Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B
  • ltmpx

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Arad
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Salutare,

Pe net am vazut la diverse tutoriale si cateva de schimbat filtrul de motorina, in care se mentiona un arc care ar fi sub elementul filtrant, in interiorul carcasei.

Cand mi-a facut mecanicul schimbul de filtre, a scos cu totul carcasa de plastic din suportul de metal, ca sa poata curata bine in interior, a scos elementul filtrant si nu era nici un arc; la intrebarea mea daca nu trebuia sa fie, mi-a spus ca merge si asa.

Ce rol are arcul? Sa-mi preseze elementul filtrant de jos in sus, catre partea superioara a filtrului, catre capac? Daca nu mai este, pot pune un alt arc? Sau trebuie cumparat filtrul (carcasa) cu totul?

Multumesc!


MODEL: Zafira b 2011
MOTOR: 1,7 ADTR
  • AndreiFanOpel

  • Mesaje scrise: 525
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2015

  • Mesaj Privat
N-am auzit pana acuma de asa ceva, in mod normal nu exista niciun arc in carcasa filtrului, dar mai asteptam si parerea altora. Eu zic sa stai linistit daca masina merge inseamna ca e totul ok.
  • ltmpx

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Arad
  • Masina: Antara 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Multumesc @AndreiFanOpel pentru raspuns!

Arcul de care spuneam, http://www.youtube.com/watch?v=W6AaInhM37o, la minutul 2:23, si l-am mai vazut pe https://workshop-manuals.com/vauxhall/, dar nu mai gasesc unde anume...
  • SCimpeanu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2019

  • Mesaj Privat
Salut!As vrea sa aflu si eu de la cineva care a pus la punct o distributie la zafira diesel motor 2000,cum se face?Nu stiu unde ar trebui sã inițiez eu o discuție.mersi pentru eventualele rãspunsuri!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR