Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B
  • CLD_PH

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2017 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,
Am si eu o intrebare legata de instalarea unui carlig de remorcare si evident a instalatiei electrice aferente. Exista un document oficial prin care sa se confirme sau sa se infirme ca instalarea sus-mentionata intr-un service autorizat RAR, dar din afara retelei de service-uri Opel (Radacini sau Di-bas, nu stiu sa mai fie si altii oficiali) atrage dupa sine pierderea / anularea garantiei?
Am contactat atat Radacini, cat si Di-bas cu aceasta intrebare, dar se pare ca se feresc sa raspunda in scris. Consultantul de la Radacini mi-a spus telefonic ca "nu crede ca ar fi vreo problema". Am insistat sa mi se transmita pe email un raspuns in scris si nu a facut altceva decat sa traga de timp "stati asa sa vorbesc cu un coleg, sa vedem ce zice, mai vorbim luni, etc".
Cat despre Di-bas, dupa 24 de ore nici macar nu mi-au raspuns la solicitare (le-am scris prin formularul de contact online, pentru ca eu ma ambitionez sa obtin un raspuns in scris, fie el pozitiv sau negativ).
Prefer opinii sustinute de documente, nu din auzite sau povestite de unii si de altii.
Ce credeti?
Multumesc! Drumuri usoare!


MODEL: Insignia 2017
MOTOR: 2.0 170 CP
  • ANan

  • Mesaje scrise: 130
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Daca te duci si faci montarea in service autorizat opel( nu RAR) sigur nu ai pierdere de garantie si cu produse recomandate de ei. Altfel se considere interventie asupra instalatiei electrice a masini si asta duce cu siguranta la pierderea garantiei.
  • CLD_PH

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Insignia 2017 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2018

  • Mesaj Privat
Se pare ca asa stau lucrurile.
Dupa 4 zile, Di-bas inca ignora cererea primita.
Intr-un final mi-au raspuns de la Radacini: "Daca montati in alt service si se intervine la instalatia electrica si vor exista probleme din aceasta cauza, se va pierde garantia la componentele afectate."

Problema e legata de tarife
Oferta Radacini: Carlig remorcare – 4003 lei (demontabil, include instalatie electrica)
Manopera – 1000 lei
Total 5003 lei
Asta in conditiile in care ofertele altor furnizori se ridica la aprox. 1200 lei (carlig + electric + manopera).
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Deci nu pierzi garantia la masina..............
Normal ca daca vor aparea probleme cauzate de ceea ce au facut altii, nu o sa te despagubeasca Opel, dar trebuie sa ai garantie de la service-ul care iti va monta carligul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR