Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K
  • jimmmy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Salutare! Sunt posesorul unui astra K hatchback 1.0 easytronic. Am observat cã nivelul lichidului hidraulic al sistemului easytronic este scãzut, sens în care doresc sã completez, însã nu stiu cu ce. Pe modulul easytronic existã un vas pe care scrie CS OIL ONLY. In manualul masinii nu existã vreo referire sau mentiune, iar documentãrile pe internet nu au avut vreun rezultat.


MODEL: Astra k ecoflex 1.0l 2016
Skip ads

  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Lichid de frana, ma gandesc!
DOT 4+
  • jimmmy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Asa am zis și eu inițial, insa apare alta dilema: de ce pe vasul de frânã apare inscripția dot4, insa pe rezervorul de easytronic scrie only cs oil? Mã gândesc ca dacã era dot 4, ar fi fost aceasta mențiune.
Cel mai probabil, singura rezolvare va fi sã mã duc la o reprezentanta opel sa lãmuresc problema.
  • Tai-Pan

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2017 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2017

  • Mesaj Privat
Este asa de greu sa desfaci cele doua busoane si sa vezi/mirosi/atingi cu degetul cele doua lichide?
Asa vei observa daca este lichid de frana si la ambreiaj.
Ce alt lichid poate fi?!🤔
Skip ads

  • zamaraii

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2016 B14XFL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Instead of brake fluid, commonly used as a medium with manual gearboxes, the MTA’s CSC is operated with the actuating system’s hydraulic oil.
Deci este un ulei hidraulic, de care nu stiu/nuam gasit. Mai bine intrebi la Opel.
  • jimmmy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Asta urmeazã sã fac. Dupã ce aflu, o sa postez detalii referitoare la tipul de ulei necesar. Am gãsit niste referinte pe internet, insa astept discutia cu cei de la opel. Vã multumesc pentru sprijin![
  • wanchope

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 B14XFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
@taipan: eventual sa le si gusti pe amandoua, apoi sa astepti sa vezi care ti-a placut mai mult!
E vorba de un tip de ulei de transmisie - cel mai bine mergi la reprezentanta.
  • jimmmy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Salutare ! Am fost la o reprezentanta Opel Radacini din Bucuresti, iar toata aventura a fost asa:

1) m-am dus la ghiseul de comandat piese, am dat talonul masinii, am spus ca am nevoie de ulei pentru easytronic 3.0, la o astra k din 2017. Domnul de acolo mi-a gasit ca imi trebuie uleiul pentru cutia de viteze (ulei de transmisie). Eu, reticent, spunand ca pe dopul de la vasul cu lichid scrie CS oil only, am spus ca trebuie alt ulei. In aceasta situatie, domnul m-a trimis sa vorbesc cu baietii de la service. Mai departe...

2) Am vorbit cu 3 mecanici, le-am spus ca am nevoie de lichid de easytronic, le-am aratat poza cu vasul de la modulul de easytronic. Tehnologie NASA, nu au stiut sa imi spuna ce ulei imi trebuie. Mai departe...

3) Dupa primele doua aventuri, am ajuns sa discut cu directorul de service, care a fost foarte amabil. Dupa jumatate de ora de explicatii, mi-a confirmat ca este intr-adevar uleiul pe care l-am postat mai sus. Mai departe...

4) M-am intors la ghiseul de piese sa dau comanda. Aici am dat de doua probleme: uleiul este foarte scump (320 lei 1 litru) Shocked ; nu il aveau in stoc si dura 3 saptamani sa il aduca. Mai departe..

5) Am reusit sa gasesc uleiul la autokarma, la un pret de aproximativ 280 Ron.
La modulul easytronic 3.0, cantitatea maxima de ulei este de 0.4 l, dar acesta se comercializeaza doar la 1 L...

Sper ca informatiile sa fie de ajutor si altor colegi cu modul easytronic 3.0.


  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
scump rau uleiul ala... o fi ceva de pe alta planeta...
ce naiba s-au prostit astia de la Opel de au pus un astfel de ulei? considera ca Opel este masina gen Mercedes sau BMW ca sa iti permiti asa usor intretinerea?...
  • jimmmy

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2019

  • Mesaj Privat
Într-adevãr, este scump, insa problema pe care o vad eu este ca nu se comercializeazã în cantitãți mai mici (250, 500 g). Eu am avut nevoie doar pentru a completa (am adãugat aproximativ 150-180 g). Un alt aspect dubios este faptul ca in manualul mașinii nu se specifica ce ulei iti trebuie, nu știu dacã este o simpla omitere sau lipsa de transparenta.
  • RClaudiu282

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2023

  • Mesaj Privat
jimmmy a scris:Salutare! Sunt posesorul unui astra K hatchback 1.0 easytronic. Am observat cã nivelul lichidului hidraulic al sistemului easytronic este scãzut, sens în care doresc sã completez, însã nu stiu cu ce. Pe modulul easytronic existã un vas pe care scrie CS OIL ONLY. In manualul masinii nu existã vreo referire sau mentiune, iar documentãrile pe internet nu au avut vreun rezultat.


MODEL: Astra k ecoflex 1.0l 2016

  • RClaudiu282

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Dec 2023

  • Mesaj Privat
Salut îmi poți lăsa nr de telefon te rog
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra K

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR