Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • MManuel965

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Danemarca
  • Masina: Vectra 2004 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut prieteni, am si eu o problema, si cred ca este caseta de directie de vina. Volanul avea o vibratie cand viram usor la dreapta, am schimbat capatul de bara si pivotul, si toate bune nu mai am vibratia, dar cand ridic masina pe rampa, roata stanga se misca stanga dreapta dar se observa cum se misca din caseta de acolo. Volanul are ceva circa 1 cm de joc in gol care nu face nimic si cred ca este din cauza la caseta. As dori sa cumpar o caseta directie reconditionata, dar nu stiu ce model se poate potrivi, unde pot afla asta sau unde gasesc codul si cum aflu? Masina este opel vectra c 1.8 benzina 16 v 122 cai din 2004.


MODEL: Vectra 2004
MOTOR: Z18xe
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,497
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Dã un VIN și cred cã o lãmurim...
  • MManuel965

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Danemarca
  • Masina: Vectra 2004 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Am vorbit cu un mecanic, si spune ca ar fi de vina crucea cardanica... Si adevarul ca m am uitat acolo in timp ce misc de volan si sus se misca, jos mai tarziu.... Dar nu inteleg de ce roata stanga are joc
  • MManuel965

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Danemarca
  • Masina: Vectra 2004 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Salut... Am schimbat crucea cardanica.... Am schimbato eu deoarece nu mi sa parut dificila operatia... Dar acum imi pare rau ca nu pot remedia... Ce dezastru am facut... Va axplic.: am schimbat crucea cardanica cu una sh in stare foartr buna, nu are joc deloc nicaieri.... Am imbinat partea care intra in caseta directie strans surubul, totul ok... Cand sa bag partea cealalta in axul volanului, am invartit din greseala volanul in gol 2 sau 3 ture din greseala fara sa imi dau seama. Am strans totul si am luat masina la o proba si mi-am dat seama ca nu revenea semnalizarea. Am venit acasa iarasi, am demontat acel surub care imbina coloana directie, am rotit inapoi de volan pana in pozitia in care revene semnalizarea... La reintroducerea crucei cardanice in ax volan... Am stricat 2 zimtituri din ax si nu mai intra de tot... A intrat doar jumatate, am strans destul sa tina, dar problema este alta... Si nu stiu ce sa fac.... Nu stiu daca provine din cauza ca nu este intrat axul de tot in cruce sau am dereglat ceva la spirala... Senzor unghi sau ceva.... Nu am martori aprinsi in bord! Am directia greoaie in sensul ca parca se agata cand invart de volan si merge putin mai greu si la revenire la fel nu este ca si inainte... Am refacut geometria... Recalibrat unghi volan... Dar nimic... Problema asta persista la volan, ce sa fac? Ce poate fi.? Spirala nu cred ca este rupta... Nu am martori aprinsi.
  • MManuel965

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Danemarca
  • Masina: Vectra 2004 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2019

  • Mesaj Privat
Nu stiu ce ar putea fi de vina si ce as putea face pentru rezolvarea situatiei. As incerca sa pilesc putin botul la acei 2 zimti si sa incerc sa imbin tot axul in crucea cardanica.... Daca ar fi asta problema ar fi destul de ox si simplu sper.... Poate sa fie servo inrautatit din aceasta cauza? Ulei la servo am... Nu pierde... A foat calibrat sas...cine a facut sas-ul a spus ca nu este o problema electrica... Deci mecanica.... Dar... Ce?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR