Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • CFilip658

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Buna seara!
Ma confrunt cu urmatoarea problema: am senzorul de presiune anvelopa in bord, am fost la un service specializat in domeniu si mi-au resetat senzorii, am facut procesul de memorare activa, a claxonat masina la fiecare senzor si la final de 2 ori parca, am mers cu masina 50km + si nu mi-a disparut martorul....
In bord imi arata toate presiunile in anvelope fara liniute.
Insignia 2015. Multumesc!



MODEL: Insignia A
MOTOR: 2.0 163 cp
Skip ads

  • gigiore

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2014

  • Mesaj Privat
In primul rand de ce i-ai reinvatat? Ai schimbat vreunul? In bord iti spune daca ai presiune prea mica sau prea mare pe anumite roti, sau daca nu comunica vreun senzor. Si cum iti arata presiunile "fara liniute"?
  • CFilip658

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Nu am schimbat nimic, asa am cumpãrat masina, a avut la o roata presiunea scãzutã.
Far liniuțe adicã arata valorile.
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Ai presiunea prea scazuta in anvelope fata de cea standard. In meniul din bord, ai undeva in meniul 2, Tyre Load. Vezi poza de mai jos.

De exemplu, daca e selectat eco, presiunea recomandata fiind de 3.0 (la astra K), o sa te avertizeze sub 2.6-2.7.


Skip ads

  • gigiore

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2014

  • Mesaj Privat
La Insignia pana in 2016 nu am vazut meniul asta, dar da, e posibil sa ai presiunea scazuta. Umfla toate rotile la 2.5 si vezi daca mai ai mesajul.
  • sicka

  • Mesaje scrise: 250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2018

  • Mesaj Privat
In manualul de Insignia My16 am gasit poza asta:


  • CFilip658

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2021

  • Mesaj Privat
am setat pe light, eco si max dar nici cu una nu functioneaza, am pus presine de 2.9
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
posibil sa nu iti citeasca senzorii. Pune locatia de unde esti si vom putea poate sa iti spunem unde sa mergi. Trebuie sa mergi la un service care are cititor de senzori sa poata sa ii scrie si in softul masinii (asta daca nu ii vede dupa ce ai parcurs cu ei cel putin 20km). Este posibil sa ai poate si un defect la masina...
Skip ads

  • CFilip658

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2021

  • Mesaj Privat
Am fost la un service si au facut asta, respectiv yokohama in Baia Mare
  • gigiore

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Daca iti afiseaza presiunea in bord pentru toate cele 4 roti atunci masina recunoaste senzorii si nu trebuie reinvatat nimic. Singura problema care ar mai putea fi e bateria de la vreun senzor. Nu stiu daca te anunta ca e Low battery sau moare direct senzorul, ca n-am patit inca. Dar daca ai martorul in bord 100% ai o eroare care poate fi citita cu diagnoza.
  • Gica opel

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Cand arata cele doua liniute este de la baterie, senzorul nu comunica cu masina. Daca este bun arata 0 chiar daca este dat jos de pe jantã. Am patito eu si am schimbat bateria. Se schimba cât de cât usor. CR 2450.
  • gigiore

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Astia sunt senzorii originali sau after market? E bine de stiut ca se poate dar oricum nu pare asa usor.
Ideea e ca anumiti producatori de senzori calculeaza durata medie de viata a bateriei in functie de cat de multe data transmite senzorul, si la o anumita varsta a senzorului (5 ani la multi), chiar daca masina nu a mers foarte mult si bateria senzorului e ok, nu mai transmite nimic. Degeaba te chinui sa schimbi bateria ca senzorul ala nu va mai transmite nimic niciodata. Sunt considerati consumabile, de aia e turnat si plasticul ala peste baterie. Trebuie sa faca cineva bani si din senzorii astia.
Skip ads

  • Gica opel

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2015
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2020

  • Mesaj Privat
Sunt semzorii originali. Nu stiu daca sunt consumabile, cert este ca noi le dam viațã. Ale mele dupa 5 ani au început sa cadã.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR