Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Gyani

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Salut Very Happy .... misto forum felicitari.... dezamagirea mea e ca nu am gasit nimik despre opel-uri mai vechi Sad... cum ar fi ascona in special... stiu ca mai sunt pasionati ca mine de masini vechi. Ciao Surprised [/b]
Skip ads

  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pai...eu propun sa fie, ce zic adminii? Question
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
cred ca e un forum pentru toti, cand o sa apara nimeni e dat afara, nu-i asa ?

noi cu ce avem defilam Wink
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Am avut un RECORD 20/84, buna masina.
In general toate Opelurile sunt bune.
(cine zice ca nu-i place ori e snob ori invidios )
Skip ads

  • misua

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2004

  • Mesaj Privat
am gasit un ascona b '77 , 2 usi , in stare acceptabila . vreau sa-l reconditionez si nu gasesc piese , in special de caroserie Crying or Very sad .
sunt citeva frumusele linkuri pe manta-club.ro .
  • gino78ro

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Intr-adevar, aproape zero despre Rekord sau Ascona, si nu numai aici. Eu am un Rekord 2.0E ('80) si am sperat sa gasesc aici, daca nu informatii despre ele, macar fani ai acestor "vechituri", care la o adica, sunt mai bune decat unele noi (nu Opel). Fiind nou pe forum, ma rezum la atat.
A... ma poate ajuta cineva cu o informatie despre cum pot procura documentatie pentru Rekord? Multumesc.
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Pai bagati si voi un topic sau mai multe despre asta ca nu deranjeaza pe nimeni , ba din contra , pe mine cel putin , ma intereseaza sa stiu si despre modelele mai vechi cate ceva .
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
era prin cartier un opel rekord care statea de mult timp. am crezut ca il lasa sa rugineasca, totusi la un moment dat a mai aparut unul linga el si omul a inceput sa mestereasca. a luat piese de aia adusa mai recent si si-a reparat masina. cred ca mai e de lucru la ea, dar e o solutie. altfel nu vad sanse sa gasiti piese. e o masina destul de veche si nici piata prea mare nu este ca sa se incurce distribuitorii cu ele.
Skip ads

  • gino78ro

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Constanta
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Poate-i curios, dar sa stiti ca piese gasesti pentru ele, numai ca atunci cand vrei sa faci pe minitehnicus, te lovesti de lipsa documentatiei. Sa fiu sincer, eu nu as da masina pe mana unora de la service, dupa care trebuie sa mai muncesti sa repari ce au stricat ei (iar de preturi nu mai discutam), iar "vechitura" mea facuta si intretinuta de mine arata mai bine decat ce vad zi de zi pe sosele. Poate in curand postez ceva poze, chiar si cu modificarile pe care le-am facut.
  • gaurika

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Biografie:

model: Ascona C 1.6 LS berlina
an fabricatie: 1986
motor: 1.6 benzina (carburatie cu 2 camere), 89 CP
coloare: alba
adusa in tara: 1994 (135.000 Km, origine: Belgia) - am fost al doilea proprietar per total si primul din RO.


Cool ... a fost si va ramane prima mea iubire ... recent am trecut de 500.000 cu ea (vreo 512.000, dar am pierdut vreo 3k, ca se rupsese cablul de kilometraj Confused )

Ce sa zic ... a fost masina ... m-a dus, m-a adus, si pe ploaie, si pe viscol, fara sa-mi dea emotii ca ma lasa ... iar senzatia de siguranta si stabilitate bate multe din fancy-urile de astazi ...

De curand am luat o Honda Accord 2.0i din 1993 ... Masina e super (la propriu, mi-a schimbat complet parerea pe care o aveam despre japoneze), numai ca mi se pare ca nu se aseaza la fel de bine pe drum ca Ascona ...

Nu pot compara harbul din '86 cu o masina din alta clasa din '93 (si foarte bine intretinuta pe deasupra), cu dotari full si avand motor in stare excelenta (la 200.000 Km !!!), capabil de ~135 CP, cu o rezerva de cuplu foarte comoda (a 5-a la 80 km/h nu da NICI O emotie in depasiri) ... Dar totusi ... e vorba de feeling ... o fi si nostalgie, dar parca nu numai Smile ...

In fine ... sa revin la Ascona:

BUBE:

in mare, ca o problema generala la Opelurile mai vechi - TABLA. Rugina destula, puncte de prindere pentru diversele tablite duse (troncane din toate cele Smile ). A doua am avut-o cu tobele ... tot timpul ... pana m-am indurat acu 4 ani si am schimbat toata linia ... acu nu are (inca) nici o buba la tobe ...

specifice: am schimbat primul motor destul de rpd, la 175.000 (s-a mers fara buson la ulei, ca drept urmare s-a rupt axa cu came la cateva luni dupa, iar cea noua n-a fost tocmai "nimerita" ... si am gasit o oferta faina, am dat 3.000.000 lei prin '96 pe un motor cu 37.000 km). Pe cel de-al doilea il am si acum pe masina, numai ca de pe la 490.000 si-a dat duhul ... a inceput sa consume ulei (in 15.000 am ajuns la 1l / 1000 km fara discutii), nu mai are cuplu la turatii mici, scoate fum daca o calci mai sprinten etc ... pur si simplu a imbatranit.

Satisfactii:

Imi fac treaba cu ea in oras, plec si la un drum, dar sa nu ma grabesc prea tare, sau - daca ma grabesc - iau si minim 1 L de ulei dupa mine ... Confortul e ok, mai putin lipsa AC si, pe drumuri indoielnice, troncanelile de prin portbagaj si de la culisantele cam largite ale etrierilor.

In rest:
- spatiu in interior comparabil cu cel de la clasa medie actuala, poate chiar peste unele medii
- stabilitate pe drum (masina este lata si grea, cu o directie faina) pana la 140-150 (mai mult nu-i dau, si si astea doar in depasiri sau in foarte scurte momente de respiro - o vale dreapta, ceva Very Happy ) - in general merg cu 110- 120 afara, indiferent de cat de bune sunt conditiile si indiferent de cat de buna e masina respectiva - valabil nu numai pentru Ascona.
- portbagaj "sanatos" - greu de gasit in ziua de azi ...
- confort deosebit la volan (scaunele de la Honda sunt criminale cu to cu suportul lor lombar Sad , cele de la Omega bunute Smile )
- un sistem de incalzire in interior rapid si eficient - super iarna.
- consum rezonabil pentru carburatie: pana sa "cada" motorul, 6.5 - 7 afara, 9 - 11 in oras, in functie de stil; de vreo 15.000 incoa' - 7 - 8 afara, 10 - 12 oras ...

De bagat am bagat in ea, in ultimii 5 ani (approx 100.000) ~ 400 USD (in afara de benzina / ulei, evident), care au insemnat:
- tabla facuta, ca era jale - cam 150 USD
- pompa benzina, un cap de planetara, bloc contact lumini ~ 40 USD (SH).
- cauciucuri, placute de frana, bucse etc - 200 USD
- hai sa mai pun 50 USD pe bujii, filtre, capace, becuri, sigurante etc ....


Ar mai fi multe (v-am spus, e prima mea iubire Laughing ), dar mai las si pe altii ...

Toate Bune! Wink
  • King of the road

  • Mesaje scrise: 489
  • Locatie: Mures
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Apr 2004

  • Mesaj Privat
@gaurika
post-u asta ar fi bine sa il pui si la"Ai un Opel ? Sa-l vedem !" , si n-ar

fi rau sa pui si niste poze .


Bafta cu ea!
  • gaurika

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Cum fac rost de niste poze mai de Doamne-Ajuta il pun! Wink
Skip ads

  • VIPER

  • Mesaje scrise: 306
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pai uite ca am aparut si eu pe aici cu Opel Ascona B din 1979, 2 usi, cutie automata. Mi-e tare draga si am de gand sa o fac sa arate ca in ziua cand a parasit fabrica.
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Pentru Rekord E si Ascona B se cam gaseste orice (înca !) la capitolul piese de schimb , totul e sa stii unde sa cauti. Wink
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Senator a scris:Pentru Rekord E si Ascona B se cam gaseste orice (înca !) la capitolul piese de schimb , totul e sa stii unde sa cauti. Wink

*
Mda, daca ati vedea "dezmembrarile cu autoservire" de pe langa mine, v-ati impusca cu grebla... Laughing
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu ma refeream la piese noi ! Wink
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Pai piese noi intr-o masina de 30 de ani, nu e cam scump? Daca ai 10 masini de dezmembrat, iei piesa cea mai buna si platesti... ca pentru una uzata... Rolling Eyes
  • Senator

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Daca ai 10 masini de dezmembrat ceea ce spui tu e corect si e perfect valabil in alte tari . Dat fiind faptul insa ca in Romania de vreo 10 ani nu s-au mai importat astfel de masini in vederea dezmembrarii s-ar putea sa ai surpriza sa nu gasesti mai nimic .
De asemenea de multe ori cei de la dezmembrari refuza sa vanda piesele mai marunte separat sau preturile sunt mai mari decat in cazul pieselor noi ! Shocked

Piesele noi sunt scumpe in cazul tuturor masinilor daca ne gandim la costurile de productie , varsta nu e un criteriu pentru asta .

Nu in ultimul rand aici vorbim de o pasiune si ce nu face omul cand e vorba de asa ceva. Very Happy Very Happy Very Happy
  • sorin666

  • Mesaje scrise: 3,893
  • Locatie: outside Manell's Land
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
HI HI HI la "self-seviceul" de care iti vorbeam tot ce incape in buzunar e gratuit... Laughing
  • gaurika

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2004

  • Mesaj Privat
heh ... romanu' are "bozonare" largi dom'le ... mai ales la nevoie! Twisted Evil
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR