Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • AG.4624

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2023

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Am achiziționat aceastã mașinã de curând, încã aștept sã vinã cu platforma.
Mașina e din 2018, motor 1.2 puretech, cutie automatã 6 trepte. Am ales-o pentru cã mi se pare o mașinã bunã de familie (am avut ocazia sã conduc mașina unui coleg). Am vrut motorul mai mare, cel de 1.6, ca sã elimin problema legatã de distribuție, dar nu am gãsit cu dotãri și erau mai scumpe.
Mașina are reviziile fãcute la zi și 25.000 de km.
Aș dori niște sfaturi legat de verificãrile pe care le pot face când ajunge.
1. Ce service îmi recomandați în zona Moldovei (Bacãu, Iași, Focșani) pentru a-i face o verificare/evaluare corectã.
2. Trebuie sã schimb cureaua de distribuție? Mașina are aproape 6 ani, în februarie. Dacã da, ce model îmi recomandați? Am citit cã existã mai multe tipuri de curele pe care le folosește Peugeot. Eu aș alege modelul de la Continental.
3. Alte aspecte pe care le pot verifica și eu înainte de a ajunge la vreo reprezentanțã?


MODEL: Grandland X
MOTOR: 1.2 131cp
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Vezi și aici, de început:
https://www.clubopel.com/vie...discutii+similare .
  • dcrst75

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2018

  • Mesaj Privat
sa o stapanesti fara probleme. Masina de 6 ani cu doar 25000Km?!
Ar trebui sa ii faci o verificare in reprezentante, iar la km astia sigur nu are cureaua de distributie schimbata. Asta tb sa faci cat mai repede.
  • AG.4624

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2023

  • Mesaj Privat
Mulțumesc, dcrst75. Da, se pare cã nu a fost schimbatã cureaua de distribuție. Deși mașina a avut un recall. Asta intenționez sã fac în urmãtoarele douã sãptãmâni.

Îmi poate recomanda cineva un kit de distribuție? Din ce vãd, Dayco este utilizat din fabricã. Am înțeles cã sunt mai multe revizii ale acestei curele. Aș merge, însã, pe Contitech. Nu sunt multe pãreri despre acest tip de curea, dar sunt care și-au montat. De asemenea, voi schimba toate filtrele și voi pune noul tip de ulei recomandat - 0w20, Total Ineo Quartz.
Vreau sã schimb și bujiile. Și aici sunt mai multe tipuri. Mi-ați putea recomanda ceva? Bosch, Beru, NGK?
Piesele le voi cumpãra eu, online, și voi merge la un Servis autorizat.
Am solicitat și la începutul topicului, îmi poate recomanda cineva un Servis bun, zona Moldovei? Mã gândesc cã aș putea merge și la un Servis Peugeot.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR