Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • RDolta

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salutare! O sã urmeze niște explicații cam.. anapoda din partea mea Very Happy

Eu în momentul de fațã am o Navi (chinezerie 7010B) și o antenã shark (cu amplificator in ea)
Când mi s-a montat casetofonul nou (7010b în locul originalului CD30) mi-au fãcut toate firele in spate și pentru antenã au folosit un amplificator ptr. antena originala a masinii + cã noul mp5 player funcționa pe vechea antenã a mașinii (bãț + amplificatorul din spatele mp5-ului).

În prezent am pus pe mașinã o antenã shark (aceasta https://anunturi-auto.4tunin...ark-39168548.html) și din câte mai știu trebuie alimentatã la 12V și coaxialul (mufa spre antenã și cam atât)

Mã încurc în CABLURI. Eu în spatele mp5-ului am un fir de la mașinã pe care scrie +12V Constant power supply (cred cã este ok aici) -> Pe el am legat firul roșu care se vede în poza (https://anunturi-auto.4tuning.ro/diverse-accesorii-auto/antena-auto-rechin-gps-fm-am-pentru-radio-shark-39168548.html)
Problema este cã ce am încercuit este dezizolat (practic nu mai este acea mufã argintie ci doar firul dinãuntru) și in el este un coaxial presupun.. aici nu știu ce sã leg de la antenã, leg miezul coaxialui de la shark cu firul care intrã în mufa casetofonului pentru semnal radio. Trebuie și Minus tot pe același coaxial de la Shark?
- Aceastea sunt firele din spatele casetofonului

- O incercare de schemã dintr-o pozã din spatele casetofonului
- Aici cum procedez cu coaxialul?

Astea 2 fire intrã în amplificatorul antenei shark. În prezent doar firul roșu este legat corect (la +12V), cel negru care conține (coaxialul) acel tub transparent cu fir înauntru și acel fir care-l învelește nu sunt corect legate la casetofon.. Mã gândeam ca firul de învelește tubul transparent sã-l leg la Firul albastru din spatele casetofonului (Power Antenna/Amplifier) și firul din acel tub transparent sã-l duc direct în mufa casetofonului pentru semnal radio.
  • dan costea

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 x14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Aproape va-ti raspuns singur la intrebari.Bineinteles ca firul coaxial de antena se leaga la mufa masinii,firul cald pe mijloc si tresa se sertizeaza .mare atentie sa nu faceti scurt intre ele.Pentru alimentarea amplificatorului de antena va sugerez sa folositi power antenna ,acesta are proprietatea ca sa transmita +12V doar in momentul in care unitatea este comutata pe radio si se intrerupe atunci cand comutati pe una din sursele auxiliare,deoarece nu mai este necesara alimentarea amplifucatorului de antena.
  • RDolta

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Oh.. am înțeles, știam eu ceva.. problema este cã în prezent miezul coaxialului este bãgat la semnal și înfãșurarea acestuia este pe un fir de minus 😅
Sper cã nu am stricat-o.. mai târziu mã apuc de fãcut antena, mulțumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR