Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
de ceva vreme, adica de cand e mai cald am o chestie care scartaie, undeva in partea dreapta a masinii, cred ca de la roata. scartaitul incepe dupa ce indrept rotile dupa ce virez dreapta, si se accentueaza pe masura ce viteza (nu turatia) creste, pana dispare. cand am schimbat a patra deja nu mai face. daca dupa ce indrept merg vreo 30-50 m cu a doua scartaie asa pana cand dispare. tind sa cred ca e un pivot... capetele de bara le-am schimbat....
si planetara de pe dreapta imi bate.... sa fie de la ea?
daca a mai intalnit cineva sa imi zica si mie pls ca daca o iau prin eliminare imi iau masian noua:)
multumesc,
Skip ads

  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
de azi dimineata a inceput sa faca si mai rau. dupa ce cac frana, cand iau piciorul si roata se mai invarte putin pana se opreste scartaie ca si cum ar ramane lipita placuta de disc - asta sa fie? de incalzit nu incalzeste cine stie ce
am schimbat placutele, discurile si sabotii de pe spate....
ce sa mai fac?
  • devils

  • Mesaje scrise: 151
  • Locatie: Tg. Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2006

  • Mesaj Privat
deci iti scartaie cand lasi pedala de frana si te mai deplasezi un pic? in ce stare sunt placutele?
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca e doar un scartz finut, ascutit, nu credc ca e ceva grav. Fie ti-a intrat o pietricica in santul din placute, fie iti freaca aparatoarea aia de metal din spatele rotii, mai ales daca face cind rotesti volanul. La modelul asta mare lurcru n-are ce sa se intimple, mai ales daca zici ca abia ai schimbat placutele. Doar sa nu-ti fi ramas blocati etrierii si sa mergi cu ea infrinata, insa in cazul asta ar fi trebuit sa se incinga foarte tare roata respectiva. Verifica dupa ce mergi pe o sosea dreapta, vreo zece km fara sa pui frina si opreste din inertie undeva pe margine si fara sa folosesti frina de picior. verifici apoi daca rotile sunt incinse. O roata cu placute blocate frige de nu poti pune mina pe ea. In oras oricum frige vara pt ca folosesti mereu frina asa ca nu-ti poti da seama.
Skip ads

  • dodo_f2k

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Galati
  • Masina: Kadett 1988 13NB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2006

  • Mesaj Privat
verifica tamburii de pe spate sigur de la ei se aude.
-la mine tot la fel se auzea in special dimineata sau cand era umezeala afara.
-cand am verificat oalele aveau niste santuri pe ele,semn ca ,candva s-a frecat fier pe fier...,ferodourile de la tamburi nu erau uzate dar aveau formate santuri si ele din cauza oalelor.


Ultima modificare facuta de dodo_f2k la Vin 01 Jun, 2007 5:33 am
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
azi am facut un drum mai lung in bucuresti, vreo 10-15 km si am obs ca scartaie si mai rau o data cu caldura. mai rau rotile erau destul de incinse, am dat jos capacul si janta de tabla frigea rau. miros nu scot, dat cred ca de pe fata vine zgomotul..... rotile de pe spate sunt reci. face asa rau ca imi e si rusine sa merg asa cu scart. tind sa cred ca scartaie si in mers, pt ca uneori parca se aude asa infundat.... sau mi se pare mie de nervi.
placutele, discurile si sabotii de pe spate sunt noi, am facut 150km cu ele si a mers bine fara zgomot la drum lung
si cred ca fac amandoua, ca se aude la fel si frig la fel de tare, nu stiu daca trage in vreo parte ca nu mi-am putut da seama
e firesc sa faca asa cu astea schimbate?
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
scartaie din fata, f rau roata de pe stanga, si cred ca mai putin da si aia de pe dreapta. am lasat masina pe liber si daca o misc usor cu mana scartaie roata din stanga fata f rau, iar aia din dreapta nu imi dau seama, cred ca mai finut da si aia ca cealalta o acopera. de incins se incing zdrvan amandoua la fel, dar la drum prin bucuresti. afara nu am iesit si nici nu am curaj sa ies.
nu stiu daca sa desfac eu sau sa ma duc la mecanic.
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Poate n-ar fi rau sa schimbi kitul de pistonase de etrieri, sa vezi ce bine o sa prinda... Se gasesc la orice magazin de piese straine, operatia nu e foarte sofisticata, insa stai linistit citeva zeci de mii de km. Altfel o sa tot schimbi placute si discuri + consum marit.
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
cu mult avant muncitoresc si chef de treaba azi dimineata am desfacut roata sa vada si ochiu' meu ce ar putea sa scartaie...
desi fosneste asa usor si cnd invart roata, va si cum ar atinge f usor la suprafata placutele de disc, zgomotul meserias de bass se aude cand apropii tabla aia din spatele discului, ca o aparatoare... cand o departez nu mai face nimic zgomotos....
deci o voi lua prin eliminare.... sa fac chestia aia sa nu mai frece de disc... usor de zis, da cum fac asta, ca e flexibila, si cand ii vin nebunelile se duce iar acolo
sa o tai de acolo cred ca e cea mai proasta solutie, ca in Romania gasesti praf, noroi si alte scarbosenii chir si in cilindrii, cu atat mai mult undeva asa expus....
ceva idei?
sa dau jos discul nu prea ma simt in stare....
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Las-o acolo, nu taia nimic! Ca si mie cind imi mai umbla pe la roti mecanicul sau la schimb de pneuri se mai misca si mai freaca la viraje pina se "pileste" singura si nu mai zice nimic. Departeaz-o cit poti, in mod egal, in asa fel incit sa nu mai frece si fara sa o deformezi (cu o surubelnita sau o pana de lemn) si apoi uita de ea. E buna ca protejeaza etrierii de noroi si alte mizerii; desi unii zic ca e inutila eu nu cred ca a pus-o neamtul acolo doar de decor...
  • daniel_kadett

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1986 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2006

  • Mesaj Privat
am desfacut sapt trecuta si am departat cat am putut tabla aia, fara sa o rup sau ceva (m-am zgaraiat putin in ea, dar mi-a trecut Smile si nu mai scartaie. asta era. ce e mai ciudat e ca scartaia asa pana sa schimb discuri, placute, etc dar numai dupa ce viram stanga mai mult si revemeam si apoi disparea.
aviz amatorilor, ca am un prieten care se plange ca ii scartaie cand vireaza dreapta si merge inapoi - e un punct de plecare...

tnx
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR