Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • MConstantin456

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2024

  • Mesaj Privat
Buna ziua ,am si eu o problema la masina mea....am fost sa mi se schimbe schiuloasa deorece era mancata si nu mai putea fi folosita,am planat chiuloasa luaata din dezmembrai ,am luat garnitura dupa specificatia data,saa montata tot pe ea, in momentul punerii curelei de distrinuitie, am constatat ca axa cu came este dereglata, ,vroiam sa stiu daca se poate regla axele cu came...cum trebuie pozitionate exele,daca este vreun semn,..Multumesc


MODEL: 2004
MOTOR: Z17DTH

LOCATIE: BUCURESTI
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu vad ce ai putea regla la axa cu came in sine - e, literalmente, o bucata de fier
"Reglajul" axei cu came se face relativ la arborele cotit, prin intermediul distributiei - insa acolo nu vorbim de reglajul axa cu came, si de a pune distributia "la punct".
Pentru asta sunt niste semne pe fulii, care trebuiesc aliniate cu alte semne pe blocul motor sau alte repere din zona (depinde de la motor la motor), si montarea distributiei se face folosind un kit special de cale care ii permit mecanicului sa blocheze fuliile angrenate de distributie in pozitia corecta atunci cand demonteaza / monteaza cureaua de distributie.

Sa intelegem ca mecanicul tau nu stie sa puna motorul la punct, in vederea montarii distributiei?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,487
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu a explicat tot... Eu inteleg asa, a cumparat o chiuloasa si a transplantat din cea veche in cea cumparata totul, inclusiv axe... La transplant nu a fost pozitionata corect axa/axele cu came si implicit distributia nu iese... Or fi demontat pinioanele de pe axe la transplant si gata deranjul sau bucuria.
Acum trebuie readuse la pozitia lor corecta axele si abia apoi pusa distributia, complicaciunea dreaqu...
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Exista semne pe partea unde se imbina pinioanele celor doua axe cu came. Cauta pe forum ca au mai intrebat si altii si am urcat personal o poza cum ar trebui reglate. Daca imi amintesc corect, un pinion are un semn ca un punct care trebuie sa se aseze intre celelalte doua puncte ale celuilalt pinion la momentul cand semnele se apropie inspre interior prin rotatia pinioanelor melcate.
Skip ads

  • M1568

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2024

  • Mesaj Privat
Eu cred ca tu vrei sa intrebi de fapt cum se regleaza tachetii. Cauta pe youtube filmuletul cu nea vio MODIFICAREA MOTORULUI DACIA 1310 STIL NEA VIO ! si la minutul 12 iti arata exact cum se regleaza...
Sper ca te-am ajutat...
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Si care ar fi legatura intre motorul de Dacia 1310 si motoarele de la Isuzu, cum este aest Z17DTH ?
De ce si-ar pierde cineva, minute importante din viata lui, pentru felul acela de abordare, cand nici macar nu are vreo legatura cu problema sa?
  • MConstantin456

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2024

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Exista semne pe partea unde se imbina pinioanele celor doua axe cu came. Cauta pe forum ca au mai intrebat si altii si am urcat personal o poza cum ar trebui reglate. Daca imi amintesc corect, un pinion are un semn ca un punct care trebuie sa se aseze intre celelalte doua puncte ale celuilalt pinion la momentul cand semnele se apropie inspre interior prin rotatia pinioanelor melcate.

Salut poti sa mi trimiti poza sau macar topicul cu discutia.. o sa caut si eu....sper sa gasesc....multumesc mult Very Happy
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,500
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
M1568 a scris:Eu cred ca tu vrei sa intrebi de fapt cum se regleaza tachetii. Cauta pe youtube filmuletul cu nea vio MODIFICAREA MOTORULUI DACIA 1310 STIL NEA VIO ! si la minutul 12 iti arata exact cum se regleaza...
Sper ca te-am ajutat...

Exact, cum bănuiam demult...aerian total, habarnist profesionist...dar are idoli clari.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR