Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • tudor baltatu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
astra f 97 motor x16xel (primul ecotec 16v) .consuma intre 8 si 14% aceasi masina, acelasi trafic,acelasi sofer.nu inteleg de ce aceasta diferenta de consum.numai benzina de 100 0ctanic .
  • mirceamarta

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am si eu si nu pot sa o inteleg. Mai in toamna am fost pe ruta Turda - Vama Bors, plecat plin, am facut plinul consum 6,8%, alta data, pe ruta Turda - Pitesti, plecat plin, apoi facut plin 7,8 cu aceleasi persoane in masina. Viteza maxima 120 maximum si pot zice ca nu mai mult de 20-30 Km.. In oras, in aceleasi conditii, uneori consuma 10% alteori undeva la 8,5%. Uneori e mai nervoasa alteori nu, o iau dracii. Parca si Dacia e mai nervoasa. AM schimbat filtrele de aer, supapa EGR, fise bujii, bujii ulei cu filtru de ulei, pe tester imi spune ca e OK, nu mai inteleg nimic.
  • tudor baltatu

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
mirceamarta a scris:Aceeasi problema am si eu si nu pot sa o inteleg. Mai in toamna am fost pe ruta Turda - Vama Bors, plecat plin, am facut plinul consum 6,8%, alta data, pe ruta Turda - Pitesti, plecat plin, apoi facut plin 7,8 cu aceleasi persoane in masina. Viteza maxima 120 maximum si pot zice ca nu mai mult de 20-30 Km.. In oras, in aceleasi conditii, uneori consuma 10% alteori undeva la 8,5%. Uneori e mai nervoasa alteori nu, o iau dracii. Parca si Dacia e mai nervoasa. AM schimbat filtrele de aer, supapa EGR, fise bujii, bujii ulei cu filtru de ulei, pe tester imi spune ca e OK, nu mai inteleg nimic.
[marq=down] se pare ca temperatura exterioara influenteaza mai mult decit ai crede(iarna-se incalzeste greu motorul,vara -consuma aerul conditionat)filtrele le schimb la 10000km,in totdeuna din filtru de benzina curge putina apa. egr l-am schimbat pe la 80000km si l-m curatat din nou la 170000,dar un egr defect este vazut de tester. acum s-a mai stabilizat pe la aproape 10%in oras si 7,5%afara
  • Kasy

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Buna. Si eu am aceeasi problema. Masina mea, Opel Astra F 1.6 16V tip motor x16xel , consuma in oas intre 12 si 14% iar in afara cam 6,7%.
O singura data am reusit sa scot cu ea 10,5% in oras , dar nu imi explic cum, deoarece conduc de fiecare data la fel. Am citit ca este motor de turatie din cauza ca e 16v si daca merg turat, va consuma mai putin. Voi ce parere aveti? Cum ii indicat sa conduci sa consume mai putin, sau este normal acest consum in oras?
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
depinde cel mai mult de cat de brusc apesi pedala de acceleratie
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR