Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • RDolta

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Apr 2018

  • Mesaj Privat
Salutare! Am o problemã enervantã de câteva zile și anume:
Când cobor cu maxim stânga de pe trotuar sau urc cu maxim dreapta (cu spatele bineinteles) apare un sunet ca și cum s-ar rupe ceva la roata fațã stânga.
Problema 1:
Mai nou de 1 zi și un pic când plec de pe loc cu maxim stânga (95% maxim sau chiar 100%) vibreazã si volanul pentru scurt timp (cât timp țin volanul stânga forțã)
Uleiul cutiei are 2000 km, geometria este fãcutã acum 3 luni, echilibrarea la fel. PS: Pânã acum ~7-8 luni îmi apãruse și un sunet la volan (scârțâia, zici cã aveam ușã veche în loc de volan) care se pare cã a dispãrut complet (apãruse în perioada frigului, cancer mai bine spus)

Problema 2:
Nu mai spun cãã, atunci când trec peste mici gropi sau peste denivelãri zici cã-mi cade mașina Smile), nu se simte rãu în mașinã însã se aude ca o tigaie.
Chiar și când opresc motorul (câteodatã, nu mereu) la final de 'oprire' se mișcã puțin mai rãu decât ar trebuii fața mașinii (presupun cã vreun tampon leșinat, însã la ultima verificare acum 7 luni nu aveau probleme tampoanele)
Sunt destul de enervante și sunetele de tigaie și pe stânga si pe dreapta (stereo, sincron ambele pãrți) când trec peste mici gropițe consecutive... zici cã am tigaie pe 4 roți. ps; pe spate nu prea am probleme, totul pare cum trebuie (și ca sunet si ca feeling)


Help boys, o sã ajung și la mecanic însã prima și prima datã sã mã documentez si eu de la voi câte puțin.. dacã trebuie bielete, flanșã, amortizor, arc și ce o mai fi pe acolo care poate provoca astfel de sunete.


MODEL: Astra 2006
MOTOR: Z19DTJ
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR