Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • AGeorgianaMusoiu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Buna,

Imi poate da cineva mai multe informatii privind Astra K 1.6 Tdi 2016. Vrem sa achitionam masina si suntem nehotarat intre Astra si Golf 7. Care sunt costurile de intretinere? Merita Astra in favorea Golfului? Daca ar fii sa mai faceti aceasi alegere, ati mai achizitiona Astra?


MODEL: Opel Astra K
MOTOR: 1,6 110 cp TDI Ecoflex
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Buna!
Astra K 1.6 cdti 136 cp. Asta daca vrei neaparat diesel.
Daca nu faci km multi, de preferat motorul de 1.4 turbo 125/150 cp. Consum extrem de bun, intretinere mai ieftina..etc
  • daveraux

  • Mesaje scrise: 232
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Costurile de intretinere ar trebuie sa fie la fel. Intre Astra si Golf, ca masini noi, difera mult pretul de achizitie daca vrei masina noua, Astra fiind mai ieftina.
  • AGeorgianaMusoiu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Masina va fi achizitionata de la SH, ce ar trebui sa urmarim in mod special? Este ceva mai special de urmarit la acest tip? Mentionez ca am avut Golf/ motorizare Benzina.
Skip ads

  • deleted-104298

  • Mesaje scrise: 4,671
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2015

  • Mesaj Privat
Tdi-ul a fost intotdeauna peste Cdti.. asta trebuie sa o recunoastem, indiferent cat de fani Opel am fi.
In schimb, la motoarele pe benzina, situatia e exact pe invers, motoarele din grupul VAG pe benzina sunt de.a dreptul dezastruoase, pe cand cele de Opel sunt extrem de reusite..
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,657
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Tdi-ul a fost inaintea lui Cdti, atât. Cdti este ,,next level,, pentru cei ce-au avut un Tdi - poti sa vezi asta direct la VW (caci intr-un final au facut si ei tranzitia la common-rail).

Astra G 1.7cdti in 2003 a fost primul motor EURO4 din Europa. Construit in fabrica ISUZU din Polonia, pentru a echipa masini Opel si Honda.

Motorul diesel de 1.6 EURO6 este de conceptie Opel, care dupa muuulti ani de pauza pe diesel s-au gandit si ei sa-si faca propriul motor... nu stiu cat este de fiabil raportat la motoarele Isuzu din generatiile anterioare EURO5/EURO4 si nici pe unde este el produs.
  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Georgiana, cand vii pe forum la Opel si intrebi de comparatia cu eternul rival, in mod normal te astepti sa ti se raspunda ca Astra face si drege.
Presupun ca ai intrebat si pe forum la VW.

Totusi, la intrebarea "Sugerati sau nu Astra K 2016" raspunsul meu e "Nu prea..."
dar Nici Golf nu prea sugeram.

Motive:

> nici Opel, nici VW nu mai sunt ce-au fost odata, nu pentru ca au decazut ei, ci pentru ca i-au ajuns altii din urma, Ii bat la cour chiar in multe cazuri. Mitul masinii nemtesti e mort si ingropat
> Pe de alta parte, inafara de unele hibe izolate pe care le mai gasesti dar destul de rar la unele modele, nu mai exista masina proasta de fabricatie recenta. Cam toate sunt o apa si-un pamant.
> si Opel dar mai ales VW tind sa fie mai scumpe decat merita mai ales in Romania, ca asa e romanul, vrea ba VW, ba Opel, ba Audi (no offence, it's true).
> In vest, Astra K o sa vezi aproape...niciuna. Poate doar in UK si in DE ca sunt marci locale... dar e cel mult mediocra in clasa ei, per ansamblu.
> Golful e popular nu pentru ca e grozav, ci pentru ca cine vrea o masina si n-are idei sau habar sau vrea sa mearga la sigur, ia de multe ori un Golf. Ca nu e nimic in neregula cu el, dar nimic wow.

Eu m-as uita si la alte marci in locul vostru. Hyundai/Kia, Peugeot, Toyota, Mazda etc. Ai auzit de Nissan Qashqai?

In final nu marca/modelul conteaza atata cat calitate/pret. Ori cand iti impui ca vrei Astra sau Golf SH, pierzi la calitate/pret din prima.
O data pt ca tind sa fie mai scumpe decat altele (da fapt VW), apoi ca restrangi enorm variantele.

Parerea mea.
  • victormarius

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2010 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Ia-ti Golf, motor 2.0 diesel și gata. Nu te mai gândi prea mult. S-au cam rezolvat problemele cu motorul asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR