Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra
  • sechtor

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Pentru cei care vor sa stie partea reala a lucrurilor despre aceste stopuri:
Filmul de pe Youtube este referitor la niste stopuri originale modificate home made cu o matrice pcb de leduri in locul becurilor-pastrand oglinda interioara a stopurilor si geamul dispersor original
Stopurile care apar in poze sunt intr-adevar de bun gust fata de cele de la FK automotive,dar nu lumineaza deloc ca in filmuletul de pe youtube. Daca o sa intrati pe linkul de pe ebay de mai sus o sa obs ca omul a schimbat pozele si a pus unele aprinse-si semnalizarea e singura cu led si este pozitionata exact in oglinda de semnalizare originala

Daca vreti sa le luati pentru aspect puteti face comanda la piese_tuning@yahoo.com-un tip din suceava care le aduce relativ repede 3-5 zile si e ok.preturile sunt intre 219 si 249 eur perechea
Are toate modelele din pozele de mai sus.

Daca vreti sa mergeti la Rotea service pe Maniu,si acolo e ok,dar pentru a comanda dispersor pentru o varianta cu LED ca in filmulet e posibil sa nu se poata realiza,pentru ca stopul e lung si profilele /traseeele lungi se deformeaza la ambutisare(adica numai paralele nu o sa mai iasa).
Skip ads

  • deleted-3353

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2006

  • Mesaj Privat
karma a scris:Eu unu cred ca le fac singurel Very Happy

S@m0v@re ... ne apucam de proiectul ala de geamuri clare ... instalatia de leduri este banala de facut ... Twisted Evil

Asta ca sa nu le facem in vechile stopuri ... Laughing


Eu zic (parerea mea) ca ar da mult mai bine in stopurile stock.
  • karma
  • Suspendat
  • 25 mesaje
  • din 27 Sep 2006
  • Calibra 1993 C20NE
  • Ploiesti
  • karma

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Da ... ai dreptate intr`un fel sau altul

Dar daca le faci in sticla clara poti vopsi tot interiorul stopului in culoarea masinii (daca vrei le lasi asa cum sunt si anume gaurile ptr becuri ceea ce da urat parerea mea... sau le astupi ... le pui un plexiglass si l`ai facut drept dupa care il vopsesti in culoarea masinii) , ce e drept ca nu mai ai "ochii de pisica" ... cel putin pana acum nu am gasit nici o solutie cum sa ii pun Sad

Vis-a-vis de leduri ... se face un circuit pe un cablaj ptr a evita ceea ce a spus @sechtor care ii poti da o forma dupa cum iti doresti (rotund , dreptunghi . triunghi , ...)

Dupa cum am spus si intr`un post mai vechi circuitul de led`uri este banal ... prb este cu sticla clara ca de facut stiu cum se face dar nu gasesti materialele necesare la noi Crying or Very sad si anume o rasina care la uscare devine ca plasticul si clara ca sticla (ca nu se face din sticla Laughing )

Asta e ... momentan am abandonat proiectul (din cauza capitalului) ptr ca m`am apucat de masina ... o mica revizie asea ... si cred ca si o noua vopsea pe ea ...
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
parerea mea ca nu merita cu sticla clara...prea mult efort ...ca sa iti dai seama ca a iesit aiurea...
ceea ce a facut colegu din germania e mai mult decat suficient. ZIcea pe forum ca trebuiesc vazute in realitate...
Skip ads

  • deleted-3353

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca ma pricepeam cat de cat la electronica le faceam eu, dar mi-e aiurea ca nu stiu de unde sa imi iau ce-mi trebuie, si ce sa fac cu componentele respective Very Happy
  • karma
  • Suspendat
  • 25 mesaje
  • din 27 Sep 2006
  • Calibra 1993 C20NE
  • Ploiesti
  • karma

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Cali...nV6 a scris:parerea mea ca nu merita cu sticla clara...prea mult efort ...ca sa iti dai seama ca a iesit aiurea...
ceea ce a facut colegu din germania e mai mult decat suficient. ZIcea pe forum ca trebuiesc vazute in realitate...


Da ... la capitolul efort e ceva ca sa nu mai vb de costuri si de alergatura dupa materialele necesare Rolling Eyes asta daca le gasesti ... de aiurea nu cred ca o sa iasa ... nu cred Very Happy ...

O sa imi dedic cateva ore ptr a face cateva cablaje macar ... de montat in stopuri nu cred ca am timp ... cel putin momentan , dar trebuie sa ajung in buc sa imi iau leduri ... la noi aici nu am gasit decat pe 3 v ... nu ca nu ar merge dar e mai mult de munca Very Happy
  • alias

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1997 C 20 LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
deja mi-au venit stopurile ,
am luat modelul pe negru
  • GODLESS

  • Mesaje scrise: 282
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2007

  • Mesaj Privat
alias a scris:deja mi-au venit stopurile ,
am luat modelul pe negru



Cat te-a costat distractia cu tot cu transport? si poate bagi si cateva poze dupa ce le pui sus !
Skip ads

  • alias

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1997 C 20 LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2006

  • Mesaj Privat
nu stiu exact cat m-au costat ca le-am luat la pachet cu alte piese si am platit total

oricum nu se vad ca in filmulet si au leduri doar pe pozitie si frana ( restul - becuri normale)


  • BUBU87CALIBRA

  • Mesaje scrise: 180
  • Locatie: C R A I O V A
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2006

  • Mesaj Privat
alias a scris:nu stiu exact cat m-au costat ca le-am luat la pachet cu alte piese si am platit total

oricum nu se vad ca in filmulet si au leduri doar pe pozitie si frana ( restul - becuri normale)


toate modele care sunt pe "led" (cica), au decat pe stop pe frana se vede la fiecare model unde e portiunea cu leduri... restu' becuri normale
  • Cali...nV6

  • Mesaje scrise: 519
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2004

  • Mesaj Privat
monteaza le cat mai repede ...sa vedem si noi cum arata
  • deleted-3353

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Da, sa nu uiti sa ne arati cum vin pe masina.
Skip ads

  • S@m0v@ru1_Pr@fu1t

  • Mesaje scrise: 210
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Aug 2005

  • Mesaj Privat
Alias stiu ca si-a montat noile stopuri pe masina inainte sa o vanda (le-am vazut)... Speram sa revina si cu poze, sa vada si okiu nostru si pe zi si pe noapte...
Ma uitam acum la filmuletul cu stopurile hand-made cu leduri... Oare se mai vede cand pui frana? Au si ledurile alea 2 pozitii sau se activeaza becurile standard?...
  • deleted-3353

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2006

  • Mesaj Privat
S-ar putea ca randul de sus sa fie pozitie, si celelalte 2 randuri sa fie de frana.
  • sechtor

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Jady a scris:S-ar putea ca randul de sus sa fie pozitie, si celelalte 2 randuri sa fie de frana.


Substituie efectul becurilor de frana dublu filament 21/5 W-acelasi bloc reflector-daca ai obs cei mai multi cu calibra nici nu isi mai pun becurile cireasa, si merg doar cu filamentul de 5 de la cel de frana.

Asta am facut si eu cu frana/pozitia , dar am mers pe principiul ca atunci cand e noapte important e sa se vada bine si pozitia, raportul de luminanta pozitie/frana nu e mare, dar e obs in trafic-(oricum tendita majoritatii in traficul urban care e oarecum fireasca este sa se orienteze dupa viteza de apropiere fata de cel din fata si mai putin dupa semnalul de frana-extraurban aceeasi pb se pune si mai rar)
Cel mai important in siguranta in trafic eu consider ca e semnalul stanga/dreapta mai ales in BUC.
PS. oricum le-am omologat deja la rar-totul e ok

http://www.youtube.com/watch?v=3K4TKChBaNc

Va rog daca puteti sa imi puteti spune daca e cineva dispus sa cumpere asa ceva custom(designul il poate alege clientul intre anumite limite), in pincipiu pentru orice masina la preturi cuprinse intre 170-220 eur- negocierea nu este decat pe suport tehnic- pret in functie de optiuni si dimensiuni stop.

Din pacate la modelele cu led nu am inca aprobare de model, deci e nevoie de omologare individuala RAR.
pentru alte detalii tehnice si coef rezistenta mecanica+intemperii-- YM : seth_cris
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Opel Calibra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR