Ai uitat parola?

1. Forum ClubOpel.com
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • senatorul_21

• Mesaje scrise: 24
  • Masina: Astra din 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat in: 04 Jul 2012

• Mesaj Privat
Salut.Stiti daca se poate activa ulterior HSA- Hill Start Assist ( Asistenta la plecare in rampa)?Mentionez ca nu a venit cu aceasta optiune din fabrica.

MODEL: Astra K 2019
MOTOR: 1.4 - 150cp
  • botnaru.sergiu

• Mesaje scrise: 54
  • Masina: Astra B14XFT din 2016
  • Cont inregistrat in: 31 Mai 2017

• Mesaj Privat
Sigur nu are? Întreb pentru că și eu am crezut că nu am funcția respectivă până să fiu prins într-un ambuteiaj pe rampa de ieșire din parcarea subterană de la Promenada Smile.
A mea e 2016, echipare enjoy și nu am niciun buton sau vreo funcție într-un meniu pentru a activa/dezactiva HSA. Se activează singură la plecări din rampă dar trebuie să fie destul de abrupt, de exemplu când ieși din parcări subterane etc.
Într-adevăr, dacă urcarea e mai light nu se activează și o ia înapoi când iei piciorul de pe frână.
  • senatorul_21

• Mesaj Privat
A mea este 2019 cu echipare Innovation.Am avut un Astra J inainte si aveam aceasta functie.La asta nu am sau nu este activata(daca se poate activa).
  • mariocb

• Mesaje scrise: 899
  • Masina: Astra 1,4 XFT din 2016
  • Cont inregistrat in: 14 Jun 2016

• Mesaj Privat
La echiparea asta, ai frana de mana electrica si implicit hill holder....incearca pe o panta cu inclinare mai mare si ai sa vezi ca functioneaza ! Nu cred ca au scos functia asta , asa cum au facut cu keyless , unde au eliminat butoanele de pe manerele usilor spate (PSA , moartea pasiunii). Astra J am avut si eu, dar acolo principiul de functionare era diferit, franai si apasai pedala de ambreiaj ca sa intre hill holder ( cand am trecut la K, mi-a trebuit vreo cateva minute sa ma dumiresc cum functioneaza: apesi frana si intra in functiune sistemul, nu mai are legatura cu pedala de ambreiaj .)
  • senatorul_21

• Mesaj Privat
Am descoperit intre timp.La Astra J daca eram in rampa si luam piciorul de pe frana ramanea pe loc 2-3 sec , la K functioneaza numai cand este in viteza si pleci de pe loc.
  1. Forum ClubOpel.com
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Discutii similare

Intra si tu in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Solutii la probleme tehnice
check Mai putine reclame
check Intalniri locale
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata