Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • phantomas

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua colegi

Am achizitionat recent un Astra J din 2013, break. Sunt nou in clubul detinatorilor de Opel si as avea nevoie de ceva ajutor din partea celor mai experimentati. Multumesc anticipat.

Va rog frumos sa ma ajutati cu identificarea elementelor din fotografii. La ce folosesc?
Sunt 2 pe o parte, 2 pe o parte.


Masina pe care am luat-o are 151.000 km, este adusa din Olanda, cu carte de service.
La cati km se face distributia? este distributie pe lant sau pe curea?

Un coleg cu un tester prin sectorul 6 gasesc? As vrea sa fac o diagnoza.

Am Navi 600, dar nu am harta Romaniei. Se poate adauga? cat ar costa?
Multumesc, inca o data.
O zi buna tuturor.


MODEL: Astra 2013
MOTOR: 1.7 D
Skip ads

  • Catalin-Ionut

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2016 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2016

  • Mesaj Privat
Probabil ca in gaurile alea se pune un fel de plasa care separa portbagajul de restul compartimentului, cel putin asa pare.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Suporți fixare plasã despãrțitoare portbagaj: ptr prevenirea prãvãlirii bagajelor peste pasageri, în cazul stivuirii maximale.
  • phantomas

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Multumesc @bibu16v & @Catalin
Skip ads

  • phantomas

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2019

  • Mesaj Privat
phantomas a scris:Buna ziua colegi

Am achizitionat recent un Astra J din 2013, break. Sunt nou in clubul detinatorilor de Opel si as avea nevoie de ceva ajutor din partea celor mai experimentati. Multumesc anticipat.

Masina pe care am luat-o are 151.000 km, este adusa din Olanda, cu carte de service.
La cati km se face distributia? este distributie pe lant sau pe curea?

Un coleg cu un tester prin sectorul 6 gasesc? As vrea sa fac o diagnoza.

Am Navi 600, dar nu am harta Romaniei. Se poate adauga? cat ar costa?
Multumesc, inca o data.
O zi buna tuturor.


MODEL: Astra 2013
MOTOR: 1.7 D



De asemenea, aveti idee ce a fost in gaura asta din bord?


  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Gãurile laterale sunt pt plasa: atunci când transporți animale, sa nu vina în fata. Nu cred ca este legal și nici bine sa stivuiesti bagaje atât de sus : la un impact, trece geamantanul cu tot cu plasa. Iar gãurile alea mici or sa fie ceva mai mari și neregulate.
Aia din bord poate fi orice: nu este din fabrica și cine știe ce a putut face respectvul (probabil un led, ceva).
Distribuția trebuie schimbata: opel recomanda sa mergi 150 k km sau 10 ani deși, unii spun ca și atat e mult.
Navi, dacã nu e Android, e mai mult de design: eu nu o folosesc niciodatã. Ma apucase la un moment dat sa înlocuiesc cu android, dar mi-am revenit repede: mai bine iau la 2 ani un telefon nou și am ultimul model de navigație 🤣.
Sa te bucuri de ea!
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@ Daniel
Nu știu de unde ai scos-o pe-asta cu legalitatea...
Dar știu cã habar n-ai despre stivuire: e la mintea cocoșului, cel puțin ptr mine, cã nu o sã pui bagaje cu masã specificã mare în partea superioarã a unui autovehicul din motive evidente(centru de greutate, stabilitate, etc, practic noțiuni elementare de fizicã de gimnaziu), altele decât rezistența acelei plase.
Pe de altã parte, dacã ai fi avut de-a face cu o astfel de plasã, înafara utilizãrii ptr animale, ai fi realizat cã rezistența și modul în care este construitã și fixatã o face suficient de solidã chiar și ptr bagaje, cu condiția sã respecți niste reguli elementare (și de bun-simț) ptr stivuire: obiectelele grele se pun la bazã, cele excesiv de grele/voluminoase se ancoreazã în punctele special prevãzute, în podea, la genul ãsta de autovehicule(break/caravan/sport-wagon/etc) cu dispozitive corespunzãtoare(chingi), iar deasupra lor se pot pune obiecte relativ ușoare, dar voluminoase sau, au contraire, mãrunte, ele fiind împiedicate tocmai de acea plasã sã se împrãștie prin autovehicul în cazul unor frânãri de urgențã...În altã ordine de idei, e drept cã nici pe cuptorul cu microunde nu scrie cã nu ai voie sã usuci pisica dupã baie...
  • phantomas

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:Gãurile laterale sunt pt plasa: atunci când transporți animale, sa nu vina în fata. Nu cred ca este legal și nici bine sa stivuiesti bagaje atât de sus : la un impact, trece geamantanul cu tot cu plasa. Iar gãurile alea mici or sa fie ceva mai mari și neregulate.
Aia din bord poate fi orice: nu este din fabrica și cine știe ce a putut face respectvul (probabil un led, ceva).
Distribuția trebuie schimbata: opel recomanda sa mergi 150 k km sau 10 ani deși, unii spun ca și atat e mult.
Navi, dacã nu e Android, e mai mult de design: eu nu o folosesc niciodatã. Ma apucase la un moment dat sa înlocuiesc cu android, dar mi-am revenit repede: mai bine iau la 2 ani un telefon nou și am ultimul model de navigație 🤣.
Sa te bucuri de ea!


Mulțumesc.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
@bibu,
Iti doresc sa nu fii în situația de a testa prinderile acelei plase în cazul unui impact.
Eu am spus ce cred, nu ca asa e: tu poți sa faci cum consideri.
Despre ce am habar și ce nu, as prefera sa nu discutam: eu nu îmi permit sa pun etichete unor oameni pe care nu ii cunosc.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sunt destul de bine construite acele plase, deci rezista la o franare de urgenta si nu trece troler-ul prin ea.
@Bibule ai fost de belea cu pisica uscata la microunde Smile))))))
Pentru o diagnoza te ajut cu placere in zona Giulesti (gratis)
0764996991
  • phantomas

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2019

  • Mesaj Privat
@taxi43edy, te sun mai tarziu sa facem o programare.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Daniel a scris:@bibu,
Iti doresc sa nu fii în situația de a testa prinderile acelei plase în cazul unui impact.
Eu am spus ce cred, nu ca asa e: tu poți sa faci cum consideri.
Despre ce am habar și ce nu, as prefera sa nu discutam: eu nu îmi permit sa pun etichete unor oameni pe care nu ii cunosc.

Îți mulțumesc ptr grija nemeritatã! Din punctul meu de vedere, sunt testate, n-am o grijã în privința lor, le folosesc de ani de zile, poate (și) ptr cã respect principiile unei stivuiri judicioase sau ptr cã nu car pietre de moarã...
În general, în domenii de-astea mai tehnice, e (foarte) puțin relevantã o opinie personalã care nu se bazeazã pe o experiențã solidã vis-a-vis de performanțele unui reper, piesã, subansamblu...
În mod evident, nu te-am etichetat în niciun fel, dar se poate aranja dacã nu realizezi cã doar ți-am combãtut ”credința” într-o chestiune la care, dupã modul la care ai fãcut referire, este clar-ca-lumina-zilei cã nu te pricepi...cã ești sensibil la faptul cã ai fost contrazis și, în mod evident, nu poți veni cu contra-argumente valabile, asta-i altã poveste...personalã, aș zice...
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,830
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Uite ce zice producãtorul: dacã asta înseamnã încãrcare maximala, cum ai afirmat mai devreme, ai dreptate.
Și ramn la pãrerea ca nu e o idee buna sa pui bagaje pana sus, indiferent de modul de fixare.
Tot aici exista un model dedicat pt animale: aici am greșit eu.

https://www.opel-accessories...partment/13320071
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,451
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Ok, cred cã acum vorbim aceeași limbã...ãsta e genul de încãrcare la care fãceam referințã...
Nu mã deranjeazã pãrerea ta...dar e prea defensivã, deci discutabilã...
Și da, știam cã este și model ptr animale, dar nu fãcea obiectul discuției dintre noi...eu m-am referit tot timpul la plasa ptr bagaje.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR