Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D
  • gustico

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Salut. Am nevoie de sfatul vostru.
Am achizitionat un corsa d, automata, 1,2 benzina, dar am o problema cu kilometrajul si dezaburirea lunetei. Pe scurt: acul la kilometraj se da peste cap (am fost la mecanic, a dat bordul jos, l-a resetat, a mers normal 3 zile si azi l-am gasit din nou la maxim si nu functioneaza. Cateodata incearca sa revina la normal, se roteste invers acelor de ceasornic (in momentul franarii) dar revine la loc la accelerare.
A doua probleme nu functioneazA DEZABURIREA la luneta. Butonul se aprinde, siguranta a fost verificata (ok) curent primeste pe geam (verificat cu aparat), dar nu functioneaza!
HELP
Sfaturi va rog
Tre sa schimb electricianul Embarassed


MODEL: Corsa 2007
MOTOR: Z12XEP
Skip ads

  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Da ar cam trebui sã îl schimbi. În legãturã cu dezaburirea lunetei pe spate e o problemã des întâlnitã la modelul asta , de obicei sunt întrerupte acele firisoare de cupru de pe luneta, sau cablajul e întrerupt intre haion, de verificat la acel burduf ce face legatura haion si restul mașinii de obicei acolo se mai întrerup firele, si nu e doar asta. E posibil sa fie si defect de fabricatie a lunetei , unii au schimbat luneta in primele luni de la achiziționarea mașinii din reprezentanta. De asta spun ca e o problemã des întâlnitã cu luneta.
Cat despre ceasurile din bord e mai delicat daca ai fi din București te-aș fi ajutat. Si eu am avut problemele astea si le-am rezolvat doar ca e treaba migãloasã si necesita rãbdare si atentie. trebuie scos întreg ansamblul de ceasuri din bord si desfãcut si de refacut lipiturile reci. Date semne peste semne ca sa poti aseza acele indicatoare la locul lor.
Succes!
  • gustico

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Ms mult pt rãspuns. Sper sa ii dau de cap.
  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Nu e greu de facut treaba asta scoase ceasurile , date semne la vârful acelor vitezometru si combustibil ,si la kilometraj o sa fie cu o mica eroare asezarea acului dar cert e ca acul de kilometraj trebuie asezat cu putin sub zero,sub ultima lingura foarte putin sub ea. Trebuie sã scoti cu grija si acel buton de resetare care il ai intre ceasuri,cu un cleste mic cu vârfuri subtiri . Apoi o sa ai acces la partea electronica din spatele ceasurile. Acolo o sa gãsesti lipiturile reci o sa le vezi doar cu o lupa le refaci cu un lecton sau pistol de lipit si cositor. Nu este greu necesita rãbdare si atentie.
Cam asa arata pe spatele ceasurile scoase de mine. Nu prea se observa lipitura.
Skip ads

  • gustico

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Mai mult decât atât nu ma așteptãm sã primesc. Ms mult încã o datã
  • marius3113

  • Mesaje scrise: 218
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Cu atât te pot ajuta, nu este greu , atentie si rãbdare. Si le poti face si tu toate astea.
Succes !
  • gustico

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Cum am mai spus mulțumesc. Sper sa o rezolv
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Legat de luneta pot sa confirm si eu ca e problema de fabricatie(asta e valabil si la mine,nu functioneaza pe tot hayonul). Am inteles ca a fost rechemare in service.Problema cu ceasurile la mine ar fi la turometru,nu functioneaza tot timpul ori cade la zero si sta acolo ori se ridica pe parcurs dar indica eronat. E legat de lipituri sau are legatura cu alternatorul,am inteles ca la corsa d motorul isi ia turatia de pe el? Multumesc!
  • gustico

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mures
  • Masina: Corsa 2007 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Ms de rãspuns
  • SChiubaian

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2020

  • Mesaj Privat
salutare, a rezolvat cineva problema cu acul de la turometru? exact simtomele astea are si la masina mea . Si la fel nici luneta nu functioneaza in intregime.. eventual daca cineva a intervenit la luneta si a rezolvat cumva problema , ar fi ideal sa ne zica si noua. ms fain
  • NMarius558

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2020

  • Mesaj Privat
Salut problema asta am avut o și eu am rezolvat mergând la electrician, a dat ceasurile jos cred ca a verificat lipitorile și totul a durat 30 de minute plus 200 de lei
  • marusu

  • Mesaje scrise: 474
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2010

  • Mesaj Privat
O sa merg și eu cât de curând și revin cu detalii...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa D

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR