cinste.
Nu, nu sunt frustrat, nu vã cert,am vrut si vreau sã arãt numai adevãrul, deoarece aici este un forum unde ne putem ajuta cu toții.Dacã nu știm ceva, punem mâna și citim, ne documentãm(am fãcut și eu acest lucru, e drept cam târziu)
Legat de ultima facturã, discuția a fost (dacã ați citit cu atentie) cã citez,,Pe de alta parte cei din reprezentanta factureaza si un produs numit "revizie" pe langa piese si manopera, spre deosebire de un service normal care trece doar manopera pt interventie..."
Eu vorbesc în cunoștințã de cauzã, pentru cã tocmai ce am fost acum douã zile în reprezentanța Rãdacini.
Separat discuției noastre, nu a zis nimeni, niciodatã cã acest forum este oficial al Opel si cã nu ne putem da cu pãrerea.Dimpotrivã, de aici culegem si acumulãm informații CORECTE și prețioase.
Iar ca sã vedeți și factura emisã pentru schimbarea distributței, iar dumneavostrã spuneti ca au cum sã factureze produse fizice si abstracte, o sã atașez factura.
Subiect închis.
Cu respect!
  • bubucu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019 b12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mai 2016

  • Mesaj Privat
Ce este interesant cã bãtaia de joc continua și azi cu motoarele astea la mașinile noi si lumea o sa se plângã în continuare de ele.
Pãrerea mea este sa va luați toți cheie de mãsurat cureaua (se poate comanda inclusiv din Romania) și s-o inspectați din când în când sã nu așteptați pânã la revizie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR