Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • DIlinaDaniel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2017

  • Mesaj Privat
De curand am achizitionat un Opel Astra G 1.6 16v 74kw .. cod motor cred ca este Z16XE .. nu am gasit unde scrie exact dar la 2 zile dupa au inceput sa apara cateva probleme , tachetii sa bata si bat destul de rau zic , proprietarul mi-a spus ca asa a facut si la el aproape de schimbul de ulei , mi-a recomandat sa il schimb voi face aceasta procedura saptamana viitoare . El mi-a spus ca mai pot circula asa cu ea .. ca nu are nimic ca este problema comuna la motoarele asta , dar eu sunt putin ingrijorat , din cate mi-a comunicat ulei nu mananca , dar sunt intr-o dilema parca fac prea puternic sa fie okey .

http://www.youtube.com/watch?v=82GxKAvDDi8

Asa se aud cu motorul cald mult prea tare , pana saptamana viitoare pana ii fac schimbul de ulei nu o sa circul cu ea... o parere ar fi foarte recomanda , m-am gandit ori sa ii inlocuiesc ori sa merg la un service ( sa caut ) care sa il dea jos si sa ii curete daca este posibil ,

Multumesc anticipat si o seara frumoasa!


MODEL: Asta G 2003
MOTOR: Z16XE sau Se
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,458
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Codul/tipul motor îl gãsești în CIV.
Nu e normal sã batã tacheții(dacã într-adevãr bat ei) fie și cu ulei mai uzat...
De recondiționa tacheți, nu recomand, dacã unul din 16 nu e în regulã o sã-ți parã rãu ptr(banii de) manoperã. Montați alții noi, dacã știi pe unde cãuta, îi gãsești la 25ron/buc, faci lucrare gospodãreascã. Dacã distribuția e incertã sau aproape de limita de viațã, ar fi bine sã te gândești la înlocuirea ei, intrã în aceeași manoperã.
  • DIlinaDaniel

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Codul motoruluieste de Z16XE , am gasit intre timp ,
As mai putea circula o mica perioada asa , luni marti o sa fac schimbul de ulei sa vad cum se prezinta si dupa , distributia a fost schimbata acum 2 ani si are doar 25k km ,
Din cate am citit s-ar auzi asa de rau din cauza depunerilor , din interiorul lor ... dar ai idee de un service decent prin Bucuresti si ca lucrare si ca banuti la care as putea efectua aceasta operatiune.
Ca din punctul meu de vedere suna aproape ca un diesel, sunetul tachetilor se aude si din interior ...
Multumesc anticipat si o zi frumoasa!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR