Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Badea Dorin

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Am observat o chestie ciudata pentru mine(nu sunt un cunoscator dar am incercat sa fiu logic) ieri seara cand am ajuns acasa mai aveam range 70km si se aprinsese becul de la combustibil.
De dimineata tata a luat masina sa mearga la munca maxim 4 sau 5 km pana la locul de munca si atat, si nu a alimentat.
Seara cand am plecat dinou cu masina aveam range 45km dar becul de la combustibil nu mai era aprins, si ceasul analogic de la combustibil indica mai mult fațã de cat fusese ultima oarã ?
Care sã fie rãspunsul ?


MODEL: Astra 2007
MOTOR: Z17DTH
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Depinde de zona, daca urci un deal sau cobori s-ar putea ca sonda sa citeasca o valoare nitel mai mare/mica, dar nu iti fa probleme, se va aprinde cu proxima ocazie.
PS: nu ar trebui sa alimentezi doar cand ti se aprinde becul, fa plinul cand ajungi pe la sfert de rezervor sa nu te trezesti cu surprizele de pe fundul rezervorului in injectoare
  • cosmin sco

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Asta ca daca mergi pe rosu pana la fund,pompa va trage ce e pe fundul rezervorului.este un mit fals.pompa e mereu pe fundul rezervorului afica sorbul e pozitionat in rezervor in adancitura aceea si plus de asta are si o sitã pompa.daca mergi pe rosu pana se opreste motorul sau cu rezervorul plin ,tot de jos trage pompa adica de unde e sorbu in adancitura.atunci nu mai trage chestiile de pe fundul rezervorului?mit fals
  • cosmin sco

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Nu critic doar spun ca e mit fals ca asa stim toti din batrani.doctrina...
  • turmol

  • Mesaje scrise: 270
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Rãcirea pompei de benzina este deficitara când ai putin combustibil in rezervor.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR