Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X
  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
In vest exista benzinarii deținute de lanturi de supermaket...se vinde asazis combustibil ieftin, inclusiv cu folosirea unor puncte acumulate la cumparaturi. Posibil ca ceva similar sa fie cu unele mici benzinarii private de la noi...lipseste cantitatea prevazuta de aditivi si apar depuneri. Motoarele cu injectie directa au o problema suplimentara...anumite marci fiind predispuse la depuneri nu doar pe supape cat si pe injectoare.
Deocamdata motoarele cu injectie directa sunt la inceput...Kia se pare ca a recomandat aditiv de benzina la 10k pentru unele modele pt a ajuta la eliminarea depunerilor.
La mine la gaz folosesc un kit special care injecteaza un aditiv in gaz...desi merg si injectoarele de benzina aditivul le reduce temperatura si le asigura lubrifiere....
Skip ads

  • bazate

  • Mesaje scrise: 487
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018 B12xht
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Sep 2016

  • Mesaj Privat
Update: mi-am cumparat recent si un Crossland x, cu același motor. Acesta are lipit un sticker pe clapeta rezervor cu only Co/ron 98.
Eu zic ca asta e un semn interesant.
La mine pe clapeta scrie doar max E10, limitand astfel cantitarea de etanol....
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Eu bag numai benzina de la Rompetrol, cea de 98, care are standardul E10, menționat pe plãcuța de la mașinã. Motorul este 1.2 benzinã.
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
GrandlandX 1.2, sticker rezervor 95 RON. Eu am pus in 99% din cazuri benzina standard 95 de la Petrom.
Skip ads

  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pana la urma ajutã cu ceva benzina de 98 la motoarele de putere micã ? Eu fiind în rodaj, am fãcut un drum craiova-cascada bigar si inapoi si am avut consum de 5.6 l/100. Ma gandesc ca a fost si de la benzina de 98 ?!?!🙄
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
A fost de la stilul tau de condus, mai precaut in rodaj. Cand incepi "sa te dai" la ea n.o sa mi vezi niciodata cifra asta.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Uite ce spune cine care stie mai bine decat mine detaliile tehnice. Pe scurt, spune ca la un motor CU TURBINA este mai buna benzina de 98:
Unul din timpii motorului e compresia, unde, ei bine, se comprima … amestecul de benzina cu aer. Eh, aici se vede diferenta de CO intre diferite tipuri de benzina. Benzina de 95, daca nu ma insel, se poate comprima pana undeva la 9-10 bari, mai mult de atat si se intampla fenomenul de autodetonare (vezi legile termodinamicii). O benzina de 98+ rezista pana la 12-15 bari, iar asta ajuta in special la un motor pe benzina dotat si cu turbina. ECU la aceste masini este destul de inteligent incat sa se prinda ce fel de benzina folosesti. Are o tampenie de senzor de autodetonare, si daca vede ca se intampla asa ceva, ECU iti retardeaza (da, asta e termenul tehnic) avansul si merge motorul fara probleme, dar putin mai lenes. Pt perfomanta maxina a unui motor turbo, eu as merge pe benzina cu CO 98+.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
cosmin_b a scris:A fost de la stilul tau de condus, mai precaut in rodaj. Cand incepi "sa te dai" la ea n.o sa mi vezi niciodata cifra asta.


Am mers respectand limitele de vitezã. Viteza medie a fost in jur de 70 km/h.
Skip ads

  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat
Consumul se schimba semnificativ daca sunt reprize dese de franare/ accelerare, indiferent de viteza.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Din punctul meu de vedere, asta este un stil de condus pagubos, indiferent de ce masina conduci. Niciodatã nu am condus așa. Pentru simplul motiv ca nu sunt pe o pista de curse de masini. Dar ce am realizat fara îndoialã, este ca daca merg respectand limitele de viteza in 90% din cazuri, masina asta are un consum ft bun.
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
JakeGD a scris:Uite ce spune cine care stie mai bine decat mine detaliile tehnice. Pe scurt, spune ca la un motor CU TURBINA este mai buna benzina de 98:
Unul din timpii motorului e compresia, unde, ei bine, se comprima … amestecul de benzina cu aer. Eh, aici se vede diferenta de CO intre diferite tipuri de benzina. Benzina de 95, daca nu ma insel, se poate comprima pana undeva la 9-10 bari, mai mult de atat si se intampla fenomenul de autodetonare (vezi legile termodinamicii). O benzina de 98+ rezista pana la 12-15 bari, iar asta ajuta in special la un motor pe benzina dotat si cu turbina. ECU la aceste masini este destul de inteligent incat sa se prinda ce fel de benzina folosesti. Are o tampenie de senzor de autodetonare, si daca vede ca se intampla asa ceva, ECU iti retardeaza (da, asta e termenul tehnic) avansul si merge motorul fara probleme, dar putin mai lenes. Pt perfomanta maxina a unui motor turbo, eu as merge pe benzina cu CO 98+.


De pe ultimatespecs.com, vad ca motorul de 1.2 are o rata de compresie de 10.5:1, iar cel de 1.6 are de 9.5:1

Ca o regula generala, cam asa sta treaba cu cifra octanica minima si compresia motoarelor pe benzina:
cifra octanica 87 - compresie intre 7:1 si 9:1
cifra octanica 90 - compresie intre 9:1 si 10:1
cifra octanica 92 - compresie intre 10:1 si 11:1
cifra octanica 95 - compresie intre 11:1 si 12:1
cifra octanica 98 - compresie peste 12:1

La noi in tara nu exista decat 95 si 98. Concluzia ar fi:
- Minimul va fi 95 pentru motorul de 1.2 si recomandat 98
- Minimul va fi 92 pentru motorul de 1.6, recomandat 95, si admis 98
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Deci la motoarele pe benzinã cu turbo, benzina recomandatã ar fi cea cu cifra octanicã invers proporționalã cu capacitatea motorului. Interesant.
Skip ads

  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Nu neaparat. In cazul asta s-a nimerit sa fie asa.
Dar, de exemplu motorul de 1.6 de pe Nissan Quashqai are compresie 10.5:1
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am inteles. Deci regula este ca cifra octanicã recomandatã sa fie putin peste cea a motorului.
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
Cam asa, din ce am vazut eu. Adica prima cifra peste cea a motorului e minim si urmatoarea recomandata.
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Dar de ce se recomandã cifra octanicã mai mare la motoarele pe benzinã cu turbinã ?
  • cosmin_b

  • Mesaje scrise: 169
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2018

  • Mesaj Privat

  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Raportul de compresie nu este acelasi lucru cu valoarea compresiei unui motor,primul este un raport si se calculeaza ,compresia este o valoare masurabila si se masoara cu compresmetru.
Celebru motor de 1.6 cod x16xel are raport de compresie 10.5 la 1 si compresia 14 bar sau 14,5 .
  • JakeGD

  • Mesaje scrise: 599
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Grandland X 2020
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Mda, deci nu m-a lamurit nimeni daca e mai bine cu 98 sau cu 95, la motorul de 1.2
  • radu1006

  • Mesaje scrise: 189
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Grandland X 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2019

  • Mesaj Privat
JakeGD a scris:Dar de ce se recomandã cifra octanicã mai mare la motoarele pe benzinã cu turbinã ?


Pai nu este ceva general. De obicei este invers: motoarele turbo au compresie mai mica decat cele similare aspirate, dar aici depinde iar de marca.
Un exemplu din nou, este 1.6 GDI aspirat de pe kia sportage, care are compresie 11:1 si automat o sa aiba recomandata 98 si minim 95.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel X
  3. Opel Grandland X

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR