Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • MaryanCT

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Buna ziua,

Vreau sa-mi montez la masina Becuri LED H7 si ma intereseaza parea voastra daca aveti asa ceva pe masina.
Model bec, firma, etc.

Ce parere aveti despre farurile cu daylight?

Multumesc


MODEL: Astra 2009
MOTOR: Z14XEP
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Presupun ca nu te prea intereseaza ca sunt ilegale.
Iti recomand sa iti iei macar niste faruri cu lupa, ca vine postul, si nu se face sa mergi zilnic acasa cu frigiderul plin de carne...
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Asta cu mersul dacã rãmâne talonul la el...
  • MaryanCT

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2019

  • Mesaj Privat
jE a scris:Presupun ca nu te prea intereseaza ca sunt ilegale.
Iti recomand sa iti iei macar niste faruri cu lupa, ca vine postul, si nu se face sa mergi zilnic acasa cu frigiderul plin de carne...


Sa inteleg ca nu exista posibilitatea sa fie omologate?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sa omologhezi ce? Becuri LED pe far cu oglinda?
S-a arhidiscutat subiectul. Pe astra H au fost omologate doar becuri pe tehnologie HID (xenoane), si doar pe faruri cu lupa, cu spalator si autoleveling (spalator de far si autoleveling fiind conditie obligatorie pentru omologare).
In plus, daca te uiti mai atent pe site-urile unde se vand becurile astea LED (ma rog, pe cele serioase) o sa gasesti cu siguranta disclaimer ca becurile sunt pentru a fi folosit in regim de off-road, ele nefiind omologate sa fie folosite pe strada.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Se poate pune bec led de calitate pe far cu oglinda si lumineaza bine si corect.
Eu am Osram H7 Led easy pe motocicleta si lumineaza foarte corect.

RAR-ul nostru e mai "destept" decat toti si nu accepta nicio modificare. Deci in Romania nu poti modifica nimic.

Exista becuri led legale in multe tari din Europa, omologate si pentru Astra H, dar nu si in Romania.
https://www.osram.com/ecat/N...ED-LED%20lamps%20(street-legal)-Car%20lighting-Automotive/com/en/GPS01_3401765/ZMP_4062000/

https://media.osram.info/med...e_EN_25102023.pdf
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa intru in polemica asta. Din punctul meu de vedere, becurile puternice (xenon, led) nu au ce cauta pe un far cu oglinda. Sunt extrem de deranjante, noaptea, pentru ceilalti participanti la trafic. Gradul de disconfort care imi e provocat de asemenea combinatie echivaleaza cu faza lunga.

Ca RAR-ul nostru e mai destept decat altii, ca agentii de la circulatie nu isi fac treaba, astea sunt alte povesti.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cu siguranta multe leduri si xenoane care se gasesc de vanzare nu lumineaza corect, dar daca nici Osram nu stiu sa faca becuri, atunci cine?
Daca in atatea tari Osram a omologat modelele respective de becuri pe anumite faruri, eu cred ca sunt mai mult decat adecvate.
Pentru RAR-ul nostru e mai simplu sa spuna ca nu e voie.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu e vorba ca Osram nu ar sti sa faca becuri, e vorba ca oglinzile de la far mai scapa lumina si in sus. Adica inspre ochii celor care vin de pe contrasens.
In cazul unui bec cu halogen e deranjant, in cazul unui bec HID sau LED, care debiteaza mult mai multi lumeni, se duce in zona de orbitor.
Si nu doar RAR-ul nostru "e" destepti. Eu inca nu am vazut o certificare emisa de o autoritate rutiera, care sa permita montarea unor asemenea becuri pe far cu oglinda. Insa tin minte ca intr-un (alt) topic in care se dezbatea ideea csenoanenlor aparuse niste documentatie, reglementari europene, daca tin minte corect, care ziceau clar ca bec HID poate fi omologat doar pe far cu lupa, cu autolevelling si cu spalator de far. Pe vremea aia becurile cu LED nici macar nu existau.
Si daca cele HID au aceste restrictii, de ce cele LED (care au un flux luminos mai mare decat cele HID) ar beneficia de niste reguli mai laxe?

Nu prea are sens sa continuam discutia asta, pentru ca nu vom ajunge la o opinie comuna. Vor fi unii care vor sustine aceste solutii artizanale argumentand ca si ei au dreptul sa vada noaptea, sa nu le fie limitata viteza de deplasare la 80-90 km/h din cauza performantelor slabe ale becurilor cu halogen, si ca de ce sa fie obligati DOAR pentru asta sa investeasca mii sau zeci de mi de EUR intr-o masina care are aceste capabilitati, cand solutia e la cateva zeci sau sute de lei distanta pe aliexpres, versus cei care vor respinge aceste solutii argumentand ca libertatea fiecaruia se opreste acolo unde incep libertatile celorlalti, si ca de ce, pentru ca tu sa poti face raliu noaptea, eu trebuie sa sufar fractura de nerv optic.

Asta e ca aii cu soferii care depasesc coloana si apoi forteaza intrarea in fata. Ei argumenteaza ca se grabesc, ceilalti se supara ca de ce sa ajunga ala acasa cu 3 minute mai devreme, da' pentru asta altii 10 sa ajunga cu un minut mai tarziu... etc.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca te uiti pe site-ul lor o sa vezi ca pentru modelele street legal, au lista cu masini si tari in care sunt omologate, si sunt destul de multe. Nu e deloc artizanal.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
O fi. In Romania nu-s.
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pe lista aia e și România?
Pune un link te rog!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sunt link-urile mai sus.
2 observatii:
- numarul de omologare mentionat pentru astra h , daca il cauti, te duce la farul Hella de astra H. Adica becul ala e omologat ca se potriveste la farul Hella - evident, doar vorbime de un bec H7 care se pune pe un far cu soclu H7. Probabil au omologat ca becul tehnic are loc (poti pune capacul de la far, ca e loc sa incapa si radiatorul)
- site-ul zice clar - primele becuri street legal in Germany.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
1)Approved LED light source - only applies to the respective countries in which there is approval or to which an equivalent approval applies and the vehicle models and light functions currently listed in the compatibility list. For more details see www.osram.com/nb-led

Lista tarilor in care sunt omologate pe anumite masini. Pentru fiecare tara au o lista cu ce bec e omologat pe ce far. Nu vad sa aiba undeva de descarcat un certificat, dar posibil sa il poata oferi daca au omologarea.
https://www.osram.de/am/nigh....jsp?mkt=/nb-led/

Da Romania nu e pe lista. Poate o sa apara la un moment dat. Vad ca Bulgaria a aparut.

Din ce vad, lista e aceeasi, deci probabil e o formalitate din partea autoritatii dintr-o anumita tara sa echivaleze omologarile.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR