Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ctlrcd

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2011

  • Mesaj Privat
A ramas in bord mereu aprins martorul pentru frana de mana.

Intr-o zi in mers se stingea si se aprindea. Am oprit masina, am comutat frana de mana de cateva ori, fara rezultat. Acum este mereu aprins acel bec in bord.

Din pdvr mecanic frana de mana functioneaza corespunzator.

Am deschis capacul din masina si am ajuns dedesubtul manetei la acel cablu care da la masa cand este frana trasa(ridicata) cablu care duce la (presupun) o placa undeva in bord. Cu cablul scos din mufa ledul tot aprins ramane in bord

Concluzia mea, frana de mana este fucntioneaza OK, problema este ca da la masa tot timpul acel cablu.
Cablu este de culoare maro cu alb. In manualul tehnic arata ca toate firele care dau la masa sunt reprezentate prin aceeasi culoare.
_______
Stiti unde se afla acel panou(placa) care comunica cu cablul de la frana de mana?


MODEL: Astra 1999
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,481
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
La unele mașini, martorul dela frâna de ajutor indicã și lipsã lichid de frânã.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Sau senzorul de la placutele de frana.
  • ctlrcd

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mar 2011

  • Mesaj Privat
@bibu16v ai dreptate! Multumesc

Borcanul cu lichid de frana era aproape gol. Am mai completat si a disparut martorul din bord, cu ocazia asta am vazut si care e cablul care duce la borcan care indica acel nivel.

M-am uitat pe dedesubt,cat am putut in parcare, acolo dedesubt la borcan e pata...se vede ca are pe acolo pierderi. Imediat la borcan in vecinatatea lui totul e uscat....pierde pe drum si se scurge. Interesant e ca se scurge daca e plin,sau aproape plin,asa in stagiul in care era 80% consumat nu mai pierdea.

In fine,povesti. Tre sa ajung la servis, nu e ceva la care stiu sau pot eu sa ma bag.

Si daca tot o sa ajung la servis, intreb si de pierderile de ulei.Nu sunt mari,dar a manjit putin si mereu vad in dreapta ca e umed. Nivelul nu e scazut ca tot veric de ceva vreme,dar faptul ca stiu ca nu e klumea acolo ma deranjeaza.
Costurile ptr o garnitura sau mai stiu eu ce nu cred ca is mari, dar te zapaceste manopera.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR