Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • tapper

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Salutare,

Recent am cumparat un Zafira 1.6 (Z16XE ) din Olanda care a venit cu un cd player JVC care nu tinea setarile, pierdea memoria la fiecare oprire.
L-am dus la un electrician care a schimbat niste fire si sa rezolvat , dar problema este ca uneori tot isi pierde memoria, au fost si cazuri când se pierdea istoricul de consum al computerului de bord, astazi istoricul consumului a ramas dar sa resetat ora si data in paralel cu memoria playerului, o data sa intrerupt playerul in mers tot cu resetarea memoriei radioului.
Dat fiind faptul ca l-am dus la electrician chiar a doua zi dupa cumparare nu stiu daca inaintea schimbarii firelor cum sa comportat, electricianul este un electrician generalist nu unul de masini.
Ce am observat ca parca resetarea se intampla când vreau sa scot cheia din contact care se comporta diferit ca de obicei, au fost si cazuri când am scos cheia si nu se auzea zgomotul specific de click iar radioul mergea in continuare, am reintrodus cheia am pus pe contact si am inchis din nou, am scos cheia si se auzea normal cu click.
Oare am probleme cu contactul sau vine de la firele intoarse?

Multumesc.







MODEL: Zafira 2003
MOTOR: Z16XE
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Posibil sa ai contacte imperfecte in instalatia electrica,ce se manifesta doar in trepidatii si sunt destul de greu de depistat.Trebuie urmarit circuitul de alimentare al radioului pe curent permanent,e responsabil cu mentinerea memoriilor! Referitor la click-ul contactului cu cheie...,cred ca s-a depus praf si culiseaza mai greu la scoaterea cheii.Se rezolva,de regula,cu un spray adecvat...! Hazlie faza cu "electrician generalist"...!
  • tapper

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Zafira 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2019

  • Mesaj Privat
Ok, mersi pt raspuns.
Nu este posibil ca partea electrica a contactului sa fie stricata si de acolo vine totul, se pierde si memoria computerului de bord?
  • big_electro61

  • Mesaje scrise: 4,493
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2008

  • Mesaj Privat
E posibil orice,verificarea stabileste adevarul cert...!
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
putin probabil sa fie din cauza contactului,deoarece plusul permanent nu trece prin contact.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR