Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • MMihai543

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2018

  • Mesaj Privat
Buna seara,

Vin cu o intrebare la dvs. in legatura cu o serie de disfunctii cu care ma confrunt. Am un Opel Astra G 1.6 8v Z16SE. Dupa ce am cumparat masina i-am segmentat motorul pentru ca nu aveam compresie la un cilindru. Nici inainte, nici dupa segmentare simptomele ei nu s-au ameliorat, referindu-ma aici la rateuri in toba cand motorul este cald si mult fum albastru cand folosesc frana de motor sau treapta de marsarier. Sesizez de asemenea si un pronuntat consum de ulei (100-150gr. la 250-300 km in oras) si miros puternic de noxe pe toba la relanti. Dupa spusele mecanicului, au fost schimbate toate piesele problema la motor, curatat EGR, verificat alternator si injectoare, rectificat chiuloasa, etc. Am mai sesizat faptul ca in mers, daca merg pe liber imi afiseaza un consum in bord de 2.5-3L pe ora, iar cand opresc acesta revine la 0.8L/H, iar in franare, aproape de oprirea completa a masinii, imi scade pentru scurt timp turatia din bord la 600rpm. Va rog sa imi sugerati un sfat in rezolvarea acestei probleme.
O seara frumoasa!


MODEL: Opel astra G 2003
MOTOR: 1.6 84 cp
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR