Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Deschid aceasta discutie pentru a afla diferite pareri despre piesele neoriginale pentru masinile Opel, indiferent ca sunt piese de caroserie, motor s.a.m.d.

In urma accidentului pe care l-am avut cu masina din semnatura, am fost sa cumpar piesele ce trebuiau schimbate pe masina si am avut unele surprize mai putin placute.

1. Capota( nu avea gaura pentru sistemul de inchidere, mecanicii au trebuit sa se ocupe de asta)
2. Bara fata ( Unghiul mult mai deschis, materialul foarte tare, bara era mai groasa decat cea originala) - pana sa ma duc sa o dau retur au reusit baietii din service sa o crape in incercarea lor de a o pune pe masina .

Rog pe cei ce au avut aventuri cu piesele cumparate sa posteze sa stim cu totii la ce sa avem grija si de ce sa ne ferim in momentul in care achizitionam o piesa .

In mare parte a fost si vina mea ptr ca nu am analizat piesele cand le-am cumparat si nu le-am masurat cu sublerul Crying or Very sad , doar ca am facut treaba in graba din lipsa de timp si nu mi-a trecut prin cap ca se pot lucra atat de prost.


Numai bine!
Skip ads

  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
mai bine le luai SH
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Bine zici . Dar de unde?!?! Te rog sa ma crezi ca am fost din dezmembrare in dezmb. , am sunat la dezmembrari insa nimic . Nu am gasit nicaieri . Am primit diferite raspunsuri, ca ei nu aduc astfel de masini, ca nu e rentabil , ca nu sunt foarte multe si raman cu piesele pe cap .

As fi preferat sh dar originale .

Asta e...
  • Boogie

  • Mesaje scrise: 991
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Si em cumparat exact piesele mentionate de tine si am fost super multumit de calitate...Depinde doar de la cine cumperi...
Skip ads

  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bieleta antiruriu - am schimbat 3 in 4 luni. Ultima a crapat chiar la montaj, mi-a promis cineva ca-mi aduce una din Germania, dar daca e de la acelasi producator.. degeaba..
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
inclin sa cred ca piesele pe care le comandati nu sunt exact pentru aceiasi masina, diferentele fiind minore dar deranjante
ex: discuri frana fata vectra A cu abs difera de cele fara abs, filtru motorina sau bujiile incandescente pentru x20dtl difera de y20dth nu mult dar suficient
acestea sunt probleme cu care m-am confruntat recent.
Probabil conteaza si calitatea dar..... atata timp cat sunt facute sub licenta si nu sunt facute pt dacie eu consider ca sunt potrivite, doar ca trebuie sa fi atent la ce cumperi, eventual sa ai si piesa veche la tine ca sa vezi eventualele diferente
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
In mod normal aftermarketurile mecanice trebuie cumparate de la manufacturerii care le produc si direct pentru GM, de exemplu Febi, ATE, etc, pentru ca exista o compatibilitate perfecta intre piesele originale si cele vandute sub brandul propriu al producatorului, la piesele de caroserie se prefera ori cele originale ori de dezmembrari, pentru ca de asemenea ai certitudinea ca se potrivesc perfect, in schimb la producatorii neautorizati de producatorul autoturismului este "la noroc", poti avea sansa sa se potriveasca perfect dar poti sa patesti si sa nu se potriveasca pentru ca proiectul piesei este facut prin reverse engeneering, adica se ia o piesa originala, dupa care se face mulaj pt presa (la cele metalice) sau pentru injectare (la cele din plastic), iar aici pot aparea mici diferente. Era la un moment dat o emisiune pe Discovery, in care un tip simpatic cumpara o masina cazuta cu putini bani, i-o repara mecanicul si o vindea. Ca sa reduca costurile era nevoit sa cumpere elemente de caroserie neoriginale, pe care uneori trebuia sa le rectifice sau sa le adapteze pentru a se potrivi pe masina, si explica exact ce v-am zis eu mai sus.
  • redgsm

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
rulment spate corsa - joc dupa 50 km .
spor la cumparaturi!
Skip ads

  • redgsm

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am un Corsa din 2003. Joc in rulment spate , cumparat alt rulment si inlocuit. Surpriza - dupa 50km aceeasi problema dar putin mai accentuata. m-am intors la mecanic si totul e ok , mai putin rulmentul cel nou .
Astept sugestii ./
Sad
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
bieleta antiruriu febi, schimbata acum 1 an si vreo 8.000 km, nici o bataie pana acum si nici nu preconizez prea curand.
nu tot timpul sunt de vina pe piesele proaste, de multe ori se intampla ca piesa schimbata sa nu fie cauza, ci doar efectul; cercetati bine problema.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cauze posibile:
- piesa noua era slaba => garantie de la magazin
- montarea a fost defectuoasa=>garantie de la mecanic

de asta prefer eu sa imi cumpere mecanicul piesele, cand trebuie sa schimb ceva. Am garantia intr-un singur loc.
  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
redgsm a scris:rulment spate corsa - joc dupa 50 km .
spor la cumparaturi!


la d-astea conteaza si cum sunt montate. daca e gandit sa fie presat si il bagi cu barosu... mare grija, si mecanicii fraieri fac probleme.
Skip ads

  • Mr.hat

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2004

  • Mesaj Privat
razvanx a scris:bieleta antiruriu - am schimbat 3 in 4 luni. Ultima a crapat chiar la montaj, mi-a promis cineva ca-mi aduce una din Germania, dar daca e de la acelasi producator.. degeaba..


idem si la mine Very Happy , eu am schimbat doar 2 , cumparate din 2 locuri diferite , rezultatul acelasi. Interesant ii ca pe partea dreapta nu s-a rupt niciodata de cand am masina (3 ani) , pe partea stanga ... ii dezastru Very Happy Care este rolul efectiv al bieletei antiruliu , umblu cu ea rupta de mai bine de 2 luni , nu stiu de unde sa mai cumpar sa tina.
  • LEXXX

  • Mesaje scrise: 1,019
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Bieletele anti-ruliu stabilizeaza masina in viraje, si suporta tensiuni longitudinale de compresie/decompresie, se rup in general la cei carora le place sa forteze masina in viraje, sau urca si coboara des borduri inalte. Desi si eu mai trag de masina la curbe totusi nu am patit niciodata sa se rupa, dar ce e drept e ca ultimele m-au tinut doar 20000 km, dar nici nu erau de firma buna, acum am pus Moog, sper sa tina mai mult ca sunt aproape dublu la pret.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR