Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • CRacaru944

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut,
Am un Opel Astra H GTC 1.9 150 cp,cutie manuala. Am mers acum câteva zile cu cineva care avea tot aceeași masina dar automata. Și ma bãtea gându dacã cineva știe sau a facut conversie de la manuala la automata?
Mulțumesc,


MODEL: Opel Astra H
MOTOR: 1.9 z19dth
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Se poate orice pentru suma potrivitã. Mai erau discuții pe forum și cineva fãcuse conversia de la automata la manuala deci nu vad de ce nu s-ar putea și invers. La ce preț are o Astra H in ziua de azi cred cã e mai ieftin sa iei direct una cu cutie automata decât sã te apuci de modificat.
  • CRacaru944

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2019

  • Mesaj Privat
As prefera sa o modific pe asta
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Decat o cutie M32, mai bine cu AF40.
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
A mea are aproape 300k km si nu are probleme.
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Decat o cutie M32 mai bine af40... depinde. Daca socotesti costul de achizitie + intretinerea vei vedea ca tot cu M32 iesi mai ieftin.
Sa o luam babeste: cutie automata=motor in turatii mici=motor rece mai mult timp=uzura ridicata+consum mai mare dar fara posibilitate sa compensezi cu gpl; asa ca daca nu cumva ai cursa cea mai scurta 15-20 de km nu te avantajeaza cu nimic. Sa vorbim despre ulei, 4 ani/60 000km sau si mai des in caz de oras ceea ce inseamna 7-8 litri de ulei+manopera(400 de lei uleiul si 100-200 de lei manopera). Ca bonus avem electronica in plus! In caz de defect cam vinzi masina la remat, AF40 SH=3000 de lei. m32 sh=1-1500 de lei
Pana una alta m32 305k km, daca nu se buseau sincroanele tr 3-4 nu ar fi fost desfacuta nici pana in ziua de azi. Rulmentii sunt in regula. Cine nu are autostrada la dispozitie si nu foloseste tr6...
PS: volant cu masa dubla exista si la cea automata
PPS: este o placere o cutie automata, desigur, pe benzinara cu doar 4 trepte, te apuca rasu-plansu cum atinge 120 km/h in tr2 in 3,5 ani
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR