Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • razvein

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Va salut.. Detin un Astra J 1.6Turbo din 2010 iar problema este urmatoarea.. se opreste turbina in mers. Dupa indelungate cautari s-a constatat ca tija de la westgate se blocheaza uneori. Intrebarea este...piese respectiva se poate reconditiona? Sau trebuie schimbata turbina complet? O alta intrebare ar fi...daca e posibil sa fie o problema la ECU, deoarece din ce am citit, ECU este cel care da comanda sa deschida sau nu valva. Pe tester eroare a fost direct de la westgate turbo valve stuck, sau ceva de genul... va multumesc!


MODEL: Astra 2010
MOTOR: A16LET
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Ce e westgate?
  • razvein

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Westgate'ul este o piesa atasata turbinei care are o tija, iar atunci cand se atinge presiunea maxima in turbina deschide o valva pt a elibera din presiune. Cel putin asta am inteles eu. Problema mea este ca tija respectiva ramane blocata, nu mai elibereaza presiunea din turbina iar aceasta se "opreste" Pt mai multe detalii despre wetgate...intrebati google.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Sa intreb google zici?
Pai, tu de ce nu-l intrebi si ne intrebi pe noi?
Si wastegate ce este?
Skip ads

  • deleted-113157

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2016

  • Mesaj Privat
Ce vezi tu cu tija cred ca e comanda la geometria variabila. Fa o poza. . Si dupa cum subliniaza si Tai Pan se numeste wAstegate nu wEstgate sau wetgate
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Nu are geometrie variabila.
E turbo benzinar.
  • razvein

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Da, asa este...am vazut si eu mai bine acum...se numeste Wastegate. Si google a fost prima varianta in cautari si negasind nimic exact despre reparatia la wastegate am incercat sa postez si pe aici.
Intrebarea mea era daca se poate repara(debloca) tija de pe wastegate si daca stie cineva vre-un service unde as putea face asta.

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Actuatorul pneumatic il gasesti la un pret decent nou si nu este necesara schimbarea turbinei ,de obicei nu prea se repara ca este o capsula cu o membrana si un arc in spate nu se poate decapsa deci n-ai ce repara eventual o curatire cu wd40 care tine o perioada .La demontare este de preferat sa se miste de bratul supapei wastegate ca se mai blocheaza cu calamina si axul pe corpul turbinei ...operatiune simpla.
Inainte de toate operatiunile astea se poate actiona cu un pistol vacuumatic de cateva ori si se vede clar de unde este problema actuator sau ax blocat pe corpul turbinei,oricum e usor de remediat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR