Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • florin 558

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Eu unul am numai laude pentru Fiat cu toate ca detin opel si sun fan al acestei marci de mic.
Sora mea are in Italia un Fiat Grande Punto 1.9 multijet(diesel) 185 cp sport(serie limitata pt cei ce lucreaza la fiat si rude,sau cam asa ceva)Am condus-o cam 2000 de km si pot spune ca ma jucam pe autostrada cu multeeee marci renumite m-am dus cu ea in 230 .A si vine in vara in tara si am sa ma dau cu toate modelele diesel de la opel si garantat le maninc pe paine.Si e adevarat cu ce spunea muzas007 pt romania si tarile 'rau famate' in general rebuturi.Si poate o prostesc sa o cumpar eu cu toate ca e inebunita dupa masina
Skip ads

  • vid313

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
M-am oprit la doua masini cu preturi relativ similare:

-Corsa, 1.2 TWINPORT 80 CP, 5 usi, cutia in 5 trepte, versiunea Enjoy, culoare alb - 11.300 Euro
-Grande Punto Unico 1.4 starjet 95 CP, 5 usi, cutia in 6 + 1 trepte, versiunea ACTIVE, culoare alb - 11.380 Eur

Ce ma sfatuiti sa aleg?
  • Darth-Claudiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
vid313 a scris:M-am oprit la doua masini cu preturi relativ similare:

-Corsa, 1.2 TWINPORT 80 CP, 5 usi, cutia in 5 trepte, versiunea Enjoy, culoare alb - 11.300 Euro
-Grande Punto Unico 1.4 starjet 95 CP, 5 usi, cutia in 6 + 1 trepte, versiunea ACTIVE, culoare alb - 11.380 Eur

Ce ma sfatuiti sa aleg?


Ia-ti domnule Corsa, e mai puturoasa o idee insa daca vrei sa nu te doara capul si sa o tii mai mult de 4 ani...mergi pe Corsa.
La Fiat sunt ok doar motoarele...dar o masina e mult mai mult decat un motor Wink si intretinerea unei masini e mai mult decat un vanzator din showroom si o reclama
  • vid313

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am comandat deja Corsa 1.2 Enjoy Evil or Very Mad
Skip ads

  • Darth-Claudiu

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2008

  • Mesaj Privat
vid313 a scris:Am comandat deja Corsa 1.2 Enjoy Evil or Very Mad


Sa o stapanesti sanatos si multi km fara incindente!
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am Grande Punto de 5000 de kilometri si mi se pare dementiala masina. Este serie 1, cu majoritatea bolilor copilariei rezolvate. Mi se inchide cam aiurea torpedoul ca la absolut toate GP-urile produse vreodata insa atat. Altceva nimic. Ii dau 10/10 pana acum pentru ca torpedoul se regleaza in 2 minute la revizie.

Am si un Corsa la serviciu cu aceeasi motorizare (1.3 diesel de 90 de cai) si mi se pare mai zgomotos motorul.

In rest numai de bine despre ambele masini. Nu poti spune ca una e mai proasta decat cealalta atata timp cat sunt construite pe platforma comuna si Fiat a pus bani la gramada cu GM pentru proiectul asta.
  • vsorinel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Acum 1 luna, prin Remat, am avut de ales intre:
- Corsa Essentia 1.2, 16v, 80CP, cutie MTA5 (plus Pachet 1, Pachet electric, Pachet confort) = 10.300 euro
- Fiat Grande Punto 1.4, 77CP, cutie manuala (ceva putin mai multe dotari, conform ofertei) = 9.700 euro

Am ales Corsa.
Ca design, Fiat GP arata bine, dar doar pe culorile rosii si albe. Culoarea neagra nu da bine deloc pe GP.
Ca deosebire, Corsa pe rosu arata mai bine la design decat GP pe rosu, iar pe alte culori arata mult mai bine decat GP. A mea e alba.

Daca GP seamana cu Maseratti in fatza, atunci, personal, inseamna ca mie chiar nu-mi place designul Maseratti ! Grila de la radiator parca ar fi fost conceputa acu' 40 de ani la GP.
Gasesc Corsa ca avand un design mult mai frumos in fatza decat GP. La spate, Corsa iar e peste GP ca si design. Designul GP in spate nu iese deloc in evidenta, mi se pare chiar urat !
Singurul loc unde mi se pare mai frumos GP-ul spre deosebire de Corsa, este din profil. Imi place linia dreapta a parbrizului care se continua cu capota: ii da un aspect frumos. Aaa, si-mi mai plac capacele de la roti la versiunea standard GP. O prinde foarte bine cu capacele alea.

Per total, Corsa are totusi un design mai frumos si mai echilibrat.
  • Dragon Warrior

  • Mesaje scrise: 159
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 1995 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jul 2007

  • Mesaj Privat
De gustibus non disputandum. Giugiaro nu este un designer de ieri de azi si mai ales nu este un amator. Evident ca GP nu arata ca un Maseratti, are doar influente. Iar cum frumusetea e in ochiul privitorului, nu are rost sa dezbatem care e mai frumoasa. Tu ti-ai luat Corsa, eu mi-am luat GP. GP-ul alb cu geamuri negre arata de paralizezi. Corsa in opinia mea arata ca o pisica fardata ca un tigru. Adica s-a vrut sa arate rea, dar nu se potriveste cu traditia Corsa, adica masinuta mica si dragutica. Corsa nu se vrea o masina rea. Nu o prind bine farurile cu colturile ridicate.
Skip ads

  • vsorinel

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Asta asa este, totul pleaca de la gusturi.
Oricine stie ca italienii sint cei mai mari designeri, dar poate ca uneori sint putin extravaganti.

Cum am zis, puteam sa aleg pe oricare din cele 2.
Judecata (mea) in legatura cu designul a fost cam asa:
GP are un "design mai deosebit" fatza de ce vezi pe strada la ora actuala; dar asta nu inseamna neaparat un "design frumos". Intr-adevar, designul e destul de reusit la GP.
Corsa, in schimb, are un design mai clasic fatza de GP, dar este un design frumos si echilibrat de la fatza pana la spate. Este o masina frumoasa. Nu cred ca au vrut s-o faca "rea", dat fiind ca Opel vinde si motoare de 1.0 in 3 pistoane la Corsa (masina de 1150kg). Mai degraba au facut-o placuta ochiului cand o vezi in oras.
Pe de alta parte, un Corsa OPC arata destul de sport (dar aici a avut grija Opel: garda mai joasa, decat 3 usi, jante aliaj mari, etc).
Eu cred ca, dpdv al designului, Opel Corsa este cea mai reusita masina de la Opel in ultimul timp, seria de reusite deschizand-o Astra H.
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Opel Corsa a fost mereu o masina reusita,a stabilit multe recorduri de vanzari,inca de cand a aparut pe piata.
  • cristibax

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 1.3 TDCI -ECOTEC
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2008

  • Mesaj Privat
vsorinel a scris:Acum 1 luna, prin Remat, am avut de ales intre:
- Corsa Essentia 1.2, 16v, 80CP, cutie MTA5 (plus Pachet 1, Pachet electric, Pachet confort) = 10.300 euro
- Fiat Grande Punto 1.4, 77CP, cutie manuala (ceva putin mai multe dotari, conform ofertei) = 9.700 euro

Am ales Corsa.
Ca design, Fiat GP arata bine, dar doar pe culorile rosii si albe. Culoarea neagra nu da bine deloc pe GP.
Ca deosebire, Corsa pe rosu arata mai bine la design decat GP pe rosu, iar pe alte culori arata mult mai bine decat GP. A mea e alba.

Daca GP seamana cu Maseratti in fatza, atunci, personal, inseamna ca mie chiar nu-mi place designul Maseratti ! Grila de la radiator parca ar fi fost conceputa acu' 40 de ani la GP.
Gasesc Corsa ca avand un design mult mai frumos in fatza decat GP. La spate, Corsa iar e peste GP ca si design. Designul GP in spate nu iese deloc in evidenta, mi se pare chiar urat !
Singurul loc unde mi se pare mai frumos GP-ul spre deosebire de Corsa, este din profil. Imi place linia dreapta a parbrizului care se continua cu capota: ii da un aspect frumos. Aaa, si-mi mai plac capacele de la roti la versiunea standard GP. O prinde foarte bine cu capacele alea.

Per total, Corsa are totusi un design mai frumos si mai echilibrat.


welcome to the club!

Corsa essentia 1.3 diesel ecotec, red magma, 250km cu 100Ron (~22l) de la OMV, si nu am intrat in zona de "rosu" a indicatorului de fuel Evil or Very Mad , masina e foarte sprintena si f. manevrabila, are unghiul de fuga foarte bun, poti sa iesi de la inghesuiala imediat. deci mare atentie la viraje bruste, caaaaa.... eprodusa in spania, dar ce conteaza, daca are sigla opel pe ea, si responsabilitatea firmei.... n-a avut scut dar, l-am luat separat pt 550 ron, de la dealer, o sa vad unde o sa-l montez, ca la ce drumuri avem, mi-e mila de ea.... Sad ...in rest, f. multumit de alegere!

  • asdhj

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2011 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2008

  • Mesaj Privat
pai opel corsa enjoy este in colaborare cu firma fiat deci cel mai rentabil este opel corsa fata de fiat grande punto aceeas comparatie este si la skoda fabia cu volkswagen polo si acolo tot aceea mancare de peste este ca skoda si tot spre volksgwagen as inclina deci luati mare teapa daca alegeti fiatul care fata de opel este si mai scump la intretinere si mai prost conceput
Skip ads

  • coldbreath11

  • Mesaje scrise: 101
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1998 X16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2007

  • Mesaj Privat
MIe imi plac ambele. Tind spre GP la design dar ca tinuta de drum mi se par foarte apropiate. Eu nu am avut probleme mentionabile si am 28.000 km.
  • rara

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 1.8
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
arata mai bine GP dar .. cred ca e mai fiabila Corsa ..si o sa ai mai putine batai de cap
  • one_just_dany

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am un fiat bravo si sunt foarte foarte multumit de marca asta,pe langa ca arata foarte bine din exterior,interiorul depaseste tot ce se incadreaza in categoria ei ,pilot automat,xenon,volan in pile,6 trepte,schimbatori in piele,modul city,dublu climatronic,mp3 ,comenzi pe volan,senzori spate,proiectoare ce se aprind in curbe, multe multe ...
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
.....o mica parere daca se poate. Sora-mea vrea sa-si cumpere un Fiat Grande Punto benzina (1,2-1,4 cm3 - cam asa ceva) la mana a doua (masina are cam 80 mii km si e a unui amic care ii acorda niste reduceri/facilitati) insa oscileaza intre asta si Astra G 1,7 diesel. Drumurile nu le pun in considerare fiind cu o usoara majoritate in afara orasului. Sigur , Fiatul o atrage prin designul mai modern ...Astra totusi ii da un aer de siguranta si robustete ........ si chiar daca cele 2 motorizari nu prea se pot compara , macar din puctul de vedere al cheltuielilor cu intretinerea si reparatia motorului , ce sugestie sa-i fac ? Eu am un y17dt de doar 2 luni la care i-am deschis capota de 3 ori asa ca nu pot sa-i spun prea multe......
Rog pe cei care au au experimentat niste cheltuieli legate de cele 2 modele daca ar putea puncta niste aspecte .
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
...in final a luat Grande Punto desi dupa cateva cautari pe net s-a desprins o concluzie nasoala ...... le cad casetele de directie tot intr-o veselie. ...asta pentru altii ce ar mai putea fi interesati.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
fiat este in categoria masini proaste! alaturi de renaul sau dacia! nu se pot compara cu opel!
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Normal ca Opel nu se compara cu Fiat. Opel doar iau motoarele de la Fiat, le pun pe masinile lor si iese cea mai buna masina.
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Nu cred ca problema se pune atat de categoric ...acuma depinde pentru ce si unde utilizezi masina cit si de asteptarile ce le ai de la ea ...plus e hotaratoare maniera de cum a fost exploatata anterior in cazul unui second.
Daca am cataloga ca Dacia, Renault si Fiat sint masini proaste , probabil am vedea doar 3-4 pacaliti neavizati pe strazi .... chestia e ca totusi e plin de ele. Bube specifice au toate marcile , inclusiv Opel.
Sigur ca daca de ex , tie iti place sa depasesti orice in forta si cu masina plina stand ,,agatat,, mereu de bara din spate a unuia ce ruleaza repejor incapatanandu-te sa-l depasesti cu un benzinar de 1,2 ce tremura tot saracu la 130km/h, clar ca in citeva luni pui pe butuci masina respectiva. Dar asta nu-i vina marcii ci a ta ca ai niste pretentii tehnice exagerate fata de cit poate oferii masina.
Da ....cam toti ,, am auzit,, ca Dacia e asa ...Renault asa ...Fiat nu stiu cum ....Daewoo altfel ...masinile japoneze in alt fel si singura marca perfecta ar fi VW Golf .....Una e cu ,,auzitele,, si cu totul alta cu pataniile. Am vazut destui care pur si simplu parca isi dadeau silinta sa distruga masina ( schimburi ulei nefacute , mers cu viteza prin gropi) ca apoi sa fie foarte ofticati cind a cedat motorul zbierand sus si tare ca x marca e tare proasta .... ca el a avut nu stiu ce marca anterior si aia a tinut !
....si mai exista acea clasa de posesori auto care isi imagineaza ca daca si-au luat o masina , normal si firesc ar fi ca ea sa nu se strice in veci ! Orice abatere de la aceasta pretentie se lasa cu concluzia ca marca aleasa e proasta. Iar tot aici putem discuta si de putin noroc la ,,nimerit,, masina ...poti lua un Opel care sa te aduca in pragul sinuciderii ....... sau o Dacie care sa se incapataneze sa te serveasca.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR